Jak przygotować liliowce na zimę. Najlepszy przewodnik

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przygotować liliowce na zimę, możesz uprościć to w dwóch krokach. W tym artykule omówimy również inne praktyki, które możesz zrobić z tymi bylinami, aby pomóc im poradzić sobie z zimnymi porami roku. Liliowce mogą być wytrzymałe, ale wiedza o tym, jak dbać o nie zimą, jest korzystna na dłuższą metę.

Ci, którzy hodują liliowce w doniczkach, mogą łatwiej przejść na zimną pogodę. Tak czy inaczej, zawsze możesz użyć tunelu foliowego, aby chronić swoje rośliny, jeśli w Twoim regionie występują ostre zimy. Powinieneś również sprawdzić odmiany, które uprawiasz, aby upewnić się, że będą się dobrze rozwijać w Twojej lokalizacji.

Jak przygotować liliowce na zimę. Najlepszy przewodnik

Jak skutecznie przygotować liliowce na zimę

Przede wszystkim warto wyjaśnić powszechne nieporozumienie z terminologią związaną z liliowcami. Prawdopodobnie widziałeś informacje o kopaniu ich cebulek do zimowania; jednak poprawnym terminem jest tutaj, że te cebulki są bulwiastymi korzeniami samych liliowców. Te bulwy wykopiesz do przygotowania liliowców na zimę.

Krok 1. Kopanie

Pierwszym krokiem w przygotowaniu liliowców na zimę jest cięcie roślin do końca jesieni. Liliowce należy przycinać blisko ziemi, gdy ich liście stają się brązowe, zwykle po okresie kwitnienia. W ten sposób martwe liście nie będą konkurować ze źródłem energii rośliny.

Następnie możesz wykopać bulwy, spulchniając glebę na obwodzie rośliny liliowca. Pamiętaj, aby przeznaczyć trochę miejsca z dala od kępy, aby zapobiec uderzeniu i uszkodzeniu bulw. Następnie można wyciągnąć bulwy z gleby, delikatnie poluzowując je kielnią.

Krok 2. Przygotowanie bulw

Zanim przechowasz bulwy w zabezpieczonym i stabilnym miejscu, takim jak szklarnia, musisz je najpierw przygotować. Zapobiegnie to chorobom i ich potencjalnemu przenoszeniu między bulwami. Możesz po prostu użyć palców, aby usunąć ziemię z bulw i potrząsnąć korzeniami, aby również usunąć z nich ziemię.

Jednak nie ulegaj pokusie, aby myć bulwy, ponieważ może to spowodować gnicie. Musisz również sprawdzić, czy nie ma śladów uszkodzeń wśród bulw i oddzielić je. Nie należy włączać niezdrowych i pomarszczonych korzeni do liliowców, które również przezimujesz.

Bulwy można włożyć do kartonu z mchem torfowym, a następnie ponownie przykryć każdą warstwę mchem torfowym. Umieść pudełko w chłodnym i suchym miejscu z odpowiednią wentylacją, aby zapobiec gniciu i rozwojowi grzybów. Możesz do tego użyć tunelu foliowego, ale zawsze sprawdzaj bulwy pod kątem uszkodzonych i natychmiast je usuwaj.

Przycinanie liliowców na zimę

Oprócz zimowania bulw, przycinanie samych liliowców jest częścią zimowej pielęgnacji, o czym pokrótce przeczytałeś wcześniej. Chcesz przyciąć martwe liście i przyciąć rośliny blisko ziemi jesienią. Możesz też po prostu zostawić brązowe liście na swoich roślinach i usunąć je wiosną w niektórych obszarach.

Przy przycinaniu liliowców nie zapomnij użyć ostrych i wysterylizowanych narzędzi. Pamiętaj, że rośliny są narażone na choroby podczas przycinania, a choroby i szkodniki łatwo się przenoszą. Chcesz zanurzyć narzędzia przez co najmniej godzinę w roztworze wybielacza, a następnie pozostawić je do wyschnięcia na powietrzu przed użyciem.

Półzimozielone a wiecznie zielone liliowce

Kolejną kwestią przy przygotowywaniu liliowców na zimę jest ich rodzaj. Na przykład, podziel swoje rośliny na półzimozielone i zimozielone liliowce, ponieważ mają różne praktyki odpowiednie na zimę. Liliowce półzimozielone mają tendencję do utraty liści w zimie, podczas gdy liliowce zimozielone, jak sama nazwa wskazuje, zawsze będą zielone w zimnych porach roku.

Możesz również zauważyć spadek liczby półzimozielonych liliowców podczas jesiennych okresów mrozów, zanim przejdą w stan uśpienia na początku zimy. Podczas spoczynku zobaczysz te rośliny jako kiełki, które będą aktywne wiosną. Dlatego musisz dbać o te liliowce, usuwając martwe liście wokół kiełków.

Zimozielone liliowce również spowolnią wzrost w zimie, ale ich liście pozostaną zielone. Lepiej jednak trzymać je w tunelu foliowym, jeśli w Twojej okolicy panują mróz, ponieważ mogą one uszkodzić liliowce w papkę. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji liliowców półzimozielonych, zimą musisz również pozbyć się uszkodzonych lub gnijących liści liliowców zimozielonych.

Jak mulczować liliowce na zimę

Po przycięciu liliowców należy również ściółkować ich grządki na zimowanie. Możesz użyć dwóch cali ściółki z liści i wymieniać ją co roku, ponieważ gnije. Co więcej, pamiętaj, aby przestać karmić i podlewać liliowce w ramach przygotowań do zimy, aby zachęcić je do uśpienia.

Wniosek

Uprawa roślin przez cały rok powinna być wygodna, jeśli wiesz, jak zapewnić zimową pielęgnację. Niezależnie od tego, czy masz odmiany półzimozielone, czy zimozielone, nauka przygotowania liliowców na zimę jest niezbędna, aby pomóc roślinom poradzić sobie w tym sezonie. Możesz zachęcić swoje rośliny do przejścia w stan uśpienia, ale musisz także nauczyć się przechowywać bulwy, przycinać rośliny jesienią i mulczować liliowce w ramach ich zimowego reżimu.

Wykopywanie bulw i przechowywanie ich nie różni się od tego, co zrobisz z innymi roślinami bulwiastymi. Do przechowywania można użyć apolytunneloru w dowolnym suchym i chłodnym miejscu. Co więcej, musisz usunąć brązowe liście z roślin i ściółkować ziemię przed rozpoczęciem zimy.