Jak Propagować Koronę Cierniową. 2 najlepsze sposoby

Jeśli jesteś zainteresowany nauką rozmnażania korony cierniowej, możesz to zrobić poprzez nasiona lub sadzonki. Korona cierniowa lub Euphorbia milii to ekscytujący soczysty dodatek do ogrodu. Dlatego warto wiedzieć, jak go propagować i zacząć od tego, co uważasz za wygodniejsze.

Dobrą wiadomością jest to, że ta odmiana euforbii już stawia cię na początku, ponieważ jest ogólnie łatwa do rozmnażania. W przeciwieństwie do innych rodzajów roślin, roślina Chrystusa nie jest podatna na wiele wyzwań związanych z rozmnażaniem. Założenie tej rośliny można również zagwarantować poprzez założenie tej rośliny w tunelu foliowym, ponieważ środowisko jest optymalne dla rozwoju młodych roślin.

Jak Propagować Koronę Cierniową. 2 najlepsze sposoby

Jak propagować Koronę Cierniową dla początkujących

Opcja nr 1. Nasiona

Zapylenie i zbieranie nasion

Pierwsza opcja rozmnażania korony cierniowej pochodzi z nasion. Możesz kupić nasiona, ale możesz je samemu zapylić, jeśli masz istniejące rośliny. Robisz to, przenosząc pyłek z jednego kwiatka na drugi za pomocą drobnego pędzla.

Korona cierniowa powinna wytworzyć otoczkę, z którą będziesz czekać, aż dojrzeje. Gdy tak się stanie, usuń go z rośliny i podziel na arkusz papieru do zbierania nasion. Pamiętaj jednak, że w przeciwieństwie do innych roślin nasiona roślin Chrystusowych nie nadają się do dłuższego przechowywania.

Siew i kiełkowanie

Zamiast tego wysiewaj nasiona natychmiast na powierzchni dobrze przepuszczalnego podłoża w mieszkaniach. Ogólnie rzecz biorąc, roślina ta toleruje glebę o niskiej jakości, ale możesz stworzyć mieszankę początkową nasion z gleby, mchu torfowego, piasku i perlitu. Lekko przykryj nasiona piaskiem i utrzymuj wilgoć.

Aby pomóc w kiełkowaniu, przykryj pojemnik plastikiem i umieść w tunelu foliowym, gdzie jest jasno, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Wykorzystaj tunel foliowy na swoją korzyść i utrzymuj temperaturę około 65 do 75°F.

Gdy nasiona kiełkują w ciągu dwóch do trzech tygodni, zdejmij osłonę i utrzymuj wilgotność powierzchni. Następnie możesz przesadzać na zewnątrz, gdy korona cierniowa wykształci zestaw prawdziwych liści.

Opcja nr 2. Sadzonki

Drugą opcją i być może najbardziej preferowaną metodą ogrodników jest rozmnażanie korony cierniowej z sadzonek. Jednak przy tej technice należy zachować ostrożność, ponieważ roślina ta ma ostre kolce i lekko toksyczny sok. NC State University zaleca pozostawienie soku do wyschnięcia przed umieszczeniem go w podłożu uprawowym.

Zbieranie i suszenie

Aby bezpiecznie zebrać sadzonki z korony cierniowej, chroń się grubymi rękawiczkami. Chcesz również użyć ostrego i wysterylizowanego noża i przeciąć łodygę rośliny około 4 cali od jej czubka. Opłucz cięcie i zanurz koniec w proszku hormonu ukorzeniającego.

W ten sposób sok przestaje płynąć, a cięcie można pozostawić do wyschnięcia w papierowym ręczniku. Powodem suszenia cięcia jest zapobieganie jego potencjalnemu gniciu. Wybierz obszar, który jest ciepły i suchy, a będziesz wiedział, kiedy cięcie jest gotowe, jeśli wygląda na pomarszczone.

Sadzenie i pielęgnacja

Sadzonka powinna dobrze się rozwijać w szybko przepuszczającej się mieszance ziemi doniczkowej i piasku, upewniając się, że jest stabilna w środku doniczki poprzez utrwalenie wokół niej podłoża. Umieść pojemnik w ciepłym i suchym miejscu, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego i utrzymuj temperaturę w tunelu foliowym powyżej 70°F, aby zagwarantować ustawienie. Podobnie jak w przypadku nasion, zawsze sprawdzaj podłoże i wodę, jeśli to konieczne.

Czy wiesz, że koronę cierniową można również ukorzenić w wodzie? Rozpocznij cięcie w szklance z około calem wody, aby pochłonąć jej czubek. Proszę umieścić ją w podobnym miejscu co sadzonki doniczkowe i przesadzić, gdy tylko rozwiną się korzenie.

Dbanie o koronę cierniową

Rośliny korony cierniowej są na ogół łatwe w pielęgnacji. Chcesz je podlewać tylko wtedy, gdy gleba jest sucha, zalewając doniczkę i pozwalając wodzie spłynąć pod spodem. Koronę cierniową można podlewać od wiosny do jesieni, a zimą można je również podlewać, jeśli gleba jest sucha na głębokość trzech cali.

Jak nakarmić koronę cierniową roślin? Przez cały rok płynny nawóz dobrze sprawdzi się w przypadku korony cierniowej, którą karmi się co dwa tygodnie latem, wiosną i jesienią. Na zimę upewnij się, że robisz to tylko co miesiąc z rozcieńczonym nawozem.

Wniosek

Korona cierniowa to jeden z najpiękniejszych i najłatwiejszych w pielęgnacji sukulentów, jakie można mieć w ogrodzie. Nauka rozmnażania korony cierniowej pozwoli Ci zacząć od nasion lub użyć sadzonek do uprawy tej wyjątkowej rośliny. Jeśli zdecydujesz się wysiewać nasiona, pamiętaj, że są one żywotne tylko przez krótki okres.

Musisz natychmiast użyć nasion i umieścić je w tunelu foliowym, aby zagwarantować kiełkowanie. Obejmuje to przykrycie pojemnika w celu utrzymania wilgoci i upewnienie się, że temperatura wynosi od 65 do 75°F. Z drugiej strony możesz pobrać sadzonki z istniejącej rośliny, biorąc pod uwagę, że jesteś wyjątkowo ostrożny z cierniami i sokami.

Traktujesz cięcie tak samo, jak każdą roślinę, ale najpierw pozwól jej wyschnąć przed sadzeniem, aby zmniejszyć ryzyko zgnilizny. Zanurz go w ukorzeniającym proszku hormonalnym i umieść w jasnym miejscu, ale nie narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Koronę cierniową można również ukorzenić w wodzie, ale niezależnie od wybranej metody rozmnażania, tunel foliowy ułatwia stworzenie optymalnego środowiska wzrostu.