Jak przycinać Black Eyed Susans jesienią?

Jesienią możesz nauczyć się przycinać czarnookie susan, opanowując dwie techniki. Mimo że mają stosunkowo krótką żywotność, nigdy nie należy zapominać o właściwej konserwacji tych roślin. W ten sposób uzyskasz schludne i zdrowo wyglądające kwiaty i liście.

A ponieważ przycinanie może być stresujące, możesz rozważyć hodowlę czarnookich susan w pomieszczeniu. W ten sposób nie ryzykujesz stresowania swoich roślin, a one szybko zregenerują się po ich ścięciu lub zniszczeniu. W tym artykule omówimy również właściwą pielęgnację i konserwację tych roślin, aby pomóc Ci w pełni je wykorzystać.

Jak przycinać Black Eyed Susans jesienią?

Dwie techniki przycinania czarnookich Susans jesienią

Technika #1. Cofanie

Pierwszą techniką opanowania przycinania czarnookich susan jesienią jest ich przycięcie. Wykorzystaj to jako okazję do usunięcia uszkodzonych i zwiędłych części. Pamiętaj jednak, aby używać ostrych i sterylnych nożyc do czystego cięcia bez ryzyka uszkodzenia rośliny lub przeniesienia chorób w ogrodzie.

Jesienią, po pierwszych przymrozkach, można również przyciąć czarnookie susan do ziemi, w ramach konserwacji. To odmłodzi twoje czarnookie susan dla lepszego wzrostu w następnym sezonie. Tylko pamiętaj, aby nie zagłębiać się w cięcie i przypadkowo nie uszkodzić korzeni, więc zostaw wysokość dwóch cali nad ziemią.

Technika #2. Śmierć

Drugą techniką przycinania czarnookich susan jesienią jest martwa głowa. Podobnie jak w przypadku większości roślin kwitnących, usunięcie wyblakłych kwiatów zapewni lepsze kwitnienie, a nawet wydłuży sezon. Co więcej, usunięcie kwiatów zapobiegnie ponownemu zasianiu, które może zachęcić dziką przyrodę w twoim ogrodzie.

Nie musisz czekać, aż upadek usunie te rośliny i możesz je zabić przez cały sezon wegetacyjny, aby utrzymać je w porządku. Po drugim okresie kwitnienia jesienią możesz usunąć rośliny lub pozostawić je w spokoju. Główki nasienne mogą karmić zimową przyrodę, ale większość ogrodników decyduje się na utrzymanie porządku w okolicy.

Zbieranie nasion susan o czarnych oczach

Aby martwienie się było bardziej opłacalne, rozważ zebranie nasion w szyszkach dojrzałych czarnookich kwiatów susan. Możesz to łatwo zrobić, łamiąc stożek na powierzchni, a następnie przechowując nasiona w papierowej torbie. W zależności od klimatu możesz wysiewać wiosną lub założyć rośliny w pomieszczeniu.

Niektórzy ogrodnicy nawet nie zbierają nasion. Po prostu rozrzucają wyblakłe kwiaty bezpośrednio po ogrodzie, a nasiona wykonają robotę. Jednakże, ponieważ łatwo kiełkują, pamiętaj o tej praktyce, aby nie były inwazyjne.

Jesienna i zimowa pielęgnacja czarnookich Susan

Przede wszystkim pamiętaj, że czarnookie rośliny susan można podzielić na odmiany jednoroczne i wieloletnie. W przypadku tych pierwszych możesz spodziewać się, że umrą zimą. Dlatego typowe jest uśmiercenie ich w okresie kwitnienia, aby zachęcić do kwitnienia jesienią.

Powszechne jest również wykorzystywanie tego okresu do usuwania niezdrowych roślin i przygotowania miejsca do sadzenia na przyszły rok. Z drugiej strony, w zimnym klimacie będą nadal kwitnąć wieloletnie odmiany czarnookich susan. W ramach ich pielęgnacji można również usnąć lub przyciąć te rośliny po kwitnieniu.

Po pierwszych przymrozkach nie zapomnij mulczować swoich wieloletnich czarnookich suzan i usuwać je wiosną, gdy pogoda się ociepli. W tym czasie można również usuwać chore rośliny, podobnie jak odmiany jednoroczne.

Inne jesienne i zimowe zajęcia dla czarnookich Susan

Z nasion można wyhodować zarówno roczne, jak i wieloletnie odmiany susan o czarnych oczach, a także zacząć zbierać główki nasion z wyblakłych kwiatów. Odczekaj cztery tygodnie, aby je zebrać, aby łatwiej zebrać dojrzałe i ciemne nasiona. Odetnij główki nasion z łodyg i przechowuj je w lodówce, aby po trzech miesiącach rozwarstwić nasiona do sadzenia.

Jeśli masz starsze byliny, możesz je dzielić co trzy lata w ramach pielęgnacji. Wykop swoją roślinę jesienią i przesadź dywizje w podobnym obszarze. Dobrze podlewaj sadzonki, ale zmniejsz ilość, gdy nadejdzie zima.

Jak skutecznie hodować czarnookie Susany

Rośliny te można uprawiać wczesną wiosną w ogrodzie w tunelu foliowym. Jednak wieloletnie czarnookie susan mogą również zacząć rosnąć jesienią z nasion lub przeszczepów. Ogólnie rzecz biorąc, staraj się, aby temperatura gleby wynosiła około 70°F dla optymalnego wzrostu.

Wybierz obszar, który ma dobrze przepuszczalną glebę i wystarczającą cyrkulację powietrza, aby uniknąć chorób grzybiczych. Czarnookie suzany również najlepiej zakwitną w słonecznych miejscach. Jeśli uprawiasz w szklarni, możesz użyć świateł do uprawy, aby spełnić ich wymagania dotyczące światła.

Gdy twoje rośliny są już dobrze ugruntowane, nie powinieneś mieć problemu z poważnymi chorobami i problemami. Jednak nie zapomnij najpierw zaaklimatyzować swoich roślin, jeśli zaczniesz je w tunelu foliowym przed przesadzeniem ich na zewnątrz. Twoja późniejsza konserwacja będzie zwykle koncentrować się na przycinaniu.

Wniosek

Chociaż czarnookie susan są ogólnie mało wymagające w utrzymaniu, nadal musisz rozważyć nauczenie się korzystnych praktyk dla ich wzrostu. Istnieją dwie techniki do opanowania, jeśli chcesz wiedzieć, jak przycinać czarnookie susan jesienią; odcięcie i zagłada. Przycinanie czarnookich suzan pozwoli roślinie się odmłodzić, a nawet lepiej zakwitnąć.

Możesz skorzystać z tej praktyki pielęgnacyjnej jesienią, aby uniknąć pozostawiania kłosów. Co więcej, przycinanie przygotuje roślinę na zimę. W przeciwnym razie możesz pozostawić swoje rośliny, aby pomóc dzikiej faunie na twoim obszarze w zimie.