Jak propagować Calibrachoa

Są głównie dwa sposoby na rozmnażanie kalibrachoa – cięcie i sadzenie nasion. To może wydawać się proste, ale wymaga dużo zasobów, czasu i wysiłku. Tak więc, gdybym był tobą, powinieneś rozwinąć swoją cierpliwość, zwłaszcza jeśli jesteś podekscytowany propagowaniem własnego kalibrachoa.

W tym artykule będziesz miał krótką wiedzę na temat rośliny i kilka wskazówek, jak rozmnażać kalibrachoa. Jeśli potrafisz prawidłowo wykonać te procesy, na pewno będziesz mieć większe kwiaty i więcej nasion.

Jak propagować Calibrachoa

Po prostu czytaj dalej i ciesz się!

Co to jest Calibrachoa?

Calibrachoa to rodzaj rośliny o kwiatach przypominających małe petunie. Ma kilka łodyg, które rozpościerają się na ziemi. Mimo, że zwykle rośnie wiosną i zimą, może żyć przez cały rok.

Ten rodzaj kwiatów jest widoczny w krajach o zimnym klimacie. Średnia wysokość tej rośliny to cztery cale. Rzeczywiście, wielu ogrodników ma obecnie ochotę na uprawę tego kwiatu.

Jeśli jesteś jednym z nich i doświadczasz wyzwań związanych z jego propagowaniem, nie przestawaj czytać. Poniższe kroki gwarantują skuteczne i nieskomplikowane rozmnażanie kalibrachoa.

Propagowanie Calibrachoa przy użyciu metody cięcia

Czy jesteś gotowy, aby wyhodować własną kalibrachoę? Jeśli tak, zacznijmy od rozmnażania calibrachoa metodą cięcia:

#1 Użyj noża uniwersalnego, aby zapewnić proste cięcie

Zacznij od cięcia 15 cm od głównej łodygi. Z pozostałej części należy wyciąć wszystkie liście z łodygi. Sadzonki są zwykle przechylane rano. Ten proces jest wykonywany po to, aby rosło ponownie z większą liczbą liści i bardziej atrakcyjnymi kwiatami.

#2 Przygotuj bezglebowe podłoże do doniczek

Musisz wyrzucić materiały organiczne do doniczki zamiast ziemi. Czemu? Ponieważ gwarantuje, że będzie zdrowszy; chroni rośliny przed niechcianymi szkodnikami i zapobiega chorobom. Nie wspominając o tym, że dobrze spływa i nie pozwala na zwilżenie stóp. Wkładasz odcięte końce w to miejsce.

#3 Zaparowanie to właściwy sposób na podlewanie roślin

Woda powinna być kontrolowana i regulowana. Dlatego radzimy używać butelek z rozpylaczem.

Podczas nawilżania gleby upewnij się, że używasz wody, która nie została nasączona minerałami, aby uniknąć soli mineralnych. Jeśli roślina jest zbyt wilgotna, istnieje tendencja do gnicia łodygi, dlatego lepiej jest używać małych pojemników, aby nadmiar wody mógł odparować.

#4 Zawsze pamiętaj o czynnikach, które mogą powodować więdnięcie sadzonek

Gdy zaczniesz widzieć oznaki więdnięcia, natychmiast poznaj przyczynę. Może to być spowodowane zbyt dużą ilością mgły, zbyt wysoką temperaturą lub niedożywieniem.

#5 Umieść pojemnik w chłodniejszym miejscu

Wiedząc, że roślina ta jest zwykle uprawiana wiosną i zimą, łatwo na nią wpływać, gdy wzrasta temperatura. Dlatego należy upewnić się, że pojemnik jest ustawiony na miejscu o średniej temperaturze 21 stopni Celsjusza lub 70 stopni Fahrenheita.

#6 Poczekaj kilka dni, aby w końcu zobaczyć wspaniałe wyniki

Aby podtrzymać wzrost rośliny, możesz użyć nawozów. Tylko upewnij się, że ustawiłeś właściwą i potrzebną ilość. Spowoduje to również zwiększenie liczby liści.

#7 Obserwuj swoją kalibrachoę w miarę upływu dni

Sprawdź, czy liście żółkną. To znak, że twoja roślina jest niedożywiona i brakuje jej żelaza. Jeśli tak się stanie, natychmiast go wylecz, aby zapobiec zarażeniu. Możesz uniknąć niedoboru żelaza, umieszczając je na miejscu w zrównoważonej temperaturze.

#8 Ciężkie i częste cięcie może pomóc w osiągnięciu lepszych wyników

Zachęcamy do częstszego robienia tego, aby zobaczyć większe krzewy i dużo kwiatów.

#9 Przenieś do stałego pojemnika, gdy dojrzeje

Jeśli jej łodyga już stwardniała, kwiaty zaczynają kwitnąć, a liście zaczynają rosnąć, można ją przenieść do stałego pojemnika. Upewnij się, że bierzesz pod uwagę ten umiarkowany i jego dostęp do światła słonecznego.

Propagowanie Calibrachoa za pomocą nasion

Z drugiej strony uprawa z nasion jest znacznie bardziej skomplikowana niż rozmnażanie przez cięcie. Ale ten proces jest dla ogrodników, którzy dopiero zaczynają od swoich calibrachoas.

Propagacja jest również szybka, a wyniki również są niesamowite. Oto kroki, o których powinieneś pamiętać, jak rozmnażać kalibrachoa za pomocą nasion.

#1 Zasiej nasiona cienko

Przygotuj formułę do siedzenia, w której będziesz wyciskać nasiona. Pamiętaj, aby umieścić go w miejscu, w którym bezpośrednio pada słońce, ponieważ nasiona zależą od naturalnego światła. Rozpuścić powłokę regularnie ją spryskując.

#2 Wybierz dobrą i zdrową duszę

Ponownie Calibrachoa są wrażliwe na temperaturę, więc gleba musi utrzymywać temperaturę 70-75 stopni Fahrenheita.

#3 Zapewnij dostęp do światła słonecznego

Po 10-14 dniach Twoja roślina zaczyna kwitnąć. W tym czasie zawsze upewnij się, że Twoja roślina ma dostęp do światła słonecznego. Powinieneś również robić równomierne zamgławianie i utrzymywać właściwe i zrównoważone temperatury.

#4 Używaj sztucznego światła

Na tym etapie możesz już korzystać ze sztucznego światła. Gdy kwitnie, potrzebuje więcej energii, aby wesprzeć swój wzrost. Możesz użyć świetlówek. Pomaga zapobiegać zamarzaniu, zwłaszcza w zimne noce. Być może osiem do szesnastu godzin ekspozycji na sztuczne światło już wystarczy, podczas gdy 24 godziny to zbyt dużo i niebezpiecznie.

#5 Reguluj ilość używanego nawozu

Umieść tylko potrzebną ilość. Jeśli jego łodyga jest już twarda, możesz przenieść ją ze szkółki do stałego pojemnika. Zadbaj o jego bezpieczeństwo w nowym miejscu.

Wniosek

Otóż ​​to; jak rozmnażać kalibrachoas to albo poprzez cięcie, albo sadzenie nasion. Zawsze wybieraj proces, który Twoim zdaniem możesz wykonać wydajniej. Nie zapomnij o czynnikach wpływających na jego wzrost.

Dawanie wiedzy jest zawsze naszym najwyższym priorytetem. Mam nadzieję, że zastosujesz kroki i sugestie do swojego ogrodu z tego artykułu. Dziękuje za przeczytanie!