Jak przeszczepić rozchodnik. Najlepszy 3-stopniowy przewodnik

Jeśli jesteś ciekaw, jak przeszczepić rozchodnik, możesz uprościć to w trzech krokach. Zapewne wszyscy znamy rozchodniki jako popularne rośliny do tzw. płytek rozchodnikowych, ale można je bez problemu wyhodować samodzielnie. Możesz je założyć w tunelu foliowym, aby zagwarantować zakładanie i skorzystać z poniższych informacji, aby przeszczepić gdzieś na stałe.

Ponieważ sedum to grupa sukulentów, można przypuszczać, że ich hodowanie i przesadzanie nie będzie drobiazgowe. Będą dobrze prosperować w trudnych warunkach, w których większość roślin poddaje się. Jednak nadal ważne jest, aby prawidłowo je przesadzić, aby stworzyć zdrowe i energiczne rośliny, które będą dobrze przetrwać.

Jak przeszczepić rozchodnik. Najlepszy 3-stopniowy przewodnik

Jak przeszczepić rozchodnik w najlepszy sposób

Najlepszy czas na przesadzanie i dzielenie rozchodników to wczesna wiosna, ponieważ w tym okresie aktywnie wytwarzają one nowy wzrost. Chcesz pomóc im się osiedlić, zanim zaczną się trudne warunki w chłodniejszych miesiącach. W ramach konserwacji możesz je dzielić co trzy lata.

Krok 1. Kopanie

Podobnie jak w przypadku przesadzania każdej innej rośliny, chcesz bezpiecznie wykopać rozchodnik. Zamiast ścinać blisko rośliny, kop na obwodzie rozchodnika w odległości co najmniej 2 cali. Głębokość 6 cali również powinna wystarczyć, ale możesz również dostosować ją do 2 cali dla niektórych rozchodników o płytkich korzeniach.

Ta odległość i głębokość ułatwią wykopanie rośliny bez uszkadzania jej korzeni. Po przecięciu rośliny, wciśnij ją pod ziemię, aby wydobyć korzenie. Chcesz uzyskać nienaruszoną masę gleby, aby zapobiec uszkodzeniu korzeni.

Krok 2. Podział

Podział i cięcie będzie łatwe, jeśli zobaczysz koronę i korzenie, więc usuń glebę, potrząsając kępą. Naturalne sekcje znajdziesz w systemie korzeni, a później możesz ich użyć jako wskazówek do podziału. W przeciwnym razie możesz podzielić kępę na dwie części.

Zazwyczaj nie trzeba używać narzędzi do rozdzielania korzeni na sekcje. Jeśli roślina jest wystarczająco duża, możesz mieć wiele sekcji. Należy jednak położyć nacisk na to, aby każda sekcja była wystarczająca, aby wyrosnąć na nową roślinę.

Sekcja #3. Sadzenie

Sadzenie lub przesadzanie rozchodników nie będzie tak trudne, jak innych gatunków, ponieważ rozwijają się one nawet w trudnych warunkach. Jednak nadal musisz je hodować w stabilnych warunkach i chronić je przed trudnymi lub ekstremalnymi zmianami środowiska. Możesz także hodować przeszczepy w tunelu foliowym, tworząc miejsce przyjazne rozchodnikom.

Idealna lokalizacja

Aby dać ci wyobrażenie, chcesz wykorzystać żyzną i dobrze przepuszczalną glebę do sadzenia rozchodników. Obszar powinien być w pełni nasłoneczniony, aby wspierać wzrost, ale możesz również użyć świateł do uprawy, aby to zapewnić. Otwór po przeszczepie powinien wystarczyć na korzenie, ale tylko na tyle, aby nie zakrywać również korony korzenia.

Gdybyś miał przeszczepy z pojemników, mógłbyś stworzyć nowe otwory dwa razy szersze niż ich poprzednia lokalizacja. Z drugiej strony głębokość może być zbliżona do ich stanu w pojemniku. Co więcej, nie zapomnij wziąć pod uwagę odstępów podczas sadzenia rozchodników, więc sprawdź gatunki, które uprawiasz, aby przewidzieć ich rozprzestrzenianie się.

Konserwacja

Po posadzeniu chcesz mieć pewność, że Twoje rośliny są dobrze podparte przez glebę i mają kontakt z korzeniami. Dobrze podlewaj rośliny i utrzymuj wilgotność gleby, aby pomóc w zakładaniu. Następnie możesz zmniejszyć podlewanie do około raz w tygodniu po dwóch tygodniach, ponieważ rośliny rozchodnika nie będą dobrze radzić sobie w wilgotnych warunkach.

Ogólnie rzecz biorąc, utrzymanie przeszczepów sedum jest proste i nie wymaga wielu praktyk. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest nigdy nie zakrywać podstawy rośliny i utrzymywać ją nawilżoną bez nadmiernego podlewania. Możesz oczekiwać, że twoje rozchodniki odbudują się po miesiącu i całkowicie zakwitną po roku.

Inne względy podczas przesadzania rozchodnika

Przy przesadzaniu sedum prawdopodobnie najważniejszy jest pierwszy krok. Czas na kopanie sedum może wpłynąć na regenerację przeszczepów. Dlatego chcesz kategoryzować i rozdzielać rośliny rozchodnika na kwitnące wiosną i kwitnące jesienią.

Ogólnie rzecz biorąc, kwitnące wiosną rozchodniki można wykopać na początku wiosny, a te, które kwitną jesienią, mogą być również w tym sezonie. Najważniejsze jest to, że pogoda powinna być chłodna, więc być może będziesz musiał kopać, zanim kwiaty uformują się lub znikną. Jednak jednym kluczowym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest to, aby nigdy nie wykopywać kwitnących rozchodników.

W tym okresie twoja roślina koncentruje się na kwitnieniu i nie będzie miała wystarczającej ilości energii, aby zregenerować się jako przeszczepy. Niektórzy ogrodnicy stosują również przesadzanie jako metodę konserwacji, aby można było wykopać ustalone rozchodniki. Trudno będzie jednak wykopać i podzielić zarośniętą roślinę.

Wniosek

Rozchodniki są jedną z najlepszych roślin do uprawy i rozmnażania, ponieważ są wyrozumiałe w trudnych warunkach. Wiedza o tym, jak przesadzać rozchodniki, da ci swobodę w przenoszeniu ich po ogrodzie, tworzeniu nowych roślin z ulubionych i szybkiej pielęgnacji terenu. Możesz uprościć ten proces do trzech etapów, którymi są kopanie, dzielenie na sekcje i sadzenie.

Rozchodnik można wykopać wczesną wiosną, ponieważ wtedy też roślina aktywnie rośnie. Będzie to również idealne do dzielenia na sekcje i produkcji nowych roślin. Możesz wtedy zdecydować się na przesadzenie bezpośrednio w ogrodzie lub szklarni, a twoje rośliny powinny rozkwitnąć w ciągu miesiąca.