Jak przycinać Lantanę: 5 prostych wskazówek do zapamiętania

Świadomość tego, kiedy i jak przycinać Lantanę jest równie ważna, jak wiedza o tym, jak ją uprawiać. Jeśli chcesz, aby się rozwijało, musisz zapewnić to, czego potrzebuje.

Jeśli widziałeś wcześniej Lantany jasno kwitnące w czyimś ogrodzie, rozumiesz, dlaczego warto je sadzić. Charakteryzują się gronami różnych dwukolorowych, małych kwiatów, co sprawia, że ​​są przyjemne dla oczu.

Na szczęście Lantanas są kwitnącymi kwiatami, które nie wymagają częstej pielęgnacji. Oznacza to, że dorastanie i dbanie o ich potrzeby nie jest tak wymagające. Jednym z najważniejszych kroków w celu opieki nad Lantanami jest ich przycinanie, co również nie jest zbyt trudnym zadaniem.

Należy pamiętać, że Lantanas to krzewy zwykle średniej wielkości. Jednak w zależności od rodzaju może stać się wyższy lub szerszy niż zwykle. Wymaga przycinania, nie tylko ze względów wizualnych, ale także ze względu na zamierzoną ograniczoną przestrzeń.

Kluczowe punkty do zapamiętania, jak przycinać Lantanę

Ponieważ Lantana może szybko rosnąć i kwitnąć, jej łodygi nie byłyby w stanie długo utrzymać wagi. Dlatego przycięcie go do normalnego rozmiaru ma kluczowe znaczenie dla jego żywotności.

Przycinając Lantanę, możesz dać jej chwilę wytchnienia po tym, jak kwitnie nieprzerwanie nawet przez osiem miesięcy. Ta przerwa zachęca do nowego wzrostu, w którym kwiaty zaczną się formować, gdy ponownie nadejdzie okres wegetacji. Oto kilka najważniejszych wskazówek, o których należy pamiętać podczas przycinania ulubionych kwiatów:

Wskazówka 1: nie przycinaj ich jesienią i w szczycie zimy

Jeśli jest jedna rzecz, którą musisz wiedzieć o Lantanach, to fakt, że są one niezwykle wrażliwe na zimno i wilgoć. Dlatego nie należy ich przycinać jesienią i w szczycie zimy, ale pod koniec sezonu mroźnego lub wczesną wiosną.

Wskazówka 2: przytnij je we właściwy sposób

Podczas pierwszej sesji przycinania odetnij około sześciu cali rośliny około jednej stopy od jej podstawy. Z drugiej strony, jeśli twoim celem jest kontrolowanie jego tendencji do przerastania, możesz przyciąć go z powrotem do nie więcej niż jednej trzeciej jego normalnej wysokości.

Tymczasem, jeśli chcesz zachęcić do nowego wzrostu w celu szybszego kwitnienia, przycinanie jest najlepszym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do poprzednich metod przycinania, nie musisz przycinać tak dużej części rośliny. Powinno wystarczyć co najmniej jeden do maksymalnie trzech cali.

Wskazówka 3: posadź Lantanę w dobrze przepuszczalnej glebie

Oprócz przycinania, możesz również pomóc swojej Lantanie w kwitnieniu, sadząc ją w dobrze przepuszczalnej glebie. Obszar powinien być wystawiony na działanie słońca, ale z dala od ostrego późnego popołudniowego upału.

Wskazówka 4: podlewaj raz lub dwa razy w tygodniu

Chociaż nie jest tak wrażliwy na brak wody, odrobina wilgoci jest korzystna dla lepszego kwitnienia. Nie należy go jednak zbytnio zwilżać. W rzeczywistości wystarczy podlewanie raz lub dwa razy w tygodniu.

Wskazówka nr 5: karmić lekkimi i naturalnymi nawozami

Po przestrzeganiu właściwych sposobów przycinania Lantany zachęcamy również do stosowania lekkich i naturalnych nawozów. Najlepiej zrobić to we wczesnych dniach wiosny, aby poprawić zdrowotność rośliny i przyspieszyć jej kwitnienie po zimie.

Czy polytunnelGardening ma sens?

Jeśli jesteś kimś, kto chce zmaksymalizować swoją zdolność do uprawy ulubionych warzyw, owoców, roślin ozdobnych i ziół, powinieneś spróbować ogrodnictwo w tunelu foliowym. Oprócz tego, że apolytunnel może zapewnić Twoim roślinnym potomstwu ochronę, której potrzebują przed trudnymi warunkami pogodowymi i ciągłym zagrożeniem szkodnikami i niszczącymi zwierzętami, pozwala stworzyć idealne środowisko, które może zachęcić Twoje rośliny do dobrego rozwoju.

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z najlepszych korzyści uprawy cennych roślin w hobbystycznej, półprofesjonalnej lub mini szklarni:

Chroni Twoje rośliny przed trudnymi warunkami pogodowymi

Złe warunki pogodowe, takie jak burze piaskowe, śnieżyce, silne wiatry i ulewne deszcze, mogą spowodować znaczne szkody w twoich roślinach. Ponieważ tunel foliowy może zapewnić dodatkową warstwę ochrony przed żywiołami, możesz mieć pewność, że Twoje rośliny pozostaną bezpieczne pomimo ciągle zmieniających się warunków pogodowych.

Zatrzymuje szkodniki i drapieżniki oraz pożyteczne owady

Utworzenie własnego tunelu foliowego oznacza ustawienie bariery między cennymi roślinami a niszczycielskimi owadami i szkodnikami, które mogą je zniszczyć. I odwrotnie, możesz również wprowadzić pożyteczne owady do swojego wewnętrznego ogrodu, aby mogły promować zdrowy wzrost roślin.

Będziesz mógł stworzyć najlepsze środowisko do uprawy dla swoich roślin

Uprawa ulubionych roślin w zamkniętej przestrzeni daje pełną kontrolę nad warunkami środowiskowymi, jakim je poddajesz. Ogrodnictwo w tunelu foliowym pozwala manipulować temperaturą, wilgotnością, wentylacją i światłem, które zapewnią roślinom dobry rozwój.

Na wynos

Nauka przycinania Lantany jest niezwykle ważna dla każdego, kto chce cieszyć się pełnymi kwiatami przez dłuższy czas. Jeśli jednak chcesz mieć najlepsze wrażenia ogrodnicze, jakie możesz mieć, spróbuj swoich sił w ogrodnictwie tunelowym.