Jak propagować euforbię: 3 proste techniki

Jeśli planujesz hodować euforbię w swoim domu lub ogrodzie, naucz się teraz propagować euforbię, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Według Międzynarodowego Towarzystwa Euforbii na świecie istnieje około 7500 gatunków euforbii, co czyni go jednym z największych gatunków sukulentów na świecie. Euforbia, znana również jako wilczomlecz, to sukulenty, które można hodować w pomieszczeniach lub na zewnątrz.

Ponieważ istnieje wiele odmian, ogrodnicy mogą być przytłaczający, aby wybrać ten, który najlepiej pasuje do ich ogrodu. Euphorbia pulcherrima, czyli poinsecja, jest najczęstszym rodzajem euforbii uprawianej w większości ogrodów. Mogą wytwarzać kwiaty od białego do świątecznego czerwonego.

Jak propagować euforbię: 3 proste techniki

Propagowanie euforbii na 3 sposoby

Euforbię uprawia się na całym świecie. Ale jest bardziej powszechny w Afryce, Europie, Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej. Przy odpowiednich warunkach możesz z łatwością rosnąć i propagować euforbię w swoim ogrodzie. Można to zrobić na trzy sposoby: sadzonki liści, rozmnażanie nasion i sadzonki łodyg.

Technika nr 1: Sadzonki liści

Odmiany Euphorbia, takie jak Euphorbia francoisii, Euphorbia cylindrifolia i Euphorbia ankarensis, to tylko niektóre z wielu, które można z powodzeniem wyhodować z sadzonek liści. Postępuj zgodnie z tym przewodnikiem krok po kroku w propagowaniu euforbii przez sadzonki łodyg:

Krok 1: Umieść liście w kostkach wełny mineralnej

Delikatnie odciągnij liście swojej rośliny euforbii i umieść ją na pokrojonej w kostkę wełnie mineralnej. Umieszczenie ich w kostkach z wełny mineralnej zwiększy szanse na przeżycie cięcia euforbii.

Krok 2: zanurz je w ukorzeniającym się hormonie

Zanurz cięcie liści w proszku hormonu ukorzeniającego, aby pobudzić wzrost i założenie nowych korzeni.

Krok 3: Umieść wełnę mineralną na tacy

Umieść wełnę mineralną z euforbią na tacy wyłożonej wilgotnym gruboziarnistym piaskiem.

Krok 4: użyj plastikowej osłony, aby przykryć roślinę

Przykryj roślinę plastikową osłoną, aby zwiększyć wilgotność, której będzie wymagała Twoja Euforbia.

Gdy to zrobisz, korzenie twoich roślin euforbii powinny zacząć rosnąć i zapuszczać korzenie w ciągu około miesiąca.

Technika nr 2: Rozmnażanie nasion

Innym sposobem rozmnażania euforbii jest rozmnażanie nasion. Szanse na sukces podczas rozmnażania z nasion są mniejsze w porównaniu z hodowlą z sadzonek Niemniej jednak, oto jak to działa:

Krok 1: namocz nasiona w wodzie i wysusz

Gdy już upewnisz się, że zniknęły ostatnie mrozy, możesz rozpocząć proces sadzenia euforbii. Na początek moczyć nasiona w wodzie przez 24 godziny, pamiętając o zmianie wody co 12 godzin. Wyjmij nasiona i pozwól im wyschnąć na powietrzu.

Krok 2: Wybierz odpowiedni rodzaj gleby

Przygotuj mieszankę dobrze przepuszczalnej, piaszczystej gleby w doniczce i lekko przykryj nią nasiona.

Krok 3: Podlewaj prawidłowo

Lekko podlewaj swoją roślinę i uważaj, aby jej nie przelać. Faza kiełkowania może trwać od 3 do 6 miesięcy podczas rozmnażania się z nasion, więc w tym procesie potrzebna jest cierpliwość.

Technika #3: Sadzonki łodyg

Najczęstszym sposobem rozmnażania się euforbii są sadzonki łodyg. To dlatego, że to najszybszy sposób na wyhodowanie nowej rośliny. Dodatkowo, rosnące rośliny z sadzonek mają większe szanse na wyprodukowanie rośliny identycznej z rośliną rodzicielską.

Oto jak możesz rozmnażać euforbię z sadzonek łodyg:

Krok 1: Załóż rękawiczki ogrodnicze

Załóż rękawiczki ogrodnicze, aby uniknąć przebicia cierniami rośliny.

Krok 2: Usuń 3 cale końcówki rośliny

Za pomocą ostrego, czystego noża usuń co najmniej 3 cale czubka rośliny. Mleczny sok może wyciekać z łodygi, więc pamiętaj, aby umieścić je na słoiku z wodą, aż przestanie wyciekać.

Krok 3: Poczekaj, aż cięcie łodygi wyschnie

Wyjmij łodygę ze słoika i pozostaw do wyschnięcia przez co najmniej 2 do 3 dni.

Krok 4: Zanurz sadzonkę w ukorzeniającym się hormonie

Po wyschnięciu zanurz cięcie łodygi w ukorzeniającym się hormonie, aby przyspieszyć rozwój korzeni. W pojemniku pełnym wilgotnej, dobrze przepuszczalnej ziemi doniczkowej umieść łodygę ścinającą co najmniej 1/3 cala w glebie.

Krok 5: sprawdzaj codziennie

Codziennie sprawdzaj roślinę, aby upewnić się, że gleba nie jest sucha.

Krok #6: Umieść go w ciepłym miejscu

Umieść pojemnik z krojeniem w ciepłym miejscu.

W przypadku sadzonek łodyg można oczekiwać, że korzenie rozwiną się w ciągu miesiąca.

Korzystanie z półtunelowego tunelu propolisowego do uprawy sukulentów

Szklarnie półprofesjonalne oferują szeroki zakres korzyści dla osób, które chcą hodować sukulenty. Tutaj są niektóre z nich:

Kontroluj ilość wody

Umieszczając sukulenty w swojej półprofesjonalnej szklarni, uchronisz je przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmierną ilością wody z opadów. Będziesz w stanie kontrolować ilość wody, którą otrzymują każdego dnia, aby upewnić się, że pozostaną silne i zdrowe.

Utrzymuj ciepło podczas chłodniejszych miesięcy

Sukulenty nie przetrwają w środowisku, w którym temperatura spada poniżej zera. Dzięki szklarni półprofesjonalnej będziesz mieć miejsce do przechowywania sukulentów i upewnić się, że otrzymają ciepło potrzebne do dalszego wzrostu w sezonie zimowym.

Ochrona przed szkodnikami

Powszechnymi szkodnikami, które mogą żywić się twoimi sukulentami, są wełnowce, łuski, przędziorki i mszyce. Jeśli jednak hodujesz swoją roślinę w szklarni półprofesjonalnej, zminimalizujesz ryzyko inwazji, a jeśli dojdzie do inwazji, łatwiej będzie Ci ją kontrolować. Zmniejsza to również potrzebę spryskiwania roślin toksycznymi środkami owadobójczymi.

Jak skutecznie propagować euforbię: myśli końcowe

Euforbia, gdy jest uprawiana i rozmnażana przy użyciu odpowiednich praktyk, może być wspaniałym dodatkiem do Twojego ogrodu lub szklarni. Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie propagować euforbię, postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi powyżej. Z czasem zobaczysz owoce swojej pracy i będziesz cieszyć się krajobrazem pokrytym kolorowymi kwiatami Euphorbia.