Jak przeszczepić pelargonie we właściwy sposób

Chcesz wiedzieć, jak przesadzać pelargonie? Pelargonie to piękne kwiaty w jasnych i wesołych odcieniach różu, czerwieni i pomarańczy.

Niezależnie od tego, czy chcesz posadzić pelargonie w ogrodzie, czy przenieść je w miejsce, w którym mogą zimować, pelargonie są łatwe do przesadzenia. Po prostu upewnij się, że po przeniesieniu zapewniasz im wystarczający dostęp do światła i wilgoci. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przesadzaniu pelargonii.

Jak przeszczepić pelargonie we właściwy sposób

Jak przeszczepić pelargonie szkółkarskie

Pelargonie kwitną każdej wiosny, przybierając piękne i kolorowe kwiaty. Istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje pelargonii: pelargonie ogrodowe lub strefowe (Pelargonium x hortorum), pelargonie bluszczowe (Pelargonium peltatum) i pelargonie pachnące (Pelargonium spp.)

Kiedy przesadzasz pelargonie szkółkarskie, unikaj tego do czasu, gdy minie ostatni strach przed mrozem. Najlepszy czas na przeniesienie roślin jest wtedy, gdy gleba się ogrzeje i rośliny otrzymają około sześciu do ośmiu godzin pełnego lub częściowego nasłonecznienia.

Przed przesadzeniem pelargonii szkółkarskiej należy zgrubić gęste korzenie i usunąć luźne brzegi doniczek torfowych. Wyczyść garnki torfowe i dokładnie je namocz.

Posadź młode pelargonie w doniczce o wielkości od 6 do 12 cali i wypełnionej wysokiej jakości mieszanką doniczkową. Możesz również posadzić go bezpośrednio w swoim ogrodzie w wysokiej jakości glebie zmieszanej z kompostem i torfem, aby zapewnić dobre odwodnienie gleby.

Upewnij się również, że rozstawiasz rośliny wystarczająco daleko (około 8 do 12 cali), aby nie dotykały się, gdy będą rosły. W przeciwnym razie może zahamować ich wzrost i dojrzałość. Po przesadzeniu podlewaj głęboko pelargonie, aż gleba zostanie przemoczona, a woda spłynie na dno doniczki.

Jak prawidłowo przenosić dojrzałe pelargonie

Istnieje kilka sposobów, aby stwierdzić, czy musisz przenieść swoje rośliny, czy nie. Będziesz wiedział, że nadszedł czas, aby przenieść rośliny, gdy wyrosną z doniczek; ich kwitnienie spowolniło lub potrzebują więcej światła słonecznego.

Z przesadzeniem roślin najlepiej poczekać do następnej wiosny. Kiedy przesadzasz swoje rośliny, aby promować wzrost, będą potrzebować energii, aby wytworzyć nowe korzenie. Przed przesadzeniem przytnij kwiaty i długonogie gałęzie za pomocą czystych nożyczek lub nożyc ogrodowych, aby rośliny mogły skoncentrować swoją energię na uprawie.

Zawsze pamiętaj o dezynfekcji nożyc przed i po ich użyciu. Możesz użyć gotowego roztworu lub możesz zrobić własny, mieszając jedną część wody i jedną część alkoholu. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się chorób i uszkadzaniu roślin.

Ostrożnie podnieś każdą roślinę pelargonii z gleby za pomocą widelca ogrodowego. Delikatnie umieść roślinę w większej doniczce wypełnionej świeżą ziemią doniczkową lub umieść ją w nowym dołku w ogrodzie. Pamiętaj, aby ustawić pelargonie na tej samej głębokości gleby, na której były wcześniej sadzone. Jeśli posadzisz go głębiej niż było, twoje rośliny będą potrzebowały więcej czasu, aby wyhodować nowe korzenie.

Pamiętaj, aby podlać rośliny natychmiast po ich przeniesieniu. Podlewaj je, aż zobaczysz, że spływa z otworu drenażowego garnka. W ogrodach podlewaj je do głębokości gleby od sześciu do ośmiu cali. Codziennie podlewaj rośliny, aby gleba była równomiernie wilgotna.

Jak przeszczepić w celu przejścia

Wielu ogrodników powszechnie traktuje pelargonie i ich pokrewne rośliny jako rośliny jednoroczne. Jednak w rzeczywistości są to delikatne byliny, ponieważ są odporne tylko w strefach odporności USDA od 10 do 11. Nie musisz kopać swoich roślin, czyścić ich, pakować i wieszać, jak w przypadku większości cebul kwiatowych. Zamiast tego możesz po prostu przenieść pelargonie do domu i umieścić je przy południowym lub wschodnim oknie.

Możesz zapewnić swoim roślinom dodatkowe światło, aby pelargonie mogły kwitnąć w chłodniejszych porach roku. Dodatkowo, jesienią można przenieść pelargonie na zewnątrz do domu i przenieść je z powrotem na zewnątrz w następnym sezonie letnim.

Jak przeszczepić do zimowania

Gdy temperatura spadnie w nocy, nadszedł czas, aby przygotować rośliny na zimę. Ostrożnie kopnij wokół swoich pelargonii za pomocą widelca ogrodowego. Przytnij pozostałe kwiaty za pomocą nożyc ogrodniczych. Nie martw się, odrosną, gdy przeniesiesz rośliny do domu i umieścisz je przy słonecznym oknie.

Posadź wyrwane pelargonie w doniczce o wymiarach od 8 do 10 cali i wypełnionej wysokiej jakości mieszanką doniczkową. Upewnij się, że doniczka ma wystarczający drenaż, a gleba jest dobrze przepuszczalna. Przytnij pelargonie, aż osiągną wysokość sześciu cali. Podlewaj je natychmiast.

Główne powody sadzenia pelargonii w mini szklarni

Istnieje kilka powodów, dla których warto rozważyć sadzenie pelargonii w mini szklarni. Po pierwsze, chroni rośliny przed szkodnikami i chorobami. Najczęstsze szkodniki atakujące pelargonie to mszyce, chwytacze kapusty, chrząszcze, łuski i ślimaki.

Z drugiej strony są również podatne na pewne choroby, takie jak zaraza bakteryjna, plamistość liści Alternaria, rdza pelargonii i czarna noga. Trzymanie pelargonii w mini tunelu foliowym zmniejsza ryzyko inwazji szkodników i infekcji chorobowych.

Dodatkowo, apolitunnel może również chronić te delikatne byliny przed nieprzewidywalną pogodą. Mróz, śnieg, lód, silne wiatry i ulewne deszcze mogą łatwo uszkodzić rośliny wieloletnie. Uprawa ich w minitunelu foliowym chroni rośliny przed skutkami złej pogody.

Wniosek: Jak przeszczepić pelargonie

Wiedza o tym, jak przesadzać pelargonie, jest niezbędna, aby zapewnić zdrowe i kwitnące rośliny. Pamiętaj o tych wskazówkach, aby móc uprawiać piękne kwiaty przez cały sezon.