Jak przyciąć petunie. Najlepszy przewodnik

Możesz łatwo nauczyć się przycinania petunii, ale ważne jest, aby wiedzieć, co wziąć pod uwagę, kiedy przycinać petunie i dlaczego powinniśmy przycinać petunie. Przycinanie, usuwanie wyblakłych kwiatów lub odcinanie głów to praktyki, które powinny zachować zdrowe i piękne kwitnienie roślin. Nie oznacza to jednak, że Twoje rośliny będą wymagały intensywnej konserwacji; pamiętaj, że niektóre petunie również oczyszczają się samoczynnie.

Możesz także hodować petunie w szklarni, aby ułatwić utrzymanie. W porównaniu do trzymania petunii na zewnątrz, możesz trzymać je w stabilnym środowisku i uniknąć potencjalnych problemów. Co więcej, ogrodnicy mogą wygodniej przycinać petunie w tunelu foliowym, ponieważ łatwiej jest monitorować rośliny w pomieszczeniach.

Jak przyciąć petunie. Najlepszy przewodnik

Jak przyciąć petunie: trzy pytania do zadania

Procedura przycinania petunii jest prosta. Podczas sadzenia odetniesz końcówki o dwa cale nad zestawem liści. Możesz również uszczypnąć końcówki ręcznie, a to przyniesie ten sam rezultat, co zachęca do rozgałęziania się roślin.

Ale poza okresem sadzenia, przycinanie i szczypanie petunii jest również możliwe raz w miesiącu, pamiętając o pozostawieniu zestawu lub dwóch liści. Niektórzy ogrodnicy odcinają ⅕ całkowitej długości łodyg w ramach praktyki pielęgnacyjnej, ponieważ petunie mogą być długonogie i mieć problemy z wzrostem. Kiedy wycinasz te długonogie i nieproduktywne łodygi, możesz pomóc swoim roślinom skoncentrować ich energię na tworzeniu nowego wzrostu.

Według University of Vermont należy również pamiętać, że niektóre odmiany nie wymagają przycinania do ponownego rozkwitu. Nowsze, mniejsze petunie na rynku mogą upuszczać własne kwiaty, więc nie musisz ich zdejmować, aby dalej kwitnąć. Z drugiej strony, większe i podwójne rodzaje petunii będą wymagały martwego kwitnienia w celu dłuższego kwitnienia i celów estetycznych.

Pytanie #1. Co wziąć pod uwagę przy przycinaniu petunii?

Jak wspomniano wcześniej, musisz sprawdzić odmianę, którą masz, jeśli będzie wymagała przycinania. Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze petunie nie wymagają przycinania w porównaniu z większymi roślinami. Właśnie dlatego rozprowadzanie petunii nie będzie wymagało przycinania, ponieważ zamierzasz je umieścić na terenie lub rozlać na donice, ale odmiany kopające i Grandiflora wymagają przycinania, aby wyglądały lepiej i rozwijały się.

Jednak może się okazać, że Twoja roślina odniesie więcej korzyści, jeśli przycinasz długonogie i przerośnięte łodygi, niezależnie od odmiany. Jak w przypadku każdej innej rośliny, pozwolenie im na zarastanie nie tylko będzie źle wyglądać wizualnie, ale także sprawi, że produkcja kwiatów będzie niezadowalająca. Zauważysz, że dzięki przycinaniu i strzyżeniu petunie będą bardziej produktywne.

Pytanie 2. Kiedy przycinać petunie?

Ogólnie rzecz biorąc, możesz uszczypnąć w czasie sadzenia, aby pobudzić wzrost, a samo przycinanie jest wykonalne w środku lata. W ten sposób nie usuniesz żadnych potencjalnych nowych kwiatów. Ale jaka jest różnica między przycinaniem drobnym a drastycznym?

Intensywne przycinanie jest konieczne, jeśli zauważysz, że Twoje rośliny mają problemy z kwitnieniem, zwłaszcza w okresie wegetacji. Z drugiej strony, drobne przycinanie jest opcją dla ogrodnika po założeniu rośliny. Zmierzysz, czy Twoje rośliny wymagają przycinania lub szczypania, czy ma to pomóc w produkcji kwiatów, czy zachować zwarty kształt.

Intensywne przycinanie może polegać na usunięciu dwóch trzecich z długonogich pędów i powtórzeniu po tygodniu. Sprawdzisz, czy po przycięciu roślina wypuszcza nowe kwiaty i czy wyrośnie więcej łodyg i liści. Niektórzy ogrodnicy również przycinają rośliny pod koniec sezonu wegetacyjnego, ale pamiętaj, aby pozostawić trochę nowego wzrostu na gałęziach.

Pytanie nr 3. Po co przycinać petunie?

Przycinanie petunii to przydatne rozwiązanie dla roślin, które są nieproduktywne. Co więcej, pomaga w utrzymaniu zdrowych i krzaczastych petunii. Będziesz także musiał usunąć niektóre odmiany, ponieważ nie mogą samodzielnie upuścić wyblakłych kwiatów.

Większość ogrodników przycina petunie zaraz po ich posadzeniu, aby zachęcić do kwitnienia. Nie musi to być jeszcze intensywne, ponieważ usuwanie niektórych łodyg co tydzień jest praktyczne. Przycięcie połowy co najmniej czterech łodyg nowych petunii zachęci do kwitnienia.

Wskazówki dotyczące konserwacji petunii

Oprócz przycinania i odcinania głów, inną dobrą praktyką zapobiegającą bezproduktywności petunii lub rozwijaniu się legginsów jest utrzymywanie ich w dobrym nawadnianiu. Co więcej, idealne dla nich środowisko odgrywa znaczącą rolę w ich ogólnym zdrowiu. Obejmuje to odpowiednie oświetlenie, odstępy, temperatury i regularne kontrole pod kątem potencjalnych chorób.

Do karmienia, zbilansowany nawóz dobrze sprawdzi się w przypadku petunii. W zależności od odmiany, twoje rośliny mogą chcieć karmić co tydzień lub używać nawozu o przedłużonym działaniu. Najważniejszą rzeczą tutaj jest zawsze sprawdzenie konkretnej odmiany lub odmiany petunii, którą posiadasz i dostosowanie swoich praktyk do jej potrzeb.

Wniosek

Dzięki wielu odmianom petunii rzeczywiście znajdziesz idealne dopasowanie do swojego ogrodu. Aby jednak wyglądały jak najlepiej i były zdrowe, musisz nauczyć się przycinać petunie. Dobrą wiadomością jest to, że nie ma praktyk dla roślin dla petunii.

Niektóre odmiany mogą nawet same się czyścić. Jednak przycinanie długonogich i nieproduktywnych gałęzi, usuwanie wyblakłych kwiatów i szczypanie jest korzystne nie tylko dla estetyki. Pomagają również Twojej roślinie wytwarzać więcej kwiatów i zachować zdrowie.

Ogólnie rzecz biorąc, petunie można szczypać i przycinać raz w miesiącu. Jednak nacisk jest konieczny, aby najpierw zrozumieć te trzy pytania. Określ, co należy wziąć pod uwagę, kiedy przycinać i dlaczego przycinać petunie, aby stworzyć idealną praktykę przycinania dla swoich roślin.