Jak rozmnażać ciemierniki w najlepsze sposoby

Umiejętność rozmnażania ciemierników z nasion i przez podziały to umiejętność, którą musi posiadać każdy ogrodnik. Wielkopostna róża jest niewątpliwie jedną z najbardziej atrakcyjnych bylin, na które zawsze będzie duży popyt, co czyni je godnym dodatkiem do Twojego ogrodu. Nabywcy często dostają je, gdy rośliny się rozpoczęły, więc uprawa i rozmnażanie ciemierników jest opłacalne dzięki dodatkowej estetyce przestrzeni.

Uprawa ciemierników z nasion lub wykorzystanie istniejących roślin do podziału będzie mieć wyższy wskaźnik sukcesu, jeśli będziesz to robić w stałym środowisku, takim jak szklarnia. Kiełkowanie nasion jest bardziej prawdopodobne, jeśli otrzymają optymalne warunki, a rośliny ciemiernika do podziału będą energiczne, jeśli uprawiasz je w pomieszczeniu. Ciemierzyce są generalnie odporne, ale możesz uniknąć potencjalnych wad produktywności, używając szklarni.

Jak rozmnażać ciemierniki w najlepsze sposoby

Kompleksowy przewodnik dotyczący rozprzestrzeniania ciemierników

Ciemierniki zależą od zapylania, aby wytworzyć strąki nasion, które rozlewają nasiona i kiełkują pod koniec grudnia lub na początku stycznia. Pierwsze kwiaty pojawią się dopiero dwa do czterech lat później, więc rozmnażanie jest niezbędne do utrzymania produktywności ogrodu. Dodatkowo musisz nauczyć się dwóch metod rozmnażania, ponieważ niektóre gatunki, jak ciemiernik śmierdzący, mogą ukorzeniać się z nasionami.

Natomiast hybrydy orientalne i rośliny ciemiernika bezłodygowego powinny stosować podział, aby zapewnić sobie kopie ich rodziców.

Ukorzenienie ciemiernika z nasion

Jak wspomniano wcześniej, ciemiernik sam sieje i może wykonać swoją pracę po kwitnieniu. Możesz je jednak samemu rozmnażać po zebraniu lub zakupie nasion. W końcu dla ogrodników rozmnażanie się z nasion jest ekscytujące, ponieważ wygląd roślin jest nieprzewidywalny.

Rozmnażanie ciemiernika z nasion jest najlepsze, jeśli rośliny, których używasz, są odmianami łodygowymi. Aby zapewnić sukces, wysiewaj nasiona ciemiernika wiosną lub wczesnym latem. Tunel foliowy doskonale nadaje się do wysiewu nasion, aby nie były narażone na zmienne warunki pogodowe i temperaturę.

Pamiętaj, że ciemierniki mają rozbudowany system korzeniowy, więc przewiduj głębokość pojemnika, aby je pomieścić. Nie zakopuj nasion podczas sadzenia, ale pamiętaj, aby przykryć je lekko ziemią lub drobnym grysem. Utrzymuj wilgotność podłoża, a możesz przenosić je na pojedyncze pojemniki, gdy ciemiernikom wyrosną prawdziwe liście.

Ukorzenianie ciemierników według dywizji

Nie wszystkie ciemierniki nadają się do rozmnażania za pomocą nasion. Hybrydy, co najważniejsze, lepiej wykorzenić z podziałów. Ogrodnicy wybierają również rozmnażanie przez podziały, ponieważ użycie nasion uniemożliwia wyprodukowanie klonów rośliny rodzicielskiej.

Jeśli chcesz wytworzyć określone cechy na swoich ciemiernikach, ukorzenij je za pomocą podziałów. Wybierz roślinę rodzicielską, którą chcesz i nie musisz się martwić o losowe cechy i odmiany. Jako bonus, rozmnażanie przez podział spowoduje wcześniejsze kwitnienie ciemierników, co zajmuje tylko rok w porównaniu z ukorzenieniem ich z nasion.

Aby rozmnożyć ciemiernik według podziału, należy wczesną wiosną wykopać całą roślinę i przeciąć kłącze. Podział jest tak zwany, ponieważ tworzysz sekcje rośliny do rozmnażania. W ten sposób później otrzymasz tę samą roślinę, co wolą ogrodnicy, którzy używali drogich odmian.

Podział jest zasadniczo replikacją, ale pamiętaj, aby dzielić roślinę delikatnie i używać zdrowej rośliny rodzicielskiej, aby zapewnić przetrwanie. Dobrą techniką jest wiązanie liści przed kopaniem i oddzielanie kłącza widelcem. Ważne jest, aby posadzić je natychmiast, aby nie wyschły, dlatego idealnym momentem na ich dzielenie jest czas ich sadzenia.

Co to jest mikropropagacja Hellebore?

Szukając sposobów na rozprzestrzenienie się ciemiernika, prawdopodobnie widziałeś również mikrorozmnażanie. Ta metoda jest być może bardziej skomplikowana i trudniejsza niż dwie pierwsze ze względu na jej procesy. Na początek pobierz próbkę tkanki z rośliny rodzicielskiej i potraktuj ją hormonami stymulującymi wzrost.

Gdy komórki zróżnicują się w korzenie i pędy, podłoże bezglebowe będzie je odżywiać, aż staną się sadzonkami do sadzenia. Naukowcy zajmujący się roślinami są tymi, którzy powinni zastosować tę metodę ze względu na materiały potrzebne do mikropropagacji. Mimo to będzie to przydatna metoda, ponieważ nie naraża roślin na zanieczyszczenia powodujące choroby.

Jak przeszczepić ciemiernik

Korzystanie z tunelu foliowego powinno przygotować ciemierniki do przesadzania. Pamiętaj, że rośliny powinny być w stanie wytrzymać warunki zewnętrzne, dlatego ważne jest, aby uprawiać je w pomieszczeniu, dopóki nie będą energiczne do przesadzania. I jak w przypadku wszystkich roślin, pamiętaj, aby przed przesadzeniem utwardzić ciemiernik.

Powinieneś także znać strefę mrozoodporności swojego stanu, abyś mógł oznaczyć swój kalendarz oczekiwaną datą ostatnich przymrozków. Dopóki nie minie niebezpieczeństwo mrozu, należy unikać przesadzania na zewnątrz. Na koniec pamiętaj, aby nie podlewać gleby ani nie umieszczać roślin w miejscach, w których będą bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych.

Wniosek

Korzystanie z apolitunelów powinno pomóc w skutecznym kiełkowaniu nasion lub tworzeniu silnych roślin do podziału. A jeśli nie chcesz ograniczać się do tego, jakie róże wielkopostne możesz uprawiać, naucz się rozmnażać ciemiernik z nasion i przez podział. W ten sposób masz możliwość wykorzystania nasion lub wykorzystania istniejących ciemierników, których rozmnażanie może być droższe.

W przypadku nasion wysiewać wiosną lub wczesnym latem, przy czym podział najlepiej tuż przed sadzeniem. Obie metody są proste i wymagają spójnych warunków wzrostu przed przesadzeniem. Gdy minie niebezpieczeństwo mrozu, sadzonki można przesadzać na zewnątrz.