Jak przeszczepiać konopie. Najlepszy przewodnik 4-krokowy

Nauka przeszczepiania kann w czterech krokach zawsze będzie przydatna do rozmnażania i utrzymania. Na przykład możesz zastosować techniki omówione poniżej, aby podzielić i stworzyć więcej lilii konopnych do swojego ogrodu. Ale z drugiej strony umiejętność ich przesadzania pomoże ci przenieść kanny, jeśli zaczniesz je w nasionach tunelu foliowego.

Cannas lub lilie canna oferują różne rodzaje kwiatów i liści, które zaspokoją gust każdego ogrodnika. Ale będąc roślinami tropikalnymi, być może będziesz musiał zastosować pewne praktyki zarządzania, jeśli w twoim obszarze występują trudne warunki zimne. Dlatego wiedza o tym, jak przesadzać kanny, pomoże ci utrzymać te rośliny w zdrowiu przez cały rok.

Jak przeszczepiać konopie. Najlepszy przewodnik 4-krokowy

Jak przeszczepiać konopie w celu osiągnięcia sukcesu

Krok 1. Kopanie

Przesadzanie kann jest stosunkowo proste, ponieważ będziesz je rozmnażać według podziału. Możesz to robić co trzy lata, aby zapobiec przepełnieniu roślin i pomóc im zachować zdrowie. Co więcej, uderzysz dwa ptaki jednym kamieniem, ponieważ przesadzasz w celu rozmnażania i konserwacji.

Dlatego zaczniesz od wykopania kłączy canna i przygotowania ich do sadzenia. Najlepszy czas na to jest po zakończeniu kwitnienia kann i gdy zauważysz, że ich liście obumierają. Jednak przydatną wskazówką do zapamiętania jest kopanie kann jesienią po pierwszych przymrozkach, jeśli w twoim regionie jest zimno.

Samego kłącza nie trzeba myć, ale trzeba strzepnąć przyklejoną do niego ziemię, aby ułatwić podział. Po zebraniu kłączy najlepiej przyciąć liście rośliny przynajmniej o cal, aby pomóc w odmłodzeniu.

Krok 2. Dzielenie

Jak wspomniano wcześniej, usunięcie pozostałej ziemi na kłączu powinno sprawić, że podział będzie wygodniejszy. Po oczyszczeniu kłączy należy łatwo zauważyć miejsca lub stawy, w których nowe kłącza wyrastają z dojrzałych. Użyj tego jako wskazówki, gdzie będziesz ciąć kłącza ostrym i sterylnym nożem.

Możesz również użyć ręki, aby je rozbić, ale upewnij się, że każda dywizja ma wystarczająco dużo korzeni i co najmniej jedno oko, aby zagwarantować wzrost. Możesz wyrzucić kłącza bez oka, ponieważ później nie wyrosną. Jeśli zauważysz, że zawsze otrzymujesz słabą masę korzeniową, możesz zostawić kanny w ziemi na dłużej i następnym razem powinieneś mieć lepszy podział.

Krok 3. Przygotowanie 

Przed zasadzeniem działek canna, chcesz je najpierw zanurzyć w mieszance wybielacza i wody. To zagwarantuje, że nie wprowadzisz szkodników i chorób wśród nowych roślin. Nie musisz szorować kłączy, ponieważ może to je uszkodzić i spowodować gnicie.

Po ich wysterylizowaniu pozwól im wyschnąć i przygotuj się do sadzenia. Możesz zdecydować się na sadzenie ich bezpośrednio w ogrodzie, o ile jest ciepło. Jednak powszechną praktyką wśród ogrodników jest zimowanie kłączy w tunelu foliowym, a następnie przesadzanie ich na wiosnę.

Jeśli czekasz, aż warunki zewnętrzne się ocieplą, możesz przez tydzień przechowywać wysterylizowane kłącza w chłodnym i suchym miejscu. Umieść je w pudełku z mchem torfowym, ale pokrój korzenie przed ich przechowywaniem. Możesz je posadzić na głębokość około 6 cali lub użyć pojemnika.

Krok 4. Sadzenie

Pamiętaj, że te kłącza najlepiej sprawdzą się, gdy posadzisz je na dwa tygodnie przed datą ostatniego mrozu. Można je również hodować w doniczkach, a następnie przesadzać doniczkowe kanny wiosną i latem. Ogólnie rzecz biorąc, wybierz jasny obszar dla tych przeszczepów i przydziel między nimi przestrzeń co najmniej jednej stopy.

Możesz również uzupełnić obszar kompostem i dodać nawóz do każdego dołka, aby je założyć. Oko powinno być skierowane do góry, aby później pomóc kiełkom. W tym momencie utrzymuj wilgotność w miejscu i odpowiednio dostosuj.

Dbanie o lilie Canna

Podlewanie i karmienie kannami to łatwe zadanie. Pamiętaj, że te rośliny byłyby szczęśliwe, gdyby były dobrze nawodnione, więc zawsze sprawdzaj glebę lub podłoże, jeśli musisz je podlewać. Należy również dostosować częstotliwość i ilość podlewania do klimatu.

Podczas gdy kanny zakwitną bez problemów nawet bez pomocy nawozów, możesz je wzmocnić, karmiąc je wiosną i dwa razy w okresie wegetacji. Możesz użyć nawozu 5-10-5 lub takiego, którego używasz do pomidorów i róż. Jeśli chcesz, aby były wyższe, wybierz nawozy o wysokiej zawartości azotu.

Podobnie jak w przypadku innych roślin kwitnących, martwe kanny przedłużą okres kwitnienia. Możesz usuwać wyblakłe kwiaty tak, jak je widzisz, ale rośliny mogą z czasem bardziej skorzystać na przycinaniu. Powinno to odmłodzić kanny, aby zachęcić do kwitnienia następnego lata, jeśli przycinasz je pod koniec jesieni.

Wniosek

Przesadzanie roślin, takich jak kanny, nie powinno onieśmielać. Możesz szybko opanować przesadzanie kann w trzech prostych krokach i będziesz w stanie wygodnie rozmnażać i pielęgnować te rośliny. Gdy zauważysz, że liście obumierają po okresie kwitnienia, możesz wykopać kłącza i podzielić je.

Możesz oddzielić kłącza ręcznie lub ostrym i sterylnym nożem. Następnie można je posadzić wiosną lub przez zimę do sadzenia w kolejnym sezonie. Motywy kłączy nie są wybredne w miejscach uprawy i powinny rosnąć bez problemów, biorąc pod uwagę, że warunki nie są trudne i ekstremalne.