Jak przechowywać cebulki frezji w 3 prostych krokach

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przechowywać cebulki frezji, z przyjemnością dowiesz się, że to tylko trzy kroki. Frezja to piękne, wieloletnie zioło, dlatego warto wiedzieć, jak przechowuje się je zimą do wiosennego przesadzania. Warto jednak zauważyć, że cebulki frezji nie są same w sobie cebulkami, ale są bulwami rośliny.

Pomylenie cebul i bulw jest typowe dla roślin takich jak pawie orchidee i frezje, ponieważ ogrodnicy często uważają wszystkie podziemne struktury korzeni za cebulki. Pomogłoby to jednak poznać różnice w ogólnej pielęgnacji i wzroście roślin. Dlatego właściwym terminem powinno być przechowywanie bulw frezji zamiast cebulek frezji.

Jak przechowywać cebulki frezji w 3 prostych krokach

Jak przechowywać cebulki frezji: krok po kroku

Krok 1. Zbieranie żarówek

Jedną z praktyk przy uprawie frezji jest przechowywanie ich na zimę w celu przesadzenia na wiosnę. Jest to szczególnie ważne na obszarach, w których panuje sroga zima, ale mogą na tym skorzystać nawet te, które rosną w tunelu foliowym. Jednak tunel foliowy może również służyć jako miejsce do przechowywania bulw, ponieważ można znacznie wygodniej kontrolować warunki wewnętrzne.

Zbierając cebulki lub bulwy frezji, chcesz kopać na głębokości 8 cali wokół rośliny. Uważaj, aby nie uszkodzić podstawy rośliny, chcesz podnieść glebę na obwodzie, aby ułatwić usuwanie bulw. Pamiętaj, aby podczas kopania nie używać łopaty do korzeni i bulw.

Krok 2. Przygotowanie żarówek

Zanim przechowasz cebulki, ogrodnicy muszą wykonać kilka czynności, aby je przygotować. Na przykład upewnij się, że wyczyściłeś bulwę i usuń z niej cały luźny brud i liście. Chcecie również wyjąć rękoma zarówno stary bulw jak i kormela.

Starą bulwę znajdziesz na dole, podczas gdy maleńkie bulwy wyrastające na główną bulwę to bulwy. Gdy bulwa lub „bulwa” jest czysta i wolna od tych części i zanieczyszczeń, możesz rozważyć odkurzenie ich mieszanką insektycydów i fungicydów w celu ochrony.

Krok 3. Przechowywanie i utwardzanie

Przechowywanie cebulek frezji jest stosunkowo proste, ponieważ po prostu układasz je na gazecie, upewniając się, że nie stykają się ze sobą. Do samego miejsca utwardzania można użyć strychu lub garażu, o ile jest chłodno, ciemno i sucho, ale tunel foliowy sprawia, że ​​kontrola innych warunków jest wygodniejsza. Możesz pozostawić bulwy do wyschnięcia w pomieszczeniu przez trzy tygodnie, aby utwardzić, a następnie usunąć pozostały brud.

W tym momencie może być również konieczne usunięcie uszkodzonych lub chorych cebul z miękkimi plamami. Po utwardzeniu cebulki można umieścić w papierowej torebce wypełnionej suchym mchem torfowym do czasu ich użycia. Niezbędny jest nacisk na etykietowanie worków, aby można je było posadzić w idealnym momencie.

Dodatkowo pomoże ci to zidentyfikować kolory i odmiany do sadzenia. North Carolina State University zaleca również utrzymywanie warunków przechowywania żarówek w temperaturze od 77 do 86°F. Zimowanie i suszenie cebulek frezji może powodować gnicie niektórych z nich, więc wiosną najlepiej nie używać tych z miękkimi plamami.

Jak sadzić cebulki frezji

Przygotuj bulwy mocząc je w wodzie na pół godziny. Przed sadzeniem sprawdź, czy niebezpieczeństwo mrozu minęło, ale możesz też uprawiać frezję w tunelu foliowym, jeśli nie masz pewności co do warunków na zewnątrz. Zawsze możesz ponownie sadzić na zewnątrz, gdy klimat się uspokoi.

Idealne miejsce dla cebulek frezji powinno być nasłonecznione i mieć żyzną i dobrze przepuszczalną glebę. Przygotuj miejsce, spulchniając ziemię i wykop dziurę trzy razy na szerokość bulwy. Możesz również dodać nawóz do tego dołka, zanim posadzisz cebulki.

Pamiętaj, że podczas sadzenia cebulki powinny mieć czubki skierowane do góry i zachować między nimi centymetr przestrzeni. Podobnie jak w przypadku innych cebulek roślinnych, ważne jest, aby utrzymać wilgotność gleby podczas sadzenia i w okresie wegetacji. Możesz przestać podlewać tylko wtedy, gdy rośliny przejdą w stan uśpienia.

Jak nawozić cebulki frezji? Zbilansowany nawóz co dwa tygodnie przez cały sezon wegetacyjny lub podczas kiełkowania bulw do czasu spoczynku powinien wystarczyć. Możesz także uszczypnąć martwe główki kwiatowe, aby wspomóc wzrost liści, aż roślina wykaże oznaki uśpienia.

Wniosek

Zima to zazwyczaj kluczowy czas dla roślin, a ogrodnicy muszą podejmować dodatkowe działania, aż nadejdzie wiosna, aby sadzić. Dlatego wiedza o tym, jak przechowywać cebulki lub cebulki frezji, jest niezbędną umiejętnością, jeśli chcesz mieć produktywny ogród z frezją. Na początek ostrożnie zbieraj cebulki, kopiąc wokół obwodu roślin.

Usuń stare bulwy i bulwy na swojej „żarówce”, a także luźną ziemię przed utwardzeniem ich w pomieszczeniu. W ciemnym i suchym pomieszczeniu połóż bulwy w gazecie na trzy tygodnie. Następnie można je umieścić w papierowej torbie z suchym mchem torfowym i przechowywać w temperaturze od 77 do 86°F.

Bulwy powinny być gotowe do ponownego sadzenia na wiosnę, ale pamiętaj, aby odrzucić te z miękkimi plamami, ponieważ prawdopodobnie są chore i uszkodzone przez zimowanie.