Jak propagować Agastache. 3 najlepsze sposoby

Możesz wybrać jedną z trzech metod, jeśli interesuje Cię rozmnażanie agastażu. Agastache lub hizop mają różne odmiany, które z pewnością ożywią Twój ogród latem i jesienią. A co najważniejsze, możesz rozmnażać tę roślinę z nasion, sadzonek lub podziału.

Być może ta elastyczność w rozmnażaniu zainspirowała wielu ogrodników do podjęcia komercyjnej produkcji agastache. Ale niezależnie od tego, czy uprawiasz dla zysku, czy hobby, pociesz się tym, że sama uprawa agastażu nie jest drobiazgowa. Ci, którzy mają apolytunnel, mogą rozpocząć agastazę w pomieszczeniu i zagwarantować założenie roślin bez negatywnych skutków zmieniających się warunków pogodowych.

Jak propagować Agastache. 3 najlepsze sposoby

Jak skutecznie propagować Agastache

Metoda nr 1. Nasiona

Doświadczeni ogrodnicy zalecają rozpoczęcie nasion agasache w szklarni. Zagwarantuje to kiełkowanie i ochronę przed potencjalnie surowym klimatem. Wysadź nasiona w pomieszczeniu około sześć tygodni przed datą ostatniego przymrozku w Twojej lokalizacji, co może przypadać około lutego do marca w przypadku przesadzenia w maju.

Uruchamianie nasion w pomieszczeniach

Możesz użyć ogólnej mieszanki początkowej nasion, ale upewnij się, że jest wilgotna. Przykryj nasiona tak, jak przy zakładaniu innych roślin i utrzymuj wilgotność i temperaturę gleby na poziomie 55°F. Gdy sadzonki osiągną wysokość około 4 cali, możesz je przesadzić w maju, w pojemnikach lub w ogrodzie, zachowując 12 cali odstępu między każdą rośliną.

Zaczynanie nasion na zewnątrz

Jeśli masz pewność co do pogody, możesz również wysiewać nasiona bezpośrednio jesienią, ponieważ zimą przejdą one w stan uśpienia. Gdy rośliny wytworzą cztery liście, można je przerzedzić do jednej stopy. Bardzo ważne jest, aby chronić rośliny przed ekstremalnymi warunkami, a warto zauważyć, że zakwitną później niż przesadzanie, więc mądrze wybierz czas siewu.

Metoda nr 2. Sadzonki

Niektóre rośliny agaszkowate rozmnażają się z sadzonek zamiast z nasion. Jak można założyć, rozpoczęcie agastażu z sadzonek lub podziałów da rośliny wierne roślinie macierzystej. Możesz również wziąć je samodzielnie z rośliny, którą lubisz, o ile wytrzymanie procesu cięcia jest zdrowe.

Zbieranie sadzonek

Dobrą rzeczą w agastache jest to, że można go rozmnażać z sadzonek miękkiego lub półtwardego. Zbierz sadzonki, gdy roślina zaczyna kwitnąć i obfituje w nowy wzrost. Przydatną wskazówką jest to, że jeśli strzelasz, możesz zbierać sadzonki.

Idealne pędy to te, które mają różne rodzaje liści. Niektórzy mogą być dojrzali, ale niektórzy mogą nadal rosnąć. Chcesz zebrać sadzonki blisko korony w różnych częściach rośliny, aby agastach zachował swój wygląd.

Rootowanie

Kiedy już masz sadzonki, umieść je w proszku hormonu ukorzeniającego i użyj podłoża do wysiewu nasion. Utrzymuj wilgotność i temperaturę gleby między 68 a 75 ° F, aby zachęcić do ukorzeniania się przez około dziesięć dni. Co więcej, ciepło około 70 do 75°F na dnie pojemnika jest optymalne dla rozwoju korzeni.

Metoda #3. Podział

Ostateczną metodą rozmnażania agastachu jest podział, co jest również przydatne w utrzymaniu rośliny. Ogólnie rzecz biorąc, pozwala to ogrodnikom na tworzenie większej liczby roślin z dojrzałego hizopu, które zaczynają przerastać swoje położenie. Podobnie jak w przypadku rozmnażania z sadzonek, najlepszą porą na dzielenie agastache jest wiosna, gdy rozwija się nowy przyrost.

Kopanie

Chcesz również dzielić, gdy temperatura jest niska, aby zapobiec stresowi korzeni z powodu popołudniowego upału. Co więcej, dywizje zostaną już ustalone, gdy dzień stanie się gorący, jeśli podzielisz się wcześnie rano. Wykop całą roślinę i zdecyduj, czy chcesz podzielić kępę na pół, jeśli jest za duża.

Rozdzielenie i ustanowienie

Gdy masz już kępę, możesz ręcznie podzielić ją na sekcje. Zmierz rozmiar każdej sekcji, aby mieć wystarczającą ilość korzeni do założenia. Możesz zdecydować się na rozpoczęcie tych podziałów w tunelu foliowym od razu w ogrodzie, o ile miejsce jest jasne, a gleba dobrze przepuszczalna.

Możesz zachęcić do tworzenia podziałów, podlewając je natychmiast po posadzeniu i zapewniając wilgotność gleby do czasu, aż urosną. Jeśli wyhodowałeś przegrody agastache w pomieszczeniach w pojemnikach, pamiętaj, że wysychają szybciej. Niemniej jednak należy uważać, aby podczas rozmnażania i po zadomowieniu się nie zalać agastachem.

Wniosek

Niezależnie od tego, czy chcesz wyhodować więcej roślin hizopu do swojego ogrodu lub firmy, możesz skorzystać z tunelu foliowego i rozpocząć uprawę roślin w pomieszczeniach, aby zagwarantować produktywność. Nauka rozmnażania agastażu daje wiele możliwości rozpoczęcia uprawy z nasion, sadzonek czy podziałów.

Rozpoczęcie nasion agastażu w pomieszczeniu sprawi, że twoje rośliny zakwitną szybciej niż bezpośrednio w ogrodzie. Masz również wyższy wskaźnik kiełkowania, ponieważ warunki wewnętrzne sprzyjają nasionom. Ale jeśli chcesz stworzyć klony swoich ulubionych roślin agaszowych, możesz również użyć tunelu foliowego do rozmnażania sadzonek i podziałów.

Rozmnażający się agastasz z sadzonek i podziałów nie różni się od innych roślin. Zbierz sadzonki lub podziel je, gdy roślina wyrośnie na nowy wzrost i zapewnij im wilgoć, aż się zakorzenią i zadomowią. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj agastaszy, który masz, ponieważ może on mieć określone wymagania dotyczące propagacji.