Jak rozmnażać Bacopa. 2 metody na sukces

Istnieją dwie metody nauczenia się rozmnażania bakopy. Możesz zacząć od nasion lub sadzonek, ale każda technika jest stosunkowo łatwa do wykonania. Niemniej jednak zakładanie jakichkolwiek roślin byłoby wygodniejsze w szklarni, dopóki nie zadomowią się one na przesadzanie na zewnątrz.

Komfort rozmnażania bacopy zawsze będzie korzystny, ponieważ jest to roślina jednoroczna. Chcesz jak najlepiej wykorzystać swoje istniejące rośliny bacopy, ukorzeniając sadzonki. Z drugiej strony wiedza o tym, jak kiełkować i rozpocząć bakopę z nasion, może być korzystna, jeśli nie masz jeszcze dojrzałych roślin.

Jak rozmnażać Bacopa. 2 metody na sukces

Jak rozmnażać Bacopa: łatwy do naśladowania przewodnik

Nasiona

Pierwsza metoda rozmnażania roślin bacopy pochodzi z nasion. Nie wszyscy ogrodnicy preferują tę metodę, ponieważ w przeciwieństwie do ukorzeniania z sadzonek, rozpoczynanie bakopy z nasion tworzy mniejsze kwiaty. Co więcej, nie możesz zagwarantować wynikowych cech rośliny, więc ci, którzy mają na myśli określone odmiany, powinni rozważyć rozmnażanie z sadzonek.

Krok 1. Siew

Chcesz również sprawdzić, jaką odmianę Bacopa uprawiasz i zobaczyć, czy mogą zacząć od nasion. Bądź świadomy tego, jak wyglądają te nasiona i rozważ rozpoczęcie ich w tunelu foliowym późną zimą. Do wysiewu nasion bakopy można użyć dowolnego pojemnika, ale nie trzeba ich zakopywać ani przykrywać ziemią.

Krok 2. Utrzymanie

Ogrodnicy zazwyczaj używają wilgotnego kompostu, a następnie ponownie zaparowują glebę po siewie. Aby jeszcze bardziej pomóc w kiełkowaniu, przykryj pojemnik plastikową torbą. Umieść je w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego, aby uniknąć uszkodzenia nasion.

Doskonałą wiadomością dotyczącą nasion bacopy jest to, że powinny wykiełkować w ciągu dziesięciu dni. Stabilne warunki w tunelu foliowym powinny zapobiegać problemom z kiełkowaniem. A kiedy to się stanie, możesz zdjąć plastikową osłonę i rozcieńczyć rośliny w pojemnikach.

Krok 3. Przerzedzanie i przesadzanie

Silne sadzonki powinny się rozwijać, ponieważ słabsze mogą konkurować z przestrzenią gleby i składnikami odżywczymi. Następnie przesadź je tak, aby każda doniczka miała tylko jedną sadzonkę bacopy. Następnie sadzonki można zaaklimatyzować do warunków zewnętrznych i przesadzić je na zewnątrz po przejściu niebezpieczeństwa mrozu.

Sadzenie

Jeśli chcesz zachować charakter odmiany bacopy, najlepszym sposobem na ich rozmnażanie są sadzonki. Możesz wykorzystać swoje istniejące dojrzałe rośliny, znacznie opóźniając bacopas. Najlepszą porą na zabranie sadzonek jest późne lato, ale trzeba też zadbać o kilka rzeczy.

Krok 1. Zbieranie 

Po pierwsze, sama roślina rodzicielska powinna być zdrowa, aby nie stresowała się po pobraniu sadzonek. Chcesz również pobrać wolne od choroby sadzonki o długości około trzech cali za pomocą ostrego i wysterylizowanego narzędzia. Jest to konieczne do czystego cięcia, a nawet zapobiegania przenoszeniu chorób.

Krok 2. Zakorzenienie

Usuń dolne liście z sekcji i zanurz koniec w proszku hormonu ukorzeniającego przed ich sadzeniem. Włóż centymetr końca do garnka z mieszanką wermikulitu i piasku i upewnij się, że jest stabilny. Podobnie jak w przypadku uprawy bakopy z nasion, możesz przykryć doniczkę plastikową torbą, aby zachować wilgoć.

Krok 3. Konserwacja

Możesz umieścić sadzonki w jasnym miejscu, ale również z dala od bezpośredniego światła słonecznego. W celu konserwacji, regularnie sprawdzaj mieszankę doniczkową, jeśli jest nadal wilgotna, i w razie potrzeby spryskaj ją. Możesz spodziewać się ustanowienia korzenia po miesiącu.

Krok 4. Przesadzanie

Ukorzenione sadzonki można sadzić wiosną po niebezpieczeństwie mrozu. Jednak najpierw musisz je utwardzić, aby zapobiec szokowi po przeszczepie. Możesz stopniowo wystawiać je na zewnątrz na dwa tygodnie w ciągu dnia, zanim przesadzisz je na stałe na zewnątrz.

Uprawa i pielęgnacja Bacopa

Lokalizacja

Bacopas generalnie rosną szybko i nie są drobiazgowe, aby ich potrzeby ustabilizowały się po ich zasadzeniu. Jak wspomniano w dwóch metodach rozmnażania, chcesz wyprodukować ukorzenione rośliny po przejściu niebezpieczeństwa mrozu, aby uniknąć problemów. Możesz sprawdzić, czy twoja odmiana lubi półcień czy pełne słońce i odpowiednio wybrać lokalizację.

Pamiętaj, że niektóre odmiany dobrze by się rozwijały w wysokich temperaturach, podczas gdy inne powinny mieć słońce tylko przez kilka godzin w ciągu dnia. Jaka gleba jest najlepsza do uprawy bakopy? Żyzna i dobrze przepuszczalna gleba jest idealna dla bakopy, a także można ją przetestować, ponieważ preferowane są również lekko kwaśne poziomy.

Konserwacja

Po posadzeniu poczekaj, aż rośliny osiągną wysokość czterech cali i uszczypnij rosnące końcówki. Powinno to zachęcić do krzaczastego wzrostu i możesz po prostu użyć palców, aby usunąć je o około ⅓ cala. Musisz również upewnić się, że same rośliny są nawodnione, aby uniknąć problemów z kwitnieniem.

Ściółkowanie nie jest konieczne, ponieważ może sprzyjać gniciu, ale można nawozić raz na trzy tygodnie. Zrób to w sezonie wegetacyjnym za pomocą płynnego nawozu. W miarę upływu czasu może być konieczne przycięcie roślin w środku lata, aby pomóc im się odmłodzić i lepiej odrosnąć.

Wniosek

Rozmnażanie roślin zawsze przyda się wszystkim ogrodnikom. Jeśli wiesz, jak rozmnażać bakopę z nasion lub sadzonek, możesz szybko wyprodukować więcej tych roślin, niezależnie od tego, czy jest to Twój ogród hobby, czy dochodowa szkółka. W obu przypadkach możesz odnieść korzyści z zasiania nasion i sadzonek w tunelu foliowym, a następnie umieszczenia ich w jasnym miejscu, ale z dala od pośredniego światła słonecznego.

Utrzymuj wilgotność gleby i poczekaj, aż rośliny osiągną odpowiednią dojrzałość do przesadzania. Co więcej, sprawdź specyficzne potrzeby swoich odmian Bacopa i odpowiednio dostosuj praktyki.