Jak propagować rosyjską szałwię. 2 najlepsze sposoby

Nauka propagowania rosyjskiej szałwii jest łatwa i masz do wyboru trzy opcje. Ta roślina wieloletnia może zadowolić tych, którzy chcą mieć coś łatwego w utrzymaniu, ale nadal dodać kolor do ogrodu. A ponieważ masz trzy metody propagacji, możesz wybrać technikę, która działa dobrze w Twojej sytuacji.

Chociaż szałwia rosyjska jest ogólnie odporna i będzie dobrze się rozwijać w strefach uprawy od 5 do 9, możesz również rozważyć jej uprawę w szklarni. Wśród obszernej listy roślin, które można uprawiać w pomieszczeniach, ta kwitnąca bylina z pewnością skorzysta na stabilnych warunkach. Pamiętaj, że przy rozmnażaniu chcesz zapewnić idealne środowisko, aby zachęcić nasiona do kiełkowania lub założyć sadzonki i podziały.

Jak propagować rosyjską szałwię. 2 najlepsze sposoby

Jak propagować rosyjską szałwię dla początkujących

Opcja nr 1. Nasiona

Według Uniwersytetu Wisconsin najlepszy czas na sianie nasion szałwii rosyjskiej to o każdej porze roku. Jeszcze więcej skorzystasz z używania apolitunelu, ponieważ chronisz nasiona przed ekstremalnym klimatem i temperaturami. Dlatego, chociaż uczelnia wspominała o elastyczności czasu siewu tej rośliny, nadal trzeba je pokryć podłożem.

Możesz kupić nasiona rosyjskiej szałwii, ale możesz je również zbierać ze swoich roślin. Poczekasz pod koniec cyklu kwitnienia i odetniesz nienaruszone strąki. Następnie możesz przechowywać nasiona w hermetycznym pojemniku do czasu użycia.

Zimna stratyfikacja i kiełkowanie

Rozmnażanie szałwii rosyjskiej z nasion nie jest faworytem wśród ogrodników, ponieważ kiełkowanie może trwać od jednego do czterech miesięcy. Jednak możesz nie mieć roślin, z których można pozyskiwać sadzonki, więc warto wiedzieć, jak rozpocząć rosyjską szałwię od nasion. Co więcej, nasiona wymagają zimnej stratyfikacji, aby przełamać ich stan uśpienia i wytworzyć zdrową i zwartą roślinę.

Aby zaprawiać nasiona przed kiełkowaniem, umieść je w miejscu o temperaturze od 35 do 44 ° F na dziesięć dni lub dłużej. Inną metodą jest umieszczenie ich w plastikowej torbie i na miesiąc w lodówce, aby zwiększyć szybkość kiełkowania i kiełkowania. A dla samego kiełkowania, utrzymuj tunel foliowy w temperaturze od 60 do 65 ° F, aby zachęcić do kiełkowania.

Siew i przesadzanie

Zasiej nasiona w ziemi doniczkowej i utrzymuj wilgotność. Gdy sadzonki będą wystarczająco duże, możesz je przesadzić do innego pojemnika i poczekać, aż będziesz mógł przesadzić późną wiosną. Pamiętaj jednak, aby najpierw utwardzić rośliny, aby uniknąć stresu.

Opcja nr 2. Sadzonki

Drugą i prawdopodobnie najlepszą opcją rozmnażania rosyjskiej szałwii są sadzonki. Wyhodowanie roślin z sadzonek zajmuje mniej czasu i nie trzeba wykonywać zabiegów, aby je ukorzenić. Dzięki tej metodzie możesz pobierać sadzonki wczesnym latem lub późną wiosną.

Zbieranie

Upewnij się, że wybierasz zdrową roślinę i zbierasz sadzonki drzew iglastych o długości około 4 cali. Tunel foliowy jest również korzystny dla tej metody, ponieważ może wyhodować zdrowe rośliny rodzicielskie, które są w stanie wytrzymać sadzonki. Kiedy już masz sadzonki, chcesz usunąć wszystkie liście na końcu i zanurzyć je w proszku hormonu ukorzeniającego.

Sadzenie

Zanurz sadzonkę w luźnej i wilgotnej ziemi doniczkowej i ubij ją wokół niej, aby była stabilna. Sadzonki powinny dobrze się ukorzenić, jeśli trzymasz je w jasnym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Musisz również utrzymywać wilgotność gleby, aby zachęcić do zakładania i chronić sadzonki przed wiatrem i wysokimi temperaturami.

Opcja nr 3. Podział

Ostatnią opcją rozmnażania się szałwii rosyjskiej jest podział. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób ze starszymi roślinami, ponieważ można to robić co trzy lata w celu utrzymania i sklonowania większej liczby roślin. Najlepszą porą na to jest wiosna lub jesień, kiedy rosyjskie rośliny szałwii nie kwitną aktywnie, z wyraźnymi suchymi pąkami.

Kopanie

Aby podzielić, przytnij roślinę do 8 cali, aby ułatwić kopanie. Następnie możesz użyć łopaty i kopać wokół rośliny, aby uzyskać całą bryłę korzeniową. A po wykopaniu rośliny usuń ziemię z bryły korzeniowej, aby podział był wygodniejszy.

Sadzenie

Sekcje, które możesz wyprodukować, będą zależeć od wielkości zakładu. Użyj rąk, aby oddzielić korzenie i umieść sekcje w wodzie, aby były wilgotne. Początkowe podziały w tunelu foliowym również dadzą ci przewagę, ponieważ środowisko jest stabilne.

Nowa dziura na te przeszczepy powinna być tak głęboka, jak długość korzeni. Podczas sadzenia chcesz również ustabilizować roślinę, szczególnie wokół jej korzeni. Użyj żyznej gleby i zapewnij wilgoć, tak jak w przypadku poprzednich technik rozmnażania.

Wniosek

Rośliny wymagające niewielkiej konserwacji, takie jak szałwia rosyjska, z pewnością dodadzą koloru Twojemu ogrodowi lub szklarni. A co najważniejsze, nauka propagowania rosyjskiej szałwii jest nawet prosta i daje wiele opcji do wyboru. Jeśli nie masz jeszcze dorosłych roślin, możesz siać rosyjską szałwię, biorąc pod uwagę, że najpierw je rozwarstwiłeś.

Z drugiej strony, z istniejących roślin można pobierać sadzonki wczesnym latem lub późną wiosną. Ci, którzy chcą zachować rosyjską szałwię, mogą również dzielić co trzy lata i produkować więcej roślin, wykopując jedną roślinę i sadząc nowe sekcje. Niezależnie od wybranej metody będziesz mieć wyższy wskaźnik sukcesu w utrzymaniu idealnych warunków uprawy przy użyciu szklarni.