Jak przycinać niecierpki. 2 najlepsze metody do opanowania

Istnieją dwie techniki do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak przycinać niecierpki. Ta atrakcyjna roślina rabatowa będzie wyglądać najlepiej tylko wtedy, gdy utrzymasz ją w czystości i zapewnisz zdrowy wzrost. Dlatego przycinanie jest praktyką konserwacyjną, której nigdy nie wolno przeoczyć.

Utrzymanie niecierpka nie jest drobiazgowe i nie ryzykujesz rozwoju wielu problemów, jeśli środowisko jest stabilne. Ponieważ przycinanie i inne praktyki mogą powodować stres roślin, najlepiej rozważyć uprawę w tunelu foliowym, aby chronić rośliny przed zmiennymi warunkami. Poniżej znajduje się kilka informacji, które uszczęśliwią niecierpka, od przycinania po inne dodatkowe wskazówki.

Jak przycinać niecierpki. 2 najlepsze metody do opanowania

Przewodnik dla początkujących dotyczący przycinania niecierpka

Technika #1. Śmierć

Będąc kwitnącym rocznikiem, niecierpki skorzystają z martwego. Może to być mylące dla niektórych ogrodników, ponieważ niecierpki generalnie oczyszczają się samoczynnie, co oznacza, że ​​mogą same zrzucić wyblakłe kwiaty. Nie musisz jednak czekać, aż opadną zużyte kwiaty, ponieważ sama praktyka nie jest nawet wymagająca.

Usunięcie zużytych kwiatów i liści niecierpka zmniejsza prawdopodobieństwo stresu lub problemów z kwitnieniem. Wręcz przeciwnie, martwienie może przedłużyć okres kwitnienia i zachęcić do nowych kwitnienia przez cały sezon wegetacyjny. Możesz po prostu uszczypnąć łodygi po wyblaknięciu kwiatu, aby to zrobić.

Dlatego zawsze warto sprawdzić swoje rośliny, aby szybko usunąć więdnące kwiaty. Użyj kciuka i palca wskazującego, aby uszczypnąć nalot i nie zapomnij wyrzucić tego, co poprawnie usunąłeś. Aby pomóc odmłodzić roślinę po obumarciu i zachęcić do kwitnienia po kędzie, utrzymuj wilgotność gleby i nawozić.

Technika #2. Cofanie

Drugą techniką przycinania niecierpka jest umiejętność przycinania tych roślin. Idealny czas na zrobienie tego to środek lata, aby rośliny znajdowały się trzy cale nad ziemią. Odcinanie niecierpka z powrotem to doskonały sposób, aby pomóc roślinie wyzdrowieć z bycia długonogim i mieć zdrowszy odrost.

Upewnij się, że celujesz w środkowe liście, aby Twoje niecierpki stały się pełniejsze i bardziej krzaczaste, zmuszając łodygi do rozgałęzienia. Możesz również przyciąć końce niecierpka, jeśli chcesz uzyskać bardziej zaokrąglony kształt. Gdy twoje rośliny rosną, możesz przestać szczypać środkowe liście.

Co więcej, będzie to Twoja szansa na usunięcie uszkodzonych lub chorych części, które mogą rozprzestrzenić się na zdrowsze rośliny. Używaj sterylnych i ostrych nożyc, aby uniknąć infekcji wśród roślin i pamiętaj tylko o odcięciu niecierpka, jeśli stanie się długonogi. Zwykle dzieje się tak, gdy klimat jest suchy, więc rozważ hodowlę niecierpka w szklarni, jeśli mieszkasz w trudnym regionie.

Wskazówki dotyczące opieki nad niecierpkami

Lokalizacja

Aby uzyskać optymalne kwitnienie, chcesz mieć niecierpki gdzieś poza bezpośrednim działaniem słońca. Rośliny można uprawiać również w dobrze przepuszczalnej glebie w tunelu foliowym. Przygotuj obszar z niewielką ilością materii organicznej i dokonaj niezbędnych poprawek, jeśli takie istnieją.

Gleba powinna mieć nie tylko dobry drenaż, ale także dobrze zatrzymywać wilgoć. Możesz również dodać kompost lub nawóz, aby poprawić skład i strukturę gleby. Na koniec pamiętaj, że sadzenie niecierpka z odległości pozwala im się rozprzestrzenić, ale sadzenie ich blisko spowoduje powstanie wyższych roślin.

Woda

Niecierpek najlepiej rozwija się w wilgotnych miejscach, dlatego musisz uważać, jeśli twój obszar jest suchy. Regularnie podlewaj rośliny, aby nie więdły lub nie miały problemów z kwitnieniem. Możesz również mulczować witrynę, aby pomóc w zatrzymywaniu wilgoci.

Jednak nie chcesz też zostawiać roślin w stojącej wodzie. Sprawdź, czy górny cal ziemi wysechł przed podlaniem. Z drugiej strony, pozwól wodzie całkowicie spłynąć, jeśli masz niecierpienie pojemnika.

Nawóz

Niecierpki również skorzystają na regularnym karmieniu. Po posadzeniu można podać nawóz o powolnym uwalnianiu, a wiosną i latem pielęgnować rośliny co dwa tygodnie paszą rozpuszczalną w wodzie. Pamiętaj jednak, aby postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie i odpowiednio je dostosować.

Typowe problemy

Oprócz zapobiegania stresowi u niecierpka, ich hodowanie i utrzymywanie w tunelu foliowym jest również przydatne w zapobieganiu groźnym szkodnikom i chorobom. Na początek niecierpki nie są podatne na takie problemy, ale zawsze lepiej być przygotowanym i zawsze podejmować środki zapobiegawcze. Na przykład, jeśli środowisko jest stabilne, a twoje praktyki są spójne, jest mniej prawdopodobne, że napotkasz szkodniki i choroby grzybowe.

Chorobom takim jak plamistość liści, zaraza botrytis, mączniak prawdziwy, zgnilizna korzeni, więdnięcie, wirusy, bakterie można łatwo zapobiegać, utrzymując odpowiednią cyrkulację powietrza, wilgotność i czystość. Umiejętność przycinania niecierpka ułatwi również kontrolowanie i wykorzenienie problemów, ponieważ będziesz odrzucał uszkodzone rośliny niecierpka. Przycinanie jest nawet okazją do wyeliminowania wciornastków, roztoczy, mszyc i miniarek i kontrolowania ich populacji.

Wniosek

Niecierpek to łatwe w utrzymaniu rośliny, które z pewnością dodadzą charakteru Twojemu ogrodowi. Jednak nadal ważne jest, aby wiedzieć, jak przycinać niecierpki. Zabijając te rośliny, możesz zachęcić do nowego zestawu kwitnienia.

Z drugiej strony, odcięcie niecierpka pomoże odmłodzić się długonogiej roślinie. Możesz użyć palców, aby uszczypnąć wyblakłe kwiaty lub przyciąć rośliny ostrymi i sterylnymi nożycami. Nie zapominaj jednak, że stabilne środowisko jest optymalne, a te praktyki zapobiegają stresowi niecierpliwych.