Jak rozmnażać bukszpan z sadzonek w 9 prostych krokach

Niezliczeni entuzjaści ogrodnictwa próbują wymyślić, jak rozmnażać bukszpan z sadzonek – i nie bez powodu! Jeśli jesteś jednym z nich, pokochasz fakt, że te rośliny są niezwykle łatwe w uprawie. Możesz posadzić bukszpan jako samodzielny krzew lub możesz je skompresować razem, aby działały jako granica.

Jeśli się zastanawiasz, bukszpany pochodziły z Europy. Jednak w połowie XVI wieku rośliny te trafiły do ​​Ameryki Północnej. Od tego czasu stały się szeroko stosowane w architekturze krajobrazu jako obrzeża, żywopłoty, a także akcenty. Służą również do przesiewania roślin.

Jak rozmnażać bukszpan z sadzonek w 9 prostych krokach

Ich bujne i zielone liście z pewnością sprawią, że Twój ogród będzie wyglądał wyjątkowo. Jeśli chcesz dodać więcej struktury do swojej przydomowej oazy botanicznej, te urocze krzewy na pewno Cię nie zawiodą!

Bliższe spojrzenie na rozmnażanie bukszpanu z sadzonek

Chociaż proces rozmnażania bukszpanu z sadzonek jest prosty jak ciasto, zajmuje trochę czasu. W większości przypadków minęłyby około trzech lat (lub nawet więcej!), zanim zobaczysz, że rosną na tyle duże, aby służyć jako żywopłot w twoim cennym ogrodzie.

Ważne jest również, aby pamiętać, że nie wszystkie twoje sadzonki ukorzenią się. Z tego powodu najlepiej, jeśli weźmiesz więcej, niż myślisz, że potrzebujesz. Pomimo tego, że ich uprawa wymagałaby cierpliwości, Twoje oszczędności będą znaczne. Przyjrzyj się krokom, które musisz podjąć, gdy próbujesz rozmnażać bukszpan z sadzonek.

Krok 1: Propaguj od późnego lata do wczesnej jesieni

Przede wszystkim musisz wiedzieć, kiedy zabrać sadzonki bukszpanu. Najlepszy czas na rozmnażanie tych roślin to późne lato do wczesnej jesieni. W większości przypadków ludzie robią to między lipcem a październikiem, zaraz po tym, jak wiosenny wzrost zaczyna twardnieć.

Krok 2: Przygotuj materiały

Upewnij się, że masz gotowe materiały. Będziesz potrzebował ostrego noża, trochę hormonu ukorzeniającego, doniczek wypełnionych czystą i świeżą ziemią doniczkową oraz dużej plastikowej torby z zakręcanym krawatem.

Krok 3: Przygotuj garnek

Możesz znaleźć różne sposoby na przygotowanie doniczki na sadzonki. Podczas gdy większość ludzi woli używać dobrze przepuszczalnej gleby, inni używają piasku i perlitu (mieszanka 50-50), mchu torfowego lub kompostu.

Możesz wybrać dowolną z tych opcji, o ile twoja doniczka ma około 4 cali średnicy i ma otwory drenażowe. Aby mieszanka doniczkowa była równomiernie wilgotna, można ją nasączyć wodą przed odsączeniem przez około 10 minut.

Krok 4: Zbierz sadzonki ze zdrowej gałęzi

Jeśli chodzi o wybór sadzonek, upewnij się, że wybierasz je z gałęzi, która jest mocna, zdrowa i nie wykazuje oznak uszkodzeń ani chorób. Odpowiednia długość dla twoich sadzonek to około 4 do 6 cali.

Delikatnie odłam wybrane sadzonki za pomocą kciuka i palca wskazującego. Możesz również użyć pary sterylnych nożyc ogrodniczych lub noża. Dolna połowa sadzonek musi zostać pozbawiona liści.

Krok 5: przenieś sadzonki do doniczek

Po wybraniu żądanych sadzonek musisz wbić je do wcześniej przygotowanych doniczek. Zanim je przetransportujesz, zanurz około 1/2 cala dolnej części sadzonki w swoim hormonie ukorzeniającym.

Aby roślina była stabilna, możesz umieścić ołówki lub patyczki wokół cięcia, zanim położysz na nim plastikową osłonę. Jednak stworzenie tego typu malutkiego tunelu foliowego wymagałoby otwierania osłony kilka razy w tygodniu, aby móc sprawdzić glebę i wpuścić powietrze.

Krok #6: Wybierz lokalizację

Bardzo ważne jest, aby umieścić sadzonki w miejscu, w którym może uzyskać dużo pośredniego światła słonecznego. Musisz utrzymywać sadzonki przez cały czas wilgotne, jeśli chcesz wspierać energiczny wzrost. Użyj spryskiwacza, aby spryskać liście, aby upewnić się, że roślina jest stale nawilżona.

Krok 7: Sprawdź sadzonki w ciągu 4 tygodni

Już po 4 tygodniach Twoje sadzonki zaczną się zapuszczać. Aby sprawdzić, czy korzenie już się rozwinęły, po prostu delikatnie pociągnij za maleńkie rośliny. Jeśli łatwo się poruszają, oznacza to, że jeszcze się nie zakorzeniły.

Krok 8: Zimuj ich

W sezonie zimowym nie zapomnij zimować swoich roślin. Wybierając do tego miejsce, musisz upewnić się, że nie wysychają. Z tego powodu najlepiej zimować w miejscu, gdzie jest chłodno i jasno.

Krok #9: Przenieś je do większych pojemników

Gdy tylko twoje rośliny rozwiną korzenie, możesz przesadzić je do znacznie większych pojemników w ciągu dwóch tygodni. Idealnie, ich korzenie powinny być wystarczająco rozwinięte w ciągu 3 miesięcy. Kiedy już się pojawią, możesz je przesadzić na zewnątrz na wiosnę.

Uprawiaj bukszpan w hobbystycznej szklarni!

Jeśli ktoś zapyta Cię, jak rozmnażać bukszpan z sadzonek, możesz mu powiedzieć, aby wykonał powyższe kroki! Jeśli jeszcze nie próbowałeś ogrodnictwa tunelowego, tracisz. Oprócz zapewnienia swoim roślinom idealnego środowiska do stymulowania wzrostu, będziesz także chronić je przed żywiołami, szkodnikami, szkodnikami i chorobami.