Jak rozmnażać Echinaceę z sadzonek w 9 prostych krokach?

Echinacea, znana również jako jeżówka, to piękne kwiaty, nic więc dziwnego, że ludzie chcą wiedzieć, jak rozmnażać jeżówkę z sadzonek. Jeżówki przyciągają do ogrodu motyle, ptaki i pszczoły.

Jeżówki uwielbiają upał! Są tolerancyjne na suszę, gdy są wystarczająco dojrzałe. Rośliny te mają kłujące łodygi, dzięki czemu są bardziej odporne na jelenie w porównaniu z większością roślin kwitnących.

Jak rozmnażać Echinaceę z sadzonek w 9 prostych krokach?

Istnieją różne rodzaje roślin echinacei, ale najczęstszym z nich jest Echinacea purpurea lub jeżówka purpurowa. Te kwiaty pięknie prezentują się w tradycyjnych ogrodach lub łąkach polnych. Ale najpiękniejsze są sadzone masowo, zwłaszcza jeśli występują w różnych kolorach.

Jak korzystać z Echinacei

Jak wspomniano, jeżówki przyciągają do ogrodu pszczoły, motyle i ptaki. Odstraszają również jelenie, uniemożliwiając im chrupanie kwiatów.

Echinacea doskonale nadaje się również do wazonów, bukietów i ogólnych kompozycji kwiatowych, ponieważ ich łodygi są długie. Jeżówki również pięknie wyglądają po wysuszeniu.

Oprócz walorów estetycznych echinacea ma kilka zastosowań w ziołolecznictwie. Korzenie, łodygi, główki kwiatowe i liście są używane jako lekarstwo. Rdzenni Amerykanie stosowali preparaty z korzenia echinacei do leczenia różnych problemów, w tym przeziębienia i grypy, wzmacniania układu odpornościowego i leczenia infekcji grzybiczych pochwy.

Obecnie wiele osób używa jeżówki jako olejków, ekstraktów, tabletek i maści. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą i poproś o więcej informacji na temat leków i suplementów zawierających korzeń echinacei.

9 kroków do rozmnażania Echinacei z sadzonek

Ze względu na jego użyteczność i piękno wiele osób chce wiedzieć, jak rozmnażać echinaceę z sadzonek. Oto dziewięć prostych kroków, które powinieneś wykonać:

Krok 1: Podlej główną roślinę

Najlepszy czas na pozyskiwanie sadzonek jeżówki to późna jesień lub wczesna zima, kiedy są uśpione. Zanim weźmiesz sadzonki, podlej głęboko główną roślinę (około trzech cali). Dzięki temu korzenie są nawilżone, a gleba miękka, co ułatwia zbieranie sadzonek.

Krok 2: Przygotuj pojemnik na sadzonki

Następnym krokiem jest przygotowanie doniczki na korzenie. Użyj czterocalowego garnka i wymieszaj razem trzy części gruboziarnistego piasku i dwie części zmielonego torfowca. Wlej wodę do mieszanki i pozwól jej spłynąć przez około 30 minut i odstaw na bok.

Krok 3: wykop główną roślinę

Ostrożnie kop wokół swojej echinacei, aż zobaczysz korzenie. Pamiętaj, aby zrobić to delikatnie, aby ich nie uszkodzić. Zalej korzenie wodą, aby usunąć otaczającą je ziemię. Wybierz grube korzenie ze zdrowym kiełkiem i co najmniej od jednego do trzech cali długości. To najlepszy sposób na pomyślne rozmnażanie jeżówki z sadzonek.

Krok 4: Podziel korzeń

Kiedy już wybierzesz korzeń, oddziel go od głównej rośliny za pomocą czystych i ostrych nożyc ogrodniczych. Przytnij łodygę, aż będą miały trzy cale długości. Nie zapomnij zakryć dziury pozostawionej po cięciu ziemią, aby roślina rodzicielska była zdrowa.

Krok 5: Wykop dziurę

Chwyć pojemnik, który odłożyłeś na bok, a następnie wykop pośrodku dołek do sadzenia. Kopać wystarczająco głęboko, aby zapewnić, że korzenie są pokryte ziemią. Delikatnie umieść korzeń w dołku tak, aby podstawa łodygi znajdowała się na poziomie powierzchni gleby. Wypełnij otoczenie ziemią i przygładź.

Krok #6: Chroń swoje rośliny echinacei

Umieść garnki w częściowo zacienionym miejscu, na przykład w tunelu polietylenowym na werandzie. Ważne jest, aby sadzonki nie były narażone na ekstremalne zmiany temperatury i bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Krok 7: Regularnie podlewaj sadzonki

Mieszanka doniczkowa powinna być zawsze wilgotna. Pozwól, aby górna część gleby lekko wyschła przed ponownym podlaniem. Gwarantuje to, że gleba jest wilgotna, ale nie mokra/rozmoczona.

Krok #8: Poczekaj, aż wyrośnie nowy pęd lub liść

W ciągu dwóch do trzech tygodni powinieneś być w stanie zobaczyć nową łodygę lub liść wyrastający z twoich sadzonek. Prędzej czy później wyrosną z czterocalowej doniczki, więc pamiętaj, aby przesadzić je do większej (około sześciu cali) po pojawieniu się nowych kiełków.

Krok #9: Przeszczep na słoneczne łóżko ogrodowe

Kiedy nadchodzi lato, hoduj jeżówki w jasnym cieniu i podlewaj je co tydzień. Zwiększ go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przed końcem sezonu letniego. Jeżówkę można przeszczepić jesienią do łóżka ogrodowego. Posadź je w dobrze przepuszczalnej glebie i umieść je w odległości co najmniej jednej stopy od siebie.

Po co sadzić sadzonki jeżówki w mini szklarni?

Jeżówki to rośliny bezproblemowe. Oznacza to, że są łatwe w uprawie i pielęgnacji, ponieważ nie są podatne na powszechne choroby roślin. Jednak czasami mogą one być dotknięte szarą pleśnią, wołkami winorośli, miniarkami i mączniakiem prawdziwym. Uprawa roślin w minitunelu foliowym z dobrą wentylacją zmniejsza ryzyko chorób i infekcji grzybiczych.

Z drugiej strony mini szklarnie mogą również chronić twoje rośliny przed złą pogodą. Śnieg, mróz, silne wiatry, ulewne deszcze i burze mogą łatwo uszkodzić Twój ogród. ogrodnictwo w tunelu foliowym zapewnia im bezpieczną przestrzeń do wzrostu, niezależnie od pogody.

Końcowe przemyślenia na temat rozmnażania Echinacei z sadzonek

Teraz, gdy wiesz, jak rozmnażać echinaceę z sadzonek, następną rzeczą, którą musisz zrobić, jest ich hodowla! Jeżówki to piękne rośliny, które nie wymagają szczególnej troski i uwagi. Niezależnie od tego, czy posadzisz je w apolytunne lub na swoim podwórku, będziesz mógł cieszyć się pięknymi i kolorowymi kwiatami.