Jak przycinać ziele dziurawca. Najlepszy łatwy przewodnik

Aby opanować przycinanie dziurawca, musisz wziąć pod uwagę dwie kwestie. Sam proces jest stosunkowo prosty, podobnie jak w przypadku innych roślin, takich jak lobelia. Pamiętaj, że niektóre rośliny wymagają przycinania w ramach praktyki pielęgnacyjnej, aby były zdrowe.

Co więcej, rośliny takie jak ziele dziurawca kwitną od wiosny do lata, ale przycinanie jest konieczne, aby dobrze kwitły. Przycinanie nie tylko przyniesie korzyści kwiatom i ogólnemu zdrowiu Twojej rośliny, ale ta praktyka powinna utrzymać je pod kontrolą i zachować schludny wygląd ogrodu. Krzewy są doskonałym dodatkiem do ogrodu, ale tylko wtedy, gdy regularnie zachowujesz ich kształt.

Jak przycinać ziele dziurawca. Najlepszy łatwy przewodnik

Kompleksowy przewodnik po przycinaniu dziurawca

Czas

Wczesna wiosna

Podobnie jak w przypadku innych roślin, najlepiej przycinać ziele dziurawca wczesną wiosną, ponieważ wkrótce rozpocznie się nowy wzrost. Jak wspomniano wcześniej, rośliny te wytwarzają kwiaty latem, więc unikaj w tym czasie przycinania, w przeciwnym razie nie będziesz mieć kwiatów na sezon. Kwiaty zakwitną, gdy roślina będzie rosła wiosną i jest to idealny czas na przycięcie rośliny.

Połowa lata

Czy poza wczesną wiosną są inne okresy na przycinanie dziurawca? Przycinanie wczesną wiosną pomoże odmłodzić roślinę i zregenerować się. Możesz przycinać każdą wiosnę w celu konserwacji, ale niektórzy ogrodnicy przycinają również połowę nowych pędów w środku lata, aby uzyskać pełniejszy wzrost.

Innym ważnym momentem jest utrzymanie zdrowego i kwitnienia ziele dziurawca. Jeśli masz dużo krzewów, niektóre z nich chcesz również przerzedzić, aby zapewnić odpowiednią przestrzeń dla każdej rośliny.

Możesz wyciąć stare i nieproduktywne pędy, które wyróżniają się na tle innych dziwnym kształtem i wysoką wysokością.

Okres trzyletni

Na koniec przydatną wskazówką do zapamiętania jest zaplanowanie trzyletniego okresu przycinania. Zacznij od przycinania jednej trzeciej wzrostu w pierwszym roku, połowy starych pędów w drugim, a pozostałe oryginalne gałęzie przycinaj w trzecim roku. Możesz to zrobić oprócz cięcia, aby zachować kształt i wysokość swoich krzewów.

Metoda

Przede wszystkim warto zauważyć, że dziurawiec zwyczajny czy dziurawiec to zróżnicowana grupa gatunków. Dlatego podczas przycinania roślin warto wziąć pod uwagę rośliny okrywowe, krzewy lub rozsiewacze. W przeciwnym razie sama technika nie różni się od przycinania innych roślin, które ich wymagają.

Przygotowanie narzędzi

Na przykład chcesz użyć ostrych i wysterylizowanych narzędzi, aby uzyskać czyste cięcie. Zachowuje to wygląd krzewu, ale nie naraża roślin na ryzyko infekcji. Pamiętaj, aby wysterylizować nożyce wybielaczem i wodą i wcześniej je naostrzyć, ponieważ przycinanie stwarza okazję do zaatakowania roślin przez patogeny.

Dla odmłodzenia

Samo przycinanie polega na selekcji wszystkich uszkodzonych i martwych gałęzi. Możesz również zadbać o porządek w krzewach i zapobiec ich zarastaniu w okolicy, przycinając gałęzie krzyżujące się. To rozrzedzi roślinę, a także zmniejszysz końcówki gałęzi, aby pomóc jej odmłodzić się na następny sezon.

Do kwitnienia

Ogrodnicy często przycinają na jednej trzeciej całkowitej wysokości krzewu dziurawca, aby promować rozwój gałęzi i kwitnienie od przyciętych końcówek. Staraj się ciąć pod kątem około 6 cali od ziemi. Ale poza tym ćwierć cala nad pąkiem w kierunku, w którym chcesz nowy wzrost, jest również optymalne.

Możesz to zrobić w połowie lub pod koniec marca, szczególnie w przypadku roślin, które wydają się mieć problemy z kwitnieniem.

Jak uprawiać ziele dziurawca

Teraz, gdy znasz już właściwy sposób pielęgnacji tych krzewów, powinieneś również dowiedzieć się, jak prawidłowo o nie dbać. Sam proces jest prosty, gdzie wybierasz obszar nasłoneczniony i ma dobrze przepuszczalną glebę. Być może najważniejszym problemem, którego chcesz uniknąć, jest nadmiernie wilgotne środowisko.

Podlewanie i karmienie dziurawca jest tak proste, jak utrzymywanie wilgotności gleby i coroczne stosowanie kompostu. Raz założona roślina może przetrwać suszę, a nawet ubogie gleby. A jeśli chcesz zapobiec tworzeniu się nasion, musisz zagłuszyć kwiaty rośliny, gdy znikną.

Jeśli chodzi o rozmnażanie, możesz rozpocząć nasiona w pomieszczeniu lub wysiewać je bezpośrednio na glebie. Ale w przeciwieństwie do innych roślin, wystarczy wcisnąć nasiona w powierzchnię, zamiast przykrywać je ziemią. Z drugiej strony można pobrać sadzonki łodygi o długości około 4 cali z istniejącej zdrowej rośliny rodzicielskiej w celu ukorzenienia dziurawca.

Wniosek

Przycinanie krzewów to prosta praktyka, która odmłodzi Twoje rośliny i pobudzi kwitnienie. Nauka prawidłowego przycinania dziurawca zapewni porządek w ogrodzie i wspaniałe kwitnienie o każdej porze roku. Musisz tylko wziąć pod uwagę odpowiedni czas i metodę, a pielęgnacja tego krzewu nie powinna mieć żadnego problemu.

Ogólnie rzecz biorąc, wczesna wiosna lub środek lata to idealny czas na przycinanie dziurawca. Możesz usunąć uszkodzone łodygi lub wykorzystać te okresy, aby przyciąć końcówki i zachęcić do większej liczby kwiatów. Sama technika przycinania jest prosta, polega na redukcji końcówek gałęzi i przycinaniu na jednej trzeciej całkowitej wysokości rośliny.