Jak prawidłowo zapylać w tunelu foliowym

Ważne jest, aby wiedzieć, jak zapylać w tunelu foliowym ręcznie, za pomocą pszczół lub za pomocą urządzeń. Zapylanie jest konieczne, aby rośliny miały produktywną szklarnię. W końcu tak się rozmnażają, więc tylko ogrodnik powinien wiedzieć, jak zachodzi zapylanie w pomieszczeniach.

Nie wystarczy tylko nauczyć się sadzić rośliny w szklarni. Ale aby naprawdę uchwycić esencję natury w pomieszczeniach, być może trzeba będzie interweniować za pomocą zapylania. Udane zapylanie doprowadzi do lepszych plonów, co z kolei zapewnia trwały zysk.

Jak prawidłowo zapylać w tunelu foliowym

Ostateczny przewodnik dotyczący zapylania w szklarni

Zanim nauczysz się o zapylaniu ręcznym, przy użyciu pszczół lub zapylaniu przez urządzenia, jeden z aspektów tunelu foliowego również odgrywa rolę w sukcesie. Na przykład rośliny samopylne będą polegać na ruchu powietrza. Ale także utrzymuje rośliny w zdrowiu, więc nawet te, które nie zapylają się samoczynnie, wymagają tego w szklarni.

Ważne jest również, aby wiedzieć, że niektóre rośliny nie wymagają zapylania. W tym artykule omówimy później kilka przykładów tych upraw.

Zapylanie ręczne

Jeśli masz szklarnię na małą skalę, najlepszym sposobem na zapylanie jest ręczna interwencja. Jednak ci, którzy mają większy tunel foliowy, nadal mogą to zrobić ręcznie, ale wymaga to czasu i wysiłku. Zapylanie ręczne, od samej nazwy, wymaga interwencji ogrodnika.

Ogólnie rzecz biorąc, ręczne zapylanie polega na przenoszeniu ziaren pyłku z kwiatu męskiego na kwiat żeński. Jest to powszechna praktyka w uprawie cukinii w szklarni i innych roślin, takich jak pomidory. Niektóre rośliny mają części męskie i żeńskie, podczas gdy inne wymagają dwóch roślin w uprawach zapylających krzyżowo.

W zależności od rodzaju rośliny, którą masz w szklarni, metoda ręcznego zapylania jest różna. Niektórzy używają elektrycznej szczoteczki do zębów, aby naśladować owady zapylające, podczas gdy inni zbierają pyłek miękką szczoteczką. Jeśli chcesz przyspieszyć owocowanie swoich upraw, przydatne będzie również ręczne zapylanie.

Wykorzystywanie pszczół

Bardziej naturalny sposób zapylania tunelu foliowego poprzez wprowadzanie pszczół. Pszczoły są jednymi z najbardziej niezawodnych zapylaczy, więc logicznie rzecz biorąc, posiadanie ich w pomieszczeniach pomoże twoim roślinom. Jeśli masz również większą szklarnię, użycie pszczół pozwoli Ci zaoszczędzić więcej czasu.

Jak trzmiele pomagają w zapylaniu? Włosy na ciele pszczoły przyciągają ziarna pyłku, co pomaga w przenoszeniu pyłku w celu pomyślnego zapylania. Odnosi się to sukcesem, ponieważ typowe jest, że jedna pszczoła skupia się tylko na jednej roślinie.

Niektóre przykłady upraw w tunelu foliowym, które skorzystają na zapylaniu przez pszczoły, to jagody, bakłażany i pomidory. Jeśli uprawiasz kwiaty w szklarni, dobrze jest mieć pszczoły przez cały sezon wegetacyjny. Należy jednak pamiętać, że jeśli w tunelu foliowym stosuje się pestycydy, można założyć, że użycie pszczół do zapylania nie byłoby odpowiednie.

Jeśli rzeczywiście uważasz, że pszczoły są odpowiednie dla Twojej szklarni, opłacalnym, ale wydajnym sposobem na ich wprowadzenie jest użycie skrzynek na ul. Jednak trzmiele mogą odwiedzać twoje tunele foliowe, o ile zapewnisz im kuszące środowisko. Manipuluj zachowaniem pszczół, mając w pobliżu źródło wody i miejsce na ich ul na południu lub południowym wschodzie.

Zapylenie urządzenia

Jeśli zapylanie ręczne i naturalne nie wydaje się pasować do Twojej szklarni, możesz również zapylać za pomocą urządzeń. Istnieją specjalne urządzenia, które pomogą rozprowadzić pyłek, aby zagwarantować optymalne plony w pomieszczeniach. Istnieją również zapylacze elektryczne, których można użyć do wibrowania na roślinę, aby uwolniła pyłek.

Jeśli masz nieco więcej wyobraźni, dmuchawy do liści mogą również pomóc w zwiększeniu grubości tunelu foliowego. Należy jednak pamiętać, aby używać go na niskim ustawieniu, trzy stopy od rośliny przez 20 sekund, aby nie uszkodzić upraw. Ogrodnicy są pod wrażeniem zastosowania dmuchaw do liści, zwłaszcza w przypadku kwiatów.

Które rośliny w tunelu foliowym wymagają zapylenia?

Jeśli uprawy, które masz w tunelu foliowym, produkują owoce i nasiona, możesz założyć, że wymagają zapylania. Aby uzyskać optymalny plon, musisz zadbać o zapylanie roślin. W przypadku ogrodnictwa tunelowego, samopylne rośliny, takie jak pomidory, bakłażany i papryka, są prostsze w uprawie, ponieważ mogą owocnikować bez potrzeby innych roślin.

Które rośliny w tunelu foliowym nie wymagają zapylenia?

Jeśli rośliny w twoim tunelu foliowym nie produkują nasion, nie wymagają zapylania. Niektóre przykłady tych upraw to zielone warzywa liściaste, zioła i rośliny okopowe. Dlatego sałata, jarmuż, kapusta, brokuły, brukselka, rozmaryn, bazylia, imbir, cebula, buraki i ziemniaki mogą się rozmnażać bez konieczności zapylania.

Jeśli wszystkie twoje rośliny w pomieszczeniu składają się z tych upraw, możesz pominąć potrzebę zapylenia; jeśli jednak masz w szklarni różne rośliny, sprawdź, która technika zapylania odpowiada Twoim potrzebom.

Wniosek

Jeśli twoje uprawy w tunelu foliowym produkują owoce i nasiona, musisz dowiedzieć się o zapylaniu, aby zagwarantować dobre plony. Umiejętność zapylania w tunelu foliowym oznacza zbadanie, jaki rodzaj techniki uważasz za odpowiedni dla Ciebie. Na przykład małe szklarnie mogą dobrze prosperować dzięki ręcznemu zapylaniu, podczas gdy wykorzystanie pszczół może pomóc w produkcji owoców na dużą skalę.

Zapylanie to prosty do zrozumienia proces. W zależności od twoich roślin i jeśli uważasz, że musisz interweniować, możesz wybrać odpowiednią metodę, aby utrzymać produktywność tunelu foliowego. Podobnie jak w przypadku wielu korekt mających na celu naśladowanie matki natury w pomieszczeniach, rozmnażanie roślin wymaga również wiedzy z Twojej strony.