Jak rozmnażać bratki 3 najlepsze sposoby

Jeśli interesuje Cię, jak rozmnażać bratki, trzy najlepsze sposoby, aby to zrobić, to nasiona, sadzonki i podziały. Te kolorowe i zwarte kwiaty są lubiane przez ogrodników, ponieważ wzmacniają granice i pojemniki, a także dlatego, że są stosunkowo łatwe w uprawie i utrzymaniu. To samo dotyczy ich rozmnażania, a możliwość wyboru jednej z trzech metod sprawia, że ​​są one wygodniejsze w ukorzenianiu i tworzeniu większej liczby roślin.

Istnieje wiele odmian bratków do wyboru i możesz to wykorzystać na swoją korzyść. Wybierz bratki, które będą tolerować warunki w Twojej lokalizacji lub użyj tunelu polifoliowego, aby je uruchomić lub chronić je, jeśli temperatura będzie zbyt wysoka. A w przypadku samego rozmnażania, kontrolowane środowisko, takie jak tunel foliowy, byłoby własnym zakładem, aby ukorzenić wszelkie rośliny, aby stały się silniejsze do późniejszego przesadzenia na zewnątrz.

Jak rozmnażać bratki 3 najlepsze sposoby

Kompleksowy przewodnik jak rozmnażać bratki

1. Ukorzenianie bratków z nasion

Kiedy siać bratki z nasion?

Według University of Vermont idealny czas na rozmnażanie bratków z nasion to 14-16 tygodni, zanim zamierzasz je sadzić na zewnątrz wczesną wiosną. Jak wspomniano wcześniej, ukorzenienie w pomieszczeniu przed przesadzeniem jest przydatną techniką gwarantującą wzrost. W zależności od lokalizacji możesz siać w szklarni nasiona bratka od końca stycznia do początku lutego.

Co więcej, pamiętaj, że chociaż bratki rosną szybko, ich rozwój z nasion jest stosunkowo powolny. Zakres może potrwać już tydzień lub nawet trzy tygodnie, dlatego korzystne byłoby rozpoczęcie nasion w pomieszczeniach. Zapewniając idealne środowisko do kiełkowania, nasiona mogą szybciej ukorzeniać się w porównaniu do niespójności na zewnątrz.

Jak rozmnażać bratki z nasion?

Podobnie jak w przypadku innych kwitnących nasion, jako medium użyjesz wilgotnej i dobrze przepuszczalnej mieszanki do nasion. Rozsyp nasiona na powierzchni i przysyp je lekko piaskiem lub mieszanką doniczkową. Aby pomóc w kiełkowaniu, przykryj pojemnik plastikowymi i wilgotnymi gazetami, aby stworzyć wilgotny i ciemny stan.

Nie zapomnij jednak regularnie monitorować i rozpylać medium, jeśli to konieczne. Uważaj, aby gleba nie wyschła ani nie była nadmiernie wilgotna, ponieważ czynniki te negatywnie wpływają na kiełkowanie. Co więcej, samo środowisko powinno mieć temperaturę od 70 do 75°F i powinieneś skorzystać z rosnącego światła w tunelu foliowym, wybierając odpowiedni rodzaj i kolor.

Jakie są wymagania dotyczące uprawy bratków z nasion?

Korzystne jest wysiewanie nasion w pomieszczeniu, ponieważ może to przyspieszyć kwitnienie na wiosnę. Sprawdź swoją strefę uprawy i zacznij od sześciu do ośmiu tygodni przed datą ostatniego mrozu, a nawet zacznij sadzić wczesną jesienią. Gdy wykiełkują, zdejmij przykrywki i przenieś młode bratki do innego pojemnika z centymetrem przestrzeni między nimi.

Środowisko w tym momencie powinno mieć temperaturę od 60 do 65 ° F, ale w nocy jest chłodniej. Możesz również używać lamp fluorescencyjnych 4 cale nad bratkami przez 16 godzin dziennie, aby wspomóc wzrost. Następnie możesz zacząć nawozić nawozem o połowie mocy co dwa tygodnie po wyhodowaniu zestawów prawdziwych liści, a następnie przesadzić je do większego pojemnika.

2. Ukorzenienie bratków z sadzonek

Ogólna wiedza o rozmnażaniu z sadzonek dotyczy bratków. Ale z tą konkretną rośliną najlepiej robić to jesienią lub późnym latem. Wybierz zdrową roślinę rodzicielską i wytnij 3-calowy odcinek poniżej węzła.

W tym momencie możesz zrobić zwykłe przygotowanie do sadzonek przed sadzeniem. Usuń dolne liście, umieść sekcję w proszku hormonu ukorzeniającego i posadź w wilgotnej, dobrze przepuszczalnej i żyznej glebie. Niektórzy ogrodnicy przykrywają doniczkę plastikiem i możesz zastosować omówione wcześniej procedury pielęgnacyjne, takie jak utrzymywanie wilgoci.

3. Zakorzenione bratki z dywizji

Jednym z ulubionych sposobów ogrodników na tworzenie wielu bratków jest nurkowanie wiosną lub jesienią. Podobnie jak w przypadku rozmnażania z sadzonek, wybierz zdrową roślinę rodzicielską do wykopania i rozerwij ją na sekcje, z których każda ma korzenie. Ta metoda rozmnażania jest prostsza niż dwie poprzednie, a same bratki można nawet łatwo podzielić ręcznie.

Następnie możesz je od razu posadzić w ogrodzie tunelu foliowego. Utrzymuj wilgoć i utrzymuj podziały przed trudnymi warunkami, dopóki się nie utrwalą. Pamiętaj jednak, że niektóre bratki mogą nie być kompatybilne z podziałem, więc najpierw sprawdź swoje rośliny, czy bardziej nadają się do innych metod.

Jak przeszczepić bratki z domu na zewnątrz?

Zanim wyhodujesz bratki na zewnątrz, upewnij się, że je utwardziłeś, aby zapobiec stresowi. Zacznij w chłodnym miejscu, zanim stopniowo wystawisz je na światło słoneczne. Co więcej, poczekaj, aż na zewnątrz będzie stale około 45 ° F i kiedy same rośliny będą miały osiem liści przed ostatecznym przesadzeniem.

Wniosek

Bratki to rośliny najłatwiejsze w uprawie, a każdy ogrodnik wie, że bratków nigdy za wiele. Trzy najlepsze metody rozmnażania bratków są niezbędne do stworzenia większej liczby tych kwitnących roślin. Wyrastają z nasion, sadzonek i podziałów, a wszystkie są przyjazne dla początkujących.

Co więcej, trend, który zobaczysz w tych metodach rozmnażania, polega na tym, że po początkowym etapie wysiewu nasion, sadzonek lub dzielenia rośliny, kolejne kroki w utrzymaniu młodych roślin są podobne. Odniesiesz również więcej korzyści, jeśli założysz bratki w pomieszczeniach, aby zagwarantować ich rozwój, zanim ostatecznie przesadzisz je na stałe na zewnątrz.