Jak prawidłowo wybrać podłogę w tunelu foliowym?

Początkujący ogrodnicy politunelowi muszą wiedzieć, jak wybrać podłogę tunelową, biorąc pod uwagę, czy potrzebujesz konkretnej podłogi, odpowiedniego materiału i czy chcesz, aby była trwała, czy nie. Rozpoczęcie roślin w szklarni nie kończy się tylko na doborze roślin. Sama budowa tunelu foliowego będzie również decydować o powodzeniu twojej kultywacji.

Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz czuć się przytłoczony czymś tak prostym, jak podłoga w tunelu foliowym. Poznając każdy z trzech czynników, pod koniec tego artykułu możesz wymyślić najlepszą podłogę. Wiedz, że rośliny i lokalizacja ogrodnika różnią się, więc najlepsza podłoga tunelowa per se będzie specyficzna dla każdej osoby.

Jak prawidłowo wybrać podłogę w tunelu foliowym?

Jak wybrać podłogę w tunelu foliowym: 3 czynniki do rozważenia

Czy Twoja podłoga z tunelu foliowego?

Być może zastanawiasz się nad tym pytaniem, biorąc pod uwagę, że rzeczywiście szukasz podłogi do swojej szklarni. Jednak ci, którzy mają małe szklarnie, mogą mieć go bezpośrednio na ziemi, ponieważ i tak uprawiasz rośliny w ziemi. Zaletą tej konstrukcji jest to, że możesz oczekiwać jakości odwodnienia w oparciu o glebę Twojej lokalizacji.

Dobry drenaż

Twój tunel foliowy może nie potrzebować podłogi, jeśli mieszkasz na obszarze o dobrej glebie z naturalnym drenażem, takim jak glina. Podłoga jest jednak prawie zawsze niezbędna, ponieważ ogrodnicy nie mogą zagwarantować, że ziemia nie zabłodzi i nie zamieni się w brud. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy możesz pominąć podłogę, jest przetestowanie gleby i ocena, czy rośliny będą się w niej dobrze rozwijać.

Podniesione łóżka

A jeśli rosnę na podwyższonym łóżku w szklarni? W takim przypadku możesz również pominąć podłogę, aby umożliwić korzeniom roślin głębszy wzrost. Aby ułatwić nawigację w pomieszczeniach, możesz zamiast tego stworzyć ścieżkę wykonaną ze żwiru.

University of Georgia zaleca również kruszony kamień lub żużel. Jeśli chcesz czegoś bardziej wymagającego, cegła lub beton również stanowią doskonałą ścieżkę, ale pamiętaj, że materiały sypkie zapewniają lepszą wilgotność, napowietrzanie i wchłanianie powierzchni.

Materiał podłogowy

Organiczne a nierozkładające się

Wybór materiału podłogowego do szklarni może być przytłaczający ze względu na wiele dostępnych opcji. Jeśli chcesz przejść na produkty ekologiczne, możesz użyć zrębków i trocin kosztem ich nietrwałości. Możesz również wybrać cement, cegłę, żwir lub drewno, jeśli chcesz mieć bardziej trwałą podłogę.

Jeśli zdecydujesz się na użycie betonu lub drewna, warto podkreślić, że musisz zapewnić system odwadniający. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rozwoju pleśni w szklarni. Z drugiej strony materiały takie jak cegła lub płyta chodnikowa pomogą Ci utrzymać ciepło w nocy, jeśli mieszkasz w zimnym regionie.

Inną kwestią jest to, że jeśli pracujesz przez dłuższy czas w szklarni, potrzebujesz teksturowanej podłogi, aby zapewnić przyczepność i bezpieczeństwo.

Maty z chwastów

Możesz również poprawić swoją podłogę, używając mat z chwastów, zwłaszcza jeśli masz szklarnię komercyjną. To powstrzyma chwasty i szkodniki, aby zminimalizować potencjalną pracę w szklarni na dużą skalę. Jeśli chcesz mieć bardziej estetyczną podłogę, lawa i skały krajobrazowe sprzyjają temu, ale uważaj na koszty i konserwację.

Beton

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli potrzebujesz konkretnego materiału, który jest popularny wśród szklarni, odpowiedzią jest beton. Upewnij się, że jest wylany i zaizolowany, aby uzyskać jak najwięcej z niego i zapobiec niedogodnościom w odwadnianiu i ogrzewaniu. Jednak wybór podłogi zależy od Ciebie i która Twoim zdaniem jest najbardziej praktyczna dla Twojej szklarni.

Półtrwałe czy trwałe podłogi w tunelu foliowym?

W artykule omówiono wcześniej możliwość użycia materiałów organicznych lub nierozkładających się. Jest to również poniekąd związane z następną kwestią, którą jest potrzeba trwałych lub półtrwałych podłóg tunelowych. Materiały organiczne z czasem ulegają rozkładowi, co oznacza, że ​​w końcu będziesz musiał je wymienić.

Jeśli chcesz mieć trwałą podłogę tunelową, możesz wybrać beton, drewno lub cegły. Koszty początkowe w porównaniu z materiałami półtrwałymi, takimi jak igły sosnowe lub piasek, będą wyższe, ale są one wystarczająco trwałe, aby można je było długo używać. Warto również wziąć pod uwagę, że będziesz potrzebować barier chwastów dla półtrwałych materiałów, aby zapobiec wzrostowi traw i innych organizmów w szklarni.

Wniosek

Uprawa roślin w tunelu foliowym jest opłacalna, ponieważ pomaga zapewnić zdrowe rośliny i dobre plony. Ale potrzebna jest również wiedza na temat budowy samego tunelu foliowego, w tym jak prawidłowo wybrać podłogę tunelu foliowego. Mając na uwadze trzy czynniki, powinieneś zakończyć z konkretnym materiałem, który będzie Ci najbardziej odpowiadał.

Trzy kwestie, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze podłóg tunelowych, obejmują to, czy jest to potrzebne, konkretny materiał na podłogę i czy szukasz trwałej lub półtrwałej podłogi. Powinieneś również pamiętać, jeśli chcesz czegoś wymagającego konserwacji lub jeśli chcesz mieć pewność, że chwasty i szkodniki zawsze będą z dala. Możesz nawet nie potrzebować samej podłogi, jeśli twoja gleba jest idealna.

Ogólnie rzecz biorąc, beton jest najpopularniejszym i najbezpieczniejszym wyborem, ponieważ zapewnia dobre odprowadzanie wody i zatrzymywanie ciepła. Jednak najlepsze podłogi tunelowe każdego ogrodnika różnią się ze względu na różne czynniki, które wchodzą w grę. Obejmują one koszty, dostępność i czas trwania zamierzonego użytkowania.