Jak rozmnażać goździk. 3 najlepsze sposoby

Masz trzy możliwości, jeśli chcesz nauczyć się rozmnażania goździków. Ta wspaniała kwitnąca roślina oferuje wiele odmian, w tym jednoroczne, dwuletnie i byliny o różnych kolorach. A ponieważ masz trzy metody rozmnażania goździka, każdy ogrodnik może wybrać to, co uważa za wygodne w jego okolicznościach.

Dianthus jest stosunkowo łatwy do rozmnażania i wzrostu, dzięki czemu będzie dobrze się rozwijał nawet w doniczkach. Warto jednak zauważyć, że rozmnażanie oznacza, że ​​zaczynasz od młodych roślin, więc ich środowisko startowe powinno być stabilne i optymalne. Niezależnie od tego, czy wysiewasz nasiona, czy sadzisz sadzonki i dzielisz, rozważ ukorzenienie goździka w tunelu foliowym, aż środowisko zewnętrzne będzie stabilne.

Jak rozmnażać goździk. 3 najlepsze sposoby

Jak propagować kompleksowy przewodnik po goździku

Opcja nr 1. Nasiona

Dianthus ma owoce podobne do kapsułek i można je zbierać na nasiona, ale należy zachować ostrożność w obchodzeniu się z nimi, ponieważ łatwo ulegają uszkodzeniu. Możesz przechowywać nasiona w zamkniętym pojemniku, który blokuje światło, a następnie umieścić go w chłodnym i ciemnym miejscu.

Wysiew nasion goździka jest stosunkowo bezpieczny i prosty, zwłaszcza jeśli zaczynasz w pomieszczeniu na sześć tygodni przed przymrozkami. Wypełnij tacę startową mieszanką ziemi doniczkowej, mchu torfowego, kompostu i piasku. Upewnij się, że podłoże jest wilgotne i po siewie lekko przykryj nasiona.

Umieść tacki w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego, a goździk powinien wykiełkować po dziesięciu dniach lub mniej. Muszą być jednak z dala od przeciągów i innych ekstremalnych warunków. Następnie możesz przesadzić sadzonki, gdy osiągną około 4 cale wysokości.

Opcja nr 2. Sadzonki

Rozmnażanie goździka z sadzonek lub podziałów to pewny sposób na tworzenie klonów ulubionych roślin. Możesz upewnić się, że młode rośliny będą odpowiadać cechom rośliny rodzicielskiej, w przeciwieństwie do nasion. Upewnij się jednak, że roślina rodzicielska, której użyjesz, jest zdrowa, aby nie była zestresowana po zrobieniu sadzonek.

Kiedy najlepiej pobrać sadzonki goździki? Najlepszą porą na to jest pochmurny dzień w czerwcu lub lipcu po zakończeniu kwitnienia roślin. Możesz również przygotować roślinę rodzicielską, podlewając ją przed planowanym cięciem.

Wybierz zdrową sadzonkę z węzłami liści i zanurz jej koniec w ukorzeniającym proszku hormonu. Możesz użyć doniczki startowej z mieszanką wermikulitu i piasku, a następnie upewnij się, że łodyga jest dobrze podparta po jej włożeniu. Utrzymuj wilgoć i przykryj plastikiem, a następnie umieść go w jasnym miejscu do czasu przesadzenia, gdy wyrosną nowe liście.

Opcja nr 3. Podział

Ostateczna metoda rozmnażania goździka pochodzi z podziału i jest najlepsza dla wieloletnich odmian rośliny. Co więcej, podział jest również częścią konserwacji, gdy twoja roślina goździka dojrzewa, i możesz to zrobić wczesną wiosną, gdy aktywnie rośnie. Możesz dzielić dojrzałą roślinę co trzy lata, co jest doskonałym sposobem na wyprodukowanie większej liczby roślin z ulubionej odmiany.

Aby podzielić goździk:

 • Wykop wokół rośliny, aby wygodnie podnieść bryłę korzeniową bez jej uszkadzania
 • Usuń ziemię wokół korzeni, aby ułatwić cięcie na skrawki, i powinieneś zrobić około trzech kawałków sekcji
 • Wyrzuć martwe części i upewnij się, że przeszczepisz sekcje tak szybko, jak to możliwe
 • Do sadzenia użyj tej samej głębokości, na której rosną, jako miary i wspieraj każdy podział, dociskając glebę wokół korzeni. Podobnie jak w przypadku nasion i sadzonek, chcesz utrzymać wilgoć w celu założenia rośliny. Aby zapobiec wysychaniu podziałów, wcześniej przygotuj podłoże, używając wilgotnej ziemi doniczkowej lub tego samego materiału, z którego jest, jeśli sadzisz w ogrodzie.

  Dbanie o goździk

  Po rozmnożeniu należy również nauczyć się dbać o goździk, aby zachować zdrowie i odporność na wyzwania środowiskowe. Generalnie nie są drobiazgowi, jeśli chodzi o lokalizację. Dlatego po założeniu można wybrać obszar o żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie albo w pełnym słońcu, albo w półcieniu.

  Być może najczęstszym błędem podczas opieki nad goździkiem jest nadmierne podlewanie. Podobnie jak inne rośliny kwitnące, goździk najlepiej jest podlewać tylko wtedy, gdy podłoże jest suche. Możesz je również karmić co sześć tygodni lub użyć nawozu o powolnym uwalnianiu zgodnie z etykietą.

  Niemniej jednak najlepiej byłoby poznać specyficzne potrzeby danej odmiany goździka. Na przykład, niektóre rośliny goździka wymagają martwego siewu, ponieważ są samosiewne. Z drugiej strony niektóre typy mogą nie wymagać dodatkowych praktyk konserwacyjnych.

  Wniosek

  Goździk to jedna z najbardziej różnorodnych roślin kwiatowych, jakie można dostać do ogrodu. Dlatego wiedza o tym, jak rozmnażać goździk, da ci elastyczność w tworzeniu większej ilości tej wspaniałej rośliny, niezależnie od jej odmiany. Z przyjemnością dowiesz się, że goździk może ukorzenić się zarówno z korzeni, sadzonek, jak i z podziału, więc masz więcej opcji do wyboru.

  Dzięki nasionom możesz uniknąć wyzwań związanych z klimatem, wysiewając w pomieszczeniu. Nie musisz wykonywać żadnych zabiegów przed kiełkowaniem, a goździk powinien ukorzenić się w ciągu tygodnia. Z drugiej strony, użycie sadzonek lub podział jest przydatną metodą dla tych z istniejącymi dorosłymi roślinami.

  Mając zdrową roślinę rodzicielską goździka, możesz pobrać sadzonki i bezpośrednio je ukorzenić. Ci, którzy mają rośliny goździki w wieku około trzech lat, mogą również brać sekcje i hodować nowe rośliny. Ogólnie rzecz biorąc, goździk nie ma wielu wymagań, aby się zadomowić, o ile zaczynasz w idealnym środowisku, takim jak tunel foliowy przed przesadzeniem.