Jak rozmnażać Croton na 2 proste sposoby?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmnażać Kroton, musisz być miłośnikiem liści, które są spryskane żywymi odcieniami fioletu, pomarańczy, czerwieni, żółci i zieleni. Croton lub Codiaeum variegatum mogą z łatwością ożywić każdą przestrzeń.

W większości klimatów ta wspaniała roślina jest uprawiana w pomieszczeniach. Jednak w obszarach, w których nie ma mrozu, Kroton ma tendencję do dobrego rozwoju na zewnątrz. Jeśli jest jedna rzecz, którą musisz wiedzieć o krotonie, to fakt, że możesz go łatwo rozmnażać poprzez proces nakładania warstw powietrza lub nakładania warstw powietrza.

Jak rozmnażać Croton na 2 proste sposoby?

Kilka podstawowych faktów na temat krotonów

Ponieważ krotony są roślinami tropikalnymi, wymagają wilgotnej gleby, która łatwo odwadnia się i jest bogata w próchnicę. Ponadto rośliny te potrzebują dodatkowej wilgoci w sezonie zimowym, dlatego najlepiej ustawić doniczki lub pojemniki na tacach z kamykami. Chociaż ich tempo wzrostu spowalnia w okresie zimowego spoczynku, są one w stanie przystosować się do niższego poziomu wilgotności.

Jeśli chcesz, aby te rośliny zachowały swoje oszałamiające kolory, wystawiaj je na dużo jasnego światła przez cały rok. Pamiętaj jednak, aby unikać wystawiania ich na zbyt dużo światła słonecznego, chyba że chcesz wybielić kolory liści krotonu. Rozważ umieszczenie ich w jasnym cieniu na zewnątrz lub obok okna widokowego, które w okresie zimowym jest skierowane na południe.

Jak pomnożyć krotony przez cięcie łodyg

Przy odpowiednich warunkach wzrostu roślina krotonowa może wzrosnąć nawet do 12 stóp z liśćmi, które mogą rozprzestrzenić się do 6 stóp. Sprawdź ten przewodnik krok po kroku dotyczący rozmnażania krotonów przez cięcie łodyg.

Krok 1: Wykonaj cięcie poniżej guzka wzrostu

Aby to zrobić, musisz odejść od końcówek o około 4 do 6 cali. Trzeba jednak poszukać guzka wzrostowego i wykonać cięcie poniżej. Kiedy zrywasz łodygi, pamiętaj, aby zostawić około trzech do pięciu górnych liści.

Krok 2: Wysusz sok

Możesz położyć wycinek na gazecie, aby wysuszyć sok. Dopuszczalne jest również stukanie cięcia w sproszkowanym węglu drzewnym.

Krok 3: posadź go w odpowiedniej glebie

Niezwykle ważne jest, aby podczas sadzenia używać perlitu i mchu torfowego lub piasku rzecznego. Jeśli się zastanawiasz, torfowiec lub mech torfowiec to rodzaj materii organicznej, która jest częściowo rozkładana i zbierana z terenów podmokłych, które są kwaśne. Z drugiej strony perlit odnosi się do przetworzonego materiału wulkanicznego, który miesza się z glebą w celu zmiany podbudowy gleby, zwiększenia napowietrzania i zapobiegania zagęszczaniu.

Krok 4: Zawiąż plastikową torbę wokół doniczki

Po zasadzeniu sadzonek weź dużą plastikową torbę i zawiąż ją wokół pojemnika lub doniczki, aby utrzymać ciepło i wilgoć. Możesz spodziewać się, że twoje cięcie ukorzeni się w ciągu miesiąca, jeśli temperatura będzie utrzymywana powyżej 70˚F.

Jak uprawiać krotony poprzez nakładanie warstw powietrza

Ta technika polega na braniu gałęzi wystawionej na pośrednie światło słoneczne. Pamiętaj, że łodyga musiałaby być ukorzeniona, gdy jest przyczepiona do rośliny. Zapoznaj się z tym przewodnikiem dotyczącym propagowania krotonów poprzez nakładanie warstw powietrza.

Krok 1: Utnij kończynę po przekątnej i przytrzymaj ją otwartą

Ponownie, pamiętaj, aby przeciąć kończynę po przekątnej poniżej węzła wzrostu. Musisz wykonać ukośne przecięcie łodygi do około połowy jej średnicy. Nacięcie musi być otwarte za pomocą drewnianej wykałaczki, którą wkłada się do niego z boku.

Krok 2: Zastosuj trochę proszku hormonu ukorzeniającego

Następnie za pomocą małego pędzelka nanieś trochę proszku hormonu ukorzeniającego na ranę łodygi.

Krok 3: Użyj mchu torfowca, aby zakryć nacięcie

Po zaaplikowaniu hormonu ukorzeniającego, musisz pokryć cięty obszar wilgotnym mchem torfowca. Możesz utrzymać wilgotny obszar, jeśli owiniesz go folią polietylenową i przykleisz taśmą, aby obie strony rany były zamknięte.

Krok 4: Odetnij łodygi, gdy zaczną się pojawiać korzenie

Jak tylko zauważysz, że korzenie wystają z plastikowej osłony, musisz odciąć gałąź poniżej warstwy, zanim usuniesz plastik.

Krok 5: Umieść swoją świeżo ukorzenioną gałąź w glinie torfowej

Po ścięciu możesz posadzić świeżo ukorzenioną gałązkę w pojemniku wypełnionym torfem. Spodziewaj się, że sadzonki ukorzenią się w ciągu miesiąca, jeśli są utrzymywane w cieple.

Czy możesz uprawiać Crotony w szklarni hobbystycznej?

Tunel hobbystyczny to idealne miejsce do uprawy twoich wspaniałych krotonów i innych rodzajów roślin tropikalnych. Ponieważ to zamknięte środowisko pozwala manipulować wewnętrzną temperaturą i poziomem wilgotności, Twoje rośliny mogą cieszyć się stabilną i stałą tropikalną pogodą przez cały rok!

To idealna propozycja dla miłośników zieleni, którzy mieszkają na terenach o przeważnie zimnym klimacie. Pomyśl o posiadaniu własnej tropikalnej oazy, w której możesz się odstresować, naładować i odmłodzić – niezależnie od pogody na zewnątrz!

Oprócz ochrony roślin przed trudnymi warunkami pogodowymi, hobbystyczny tunel foliowy może również działać jako bariera ochronna przed sezonowymi szkodnikami i niszczącymi zwierzętami, które mogą potencjalnie spowodować nieodwracalne uszkodzenia delikatnych roślin.

Dowiedz się, jak rozmnażać Croton w hobbystycznej szklarni!

Teraz, gdy już wiesz, jak rozmnażać Krotona, spróbuj zrobić to w swojej własnej szklarni hobby! Dowiedz się, dlaczego warto zainwestować w utworzenie własnego tunelu hobbystycznego.