Jak rozmnażać kaladium. Najlepsza metoda

Nauka rozmnażania kaladium jest prosta, a najlepszą na to metodą jest podział. Możesz również rozważyć uprawę w szklarni, aby podziały utworzyły się szybciej i były gotowe do późniejszego przesadzenia. Podczas gdy podział daje przewagę w porównaniu z innymi metodami rozmnażania, nadal kluczowe jest umieszczenie rośliny w stabilnym środowisku wzrostu, aby pomóc im rosnąć energicznie.

Lista odmian caladium jest również obszerna, dzięki czemu możesz wybrać odpowiednią dla swojego regionu. A ponieważ rośliny te szybko rosną, można założyć, że rozmnażanie ich z podziału będzie bezproblemowe. Caladium również ma tendencję do dojrzewania tylko w jednym sezonie, co oznacza, że ​​rozmnażanie tych roślin będzie szybkie.

Jak rozmnażać kaladium. Najlepsza metoda

Jak propagować kaladium dla początkujących

Podział kaladu

Najlepszą metodą rozmnażania kaladium jest podział. Działa to również jako praktyka konserwacyjna, aby Twoje rośliny w ogrodzie wyglądały schludnie. Co więcej, podzielenie kaladów zapewnia uzyskanie kopii ulubionej rośliny za pomocą jej bulw.

Należy jednak zachować ostrożność podczas rozmnażania kaladów, ponieważ mogą one powodować zatrucie i reakcje w przypadku kontaktu lub spożycia. Chcesz również sprawdzić i wyleczyć wszystkie potrzebne narzędzia przed i po ich użyciu. Przed płukaniem zaleca się moczenie narzędzi ogrodniczych przez pół godziny w rozcieńczonym roztworze wybielacza.

Zimowanie bulw kaladium

Przede wszystkim konieczne jest wyjaśnienie powszechnego błędu w terminologii używanej przez różne przewodniki. Kiedy mówi się o zimowaniu cebulek kaladium, odnosi się to do bulw kaladium. W rzeczywistości właściwym terminem powinny być bulwy i to właśnie je podzielisz na rozmnażanie.

Najlepszą porą na to jest wiosna, ale bulwy zimujące są powszechne, zwłaszcza w zimnych regionach. Pamiętaj, że kaladium walczą w zimnym klimacie, więc lepiej wykopać bulwy, podzielić je i przechowywać w szklarni. Pozostaną w temperaturze tunelu foliowego od 70 do 75°F w suchym miejscu do czasu posadzenia na wiosnę.

Kopanie kaladium

Jak wykopać roślinę kaladium? Podobnie jak w przypadku dzielenia innych roślin, chcesz kopać wokół obwodu rośliny, aby podnoszenie było wygodniejsze. Możesz poluzować obszar łopatą i podnieść bulwy z gleby.

Usuń ziemię i uszkodzone części, takie jak liście, bulwy i pąki, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się do zdrowych podziałów. Niektórzy ogrodnicy również traktują bulwy środkiem grzybobójczym przed przechowywaniem jako środek ostrożności. Najlepiej byłoby, gdybyś je również odkurzył przed sadzeniem.

Ponowne sadzenie kaladium

Przed posadzeniem działek chcesz wyciąć i podnieść większy centralny pączek bulwy. Ta technika doprowadzi do pełniejszej i bardziej krzaczastej rośliny, ponieważ pozostałe mniejsze pąki stworzą więcej pędów. I jak wspomniano wcześniej, chcesz sadzić tylko zdrowe bulwy i odrzucać te z uszkodzeniami i oznakami chorób.

Przegrody można sadzić w żyznej, wilgotnej, dobrze przepuszczalnej i kwaśnej glebie w tunelu foliowym, aby nie były narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej byłoby maksymalnie sześć godzin dziennie, aby pomóc roślinom się osiedlić. Ale jeśli jesteś na zewnątrz, sprawdź ciepło gleby, ponieważ kaladium będzie się rozwijać w temperaturze od 60 do 70 stopni Celsjusza, czyli około wiosny.

Oczekuje się, że do sadzenia bulw kaladium z pączkami ocznymi skierowanymi do góry należy pozostawić 12 cali między nimi na głębokości 2 cali. Chcesz również sprawdzić jakość gleby i użyć nawozu o powolnym działaniu przez pierwsze sześć miesięcy wegetacji. Na koniec zadbaj o wilgotność gleby, aby pomóc roślinom rosnąć, ale uważaj, aby nie przelać i nie sprzyjać rozwojowi grzybów.

Dbanie o kaladium

Nie wystarczy przestudiować najlepszą metodę rozmnażania kaladów. Musisz także edukować się na temat idealnych warunków i wymagań rośliny, aby była zdrowa i unikała chorób. Jak można założyć, dwie metody utrzymania, które wpływają na kaladium, to podlewanie i nawożenie.

Chociaż nie chcesz nadmiernie podlewać kaladium, będą one wymagały wilgotnego podłoża, a możesz to zrobić, mulczując i używając samego dobrego podłoża. Jeśli twoja okolica jest sucha i gorąca, chcesz je podlewać częściej niż zalecany co tydzień. Dotyczy to również kaladów w pojemnikach, ponieważ pobierają wodę znacznie szybciej niż te, których nie ma w pojemnikach.

Jak nawozisz kaladium? Nawożenie kaladów jest niezbędne do produkcji dobrych bulw na kolejny sezon. Będą korzystać z nawozu 5-10-10 co cztery do sześciu tygodni w okresie wegetacji, a niektórzy ogrodnicy również karmią latem bogatym potasem i fosforem wraz z podlewaniem.

Wniosek

Przy odpowiedniej ostrożności kaladium to jedna z najlepszych roślin do rozmnażania i rozmnażania w ogrodzie. Nauka rozmnażania kaladium polega na opanowaniu najlepszej metody, jaką jest dzielenie bulw rośliny. Możesz wykopać bulwy i przezimować je do przesadzenia na wiosnę.

Tunel foliowy to idealna przestrzeń do przechowywania bulw zimą lub uprawy na wiosnę, jeśli gleba na zewnątrz jeszcze się nie nagrzała. Ogólnie rzecz biorąc, stosunkowo łatwo jest podzielić bulwy i pomóc im zadomowić się w stabilnym i idealnym środowisku. Być może najważniejszym problemem, którego należy unikać, jest rozwój grzybów z zainfekowanych bulw lub nadmierne podlewanie.