Jak przycinać niekończące się letnie hortensje

Nauka, kiedy i jak przycinać niekończące się letnie hortensje jest niezwykle ważna dla miłośników zieleni, którzy nie chcą niczego więcej, jak tylko mieć swoje letnie ogrody usiane atrakcyjnymi i lśniącymi liśćmi tej rośliny, a także ich wspaniałymi i przyciągającymi wzrok kwiatami. Oprócz tego, że rośliny te są wytrzymałe, wszechstronne i bardzo odporne na szkodniki i choroby, dobrze rosną na różnych typach gleb i są bardzo tolerancyjne na wilgoć. Chociaż te krzewy są stosunkowo łatwe w uprawie, należy pamiętać o kilku rzeczach, jeśli chodzi o przycinanie ich pędów.

Jeśli nie wiesz, istnieją różne rodzaje hortensji – hortensja wielkolistna, hortensja gładka, hortensja pnąca, hortensja sika i hortensja dębowa. Jedną z interesujących rzeczy, które musisz wiedzieć o tych roślinach, jest to, że jedna metoda przycinania nie ma zastosowania do wszystkich rodzajów hortensji. Innymi słowy, jedynym sposobem na uzyskanie najlepszego kwiatowego pokazu z niekończących się letnich hortensji jest przycięcie ich w sposób, w jaki należy przycinać ten rodzaj hortensji.

Jak przycinać niekończące się letnie hortensje

Należy pamiętać, że przycinanie któregokolwiek z tych krzewów w niewłaściwym czasie może spowodować odcięcie pąków kwiatowych, które powinny zakwitnąć w tym roku. Jeśli nie masz pojęcia, kiedy i jak możesz przycinać niekończące się letnie hortensje, czytaj dalej.

Niekończące się letnie przycinanie hortensji, które musisz znać

Niekończąca się hortensja letnia należy do grupy zwanej hortensją wielkolistną lub H. macrophylla. Ma błyszczące liście i uderzające niebieskie, czerwone, różowe i fioletowe kwiaty. Oto kilka wskazówek, które musisz wiedzieć o ich przycinaniu.

Wskazówka 1: używaj ostrych i czystych sekatorów

Aby uzyskać najlepsze wyniki przycinania, należy użyć ostrych i czystych sekatorów, gdy przycinasz łodygi tuż nad zestawami liści hortensji.

Wskazówka 2. Przycinaj tylko wtedy, gdy wczesną wiosną pojawi się nowy wzrost

Niektóre z tych hortensji wielkolistnych mają tendencję do przerastania, jeśli nie są przycinane. Należy jednak pamiętać, że zbyt duże przycinanie może doprowadzić do ograniczenia ich kwitnienia. Z tego powodu najlepiej rozpocząć przycinanie wczesną wiosną, kiedy zaczniesz zauważać nowy wzrost.

Wskazówka 3: Przetestuj łodygę na całe życie

Przetestowanie łodygi pod kątem trwałości pomoże Ci upewnić się, że pozbywasz się tylko martwych i osłabionych części krzewu, a nie żywych łodyg, na których znajdują się pąki kwiatowe. Aby to zrobić, musisz zeskrobać korę nożem. Żywa łodyga jest zielona pod spodem, podczas gdy łodyga zabita zimą nie jest.

Wskazówka 4: wykonaj intensywne przycinanie odnawiające starych i zanikających, niekończących się hortensji letnich

Jeśli twoje niekończące się letnie hortensje są dojrzałe i wykazują oznaki zanikania, najlepiej jest je mocno odnowić. Możesz to zrobić, przycinając wszystkie ich gałęzie do ziemi. Chociaż w ten sposób wyeliminuje to jego szanse na kwitnienie w ciągu tego roku, możesz być pewien, że w następnym roku nastąpi intensywniejszy kwitnienie.

Wskazówka nr 5: usuń stare i wysuszone kwiaty

Proces usuwania starych i zaschniętych kwiatów hortensji, zwany również martwą głową, jest najbezpieczniejszym sposobem przycinania tej rośliny. Prawie niemożliwe jest zrobienie tego niepoprawnie.

Zalety uprawy hortensji i innych roślin w hobbystycznej szklarni

To może być trochę przytłaczające, gdy pomyślisz o szerokiej gamie roślin, które możesz wybrać do uprawy w szklarni hobbystycznej. W końcu hodowcy tuneli foliowych mają zwykle nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o sadzenie swoich ulubionych rzeczy. Jednak wybór uprawy hortensji, a także wszelkiego rodzaju roślin w tej zamkniętej przestrzeni, jest jedną z najmądrzejszych decyzji ogrodniczych, jakie możesz podjąć.

Sprawdź, jakie korzyści daje uprawa roślin w szklarni hobbystycznej:

Korzyść nr 1. Możesz kontrolować środowisko uprawy swoich roślin

Hobbystyczny tunel foliowy pozwala ci mieć pewien stopień kontroli nad pewnymi warunkami, na które będą narażone twoje rośliny. Twoja zdolność do manipulowania temperaturą, wilgocią i światłem zmaksymalizuje potencjał wzrostu warzyw, owoców, ziół i kwiatów. Umożliwi to uprawę wszystkiego, co nie jest rodzime dla Twojego regionu, a także roślin poza sezonem.

Korzyść nr 2: możesz trzymać z daleka destrukcyjne szkodniki ogrodowe i zwierzęta

Jedną z najlepszych rzeczy w posiadaniu własnego hobbystycznego tunelu foliowego jest fakt, że może on działać jako bariera ochronna przed owadami i zwierzętami, które mogą potencjalnie spowodować uszkodzenie delikatnych roślin.

Korzyść nr 3. Nie musisz się martwić trudnymi warunkami pogodowymi

Twój tunel foliowy może chronić Twoje rośliny przed niepogodą. Oznacza to, że nie będziesz musiał robić awaryjnych przygotowań na wypadek trudnych warunków pogodowych, takich jak zamiecie, gradobicie, silne wiatry, nadmierne deszcze, śnieg itp.

Końcowe przemyślenia na temat przycinania niekończących się letnich hortensji

Teraz, gdy już wiesz, kiedy i jak przycinać niekończące się letnie hortensje, następnym logicznym krokiem będzie próba uprawy tych ciężko pracujących krzewów we własnej szklarni hobby. Dowiedz się, dlaczego hortensja jest idealna do rozmnażania w tunelu foliowym i poczuj satysfakcję, widząc, jak dobrze rozwija się w Twojej szklarni hobby!