Jak pozbyć się zielonych alg z gleby siewnej?

Nauczenie się, jak pozbyć się zielonych glonów z gleby do sadzenia, jest niezwykle ważne, jeśli Twoim celem jest stworzenie szerokiej gamy zieleni w ogrodzie przydomowym. Kiedy zaczynasz rośliny od nasion w pomieszczeniu, przygotowujesz się na genialny, ale niedrogi sposób, aby przenieść swoje doświadczenie ogrodnicze na wyższy poziom. Aby zapewnić sukces, na początek potrzebujesz tylko kilku rzeczy – gleby, wody, jedzenia, światła i nasion.

Jednak, podobnie jak wszystko inne w życiu, istnieje kilka wyzwań, z którymi należy się zmierzyć podczas uprawy nasion w pomieszczeniach. Jednym z najczęstszych jest sposób usuwania zielonych glonów, które rosną na powierzchni mieszanki startowej nasion.

Jak pozbyć się zielonych alg z gleby siewnej?

Ten problem nie jest zaskakujący dla tych, którzy używają mieszanek na bazie torfu do startu nasion. Na szczęście wzrost zielonych alg jest bardzo łatwy do zapobiegania i usuwania.

Co to są zielone algi?

Jeśli nie wiesz, zielone algi są nieformalną grupą organizmów eukariotycznych, która składa się głównie z chlorofilu. W wodach słodkich można znaleźć głównie zielone algi, które występują w różnych postaciach, takich jak jednokomórkowe wiciowce.

Organizmy te mają tendencję do rozwijania się na glebie siewnej, gdy obszar jest wilgotny lub parny. W chwili, gdy zauważysz zielony, brązowy lub różowy lepki materiał na powierzchni mieszanki startowej nasion, patrzysz na glony.

Chociaż zielone algi nie wyduszą życia z zasianych nasion od razu, mogą wywołać pewne problemy, ponieważ konkurują z dostępem rośliny do wody i składników odżywczych w glebie.

Jak pozbyć się zielonych alg z gleby w 3 krokach

Jeśli zobaczysz glony na mieszance początkowej nasion, możesz ulec pokusie paniki. Prawda jest taka, że ​​nie musisz się martwić. Ten problem można łatwo rozwiązać, wykonując następujące kroki:

Krok 1: Weź małe narzędzie

Usunięcie wszelkich śladów zielonych alg na glebie siewnej będzie wymagało użycia małego narzędzia, takiego jak ołówek lub pałeczka, do rozbicia warstwy alg.

Krok 2: użyj narzędzia, aby zeskrobać powierzchnię gleby

Najważniejsze jest, aby gleba nie była rozmoczona. Możesz to zrobić, używając małego narzędzia, aby delikatnie zeskrobać dotknięty obszar. Możesz również zdecydować się na szorstkowanie gleby do siewu, aby nie stała się idealną pożywką dla zielonych glonów.

Krok 3: Posyp ziemię sproszkowanym cynamonem

Po skutecznym rozbiciu warstwy glonów można skorzystać z efektywnego domu, gotowego powstrzymać ich rozwój. Po prostu posyp ziemię siewną sproszkowanym cynamonem i gotowe.

Wskazówki, jak zapobiegać wzrostowi glonów

Zapobieganie wzrostowi glonów nie jest skomplikowane. Sprawdź te wskazówki:

Wskazówka 1: Wybierz wysokiej jakości glebę startową do nasion

Wszystko zaczyna się od wybrania przez Ciebie dobrej jakości gleby startowej do nasion, a nie tylko do gleby ogrodowej. Gleba ogrodowa zwykle zawiera zarodniki i choroby, które mogą wpływać na twoją roślinę.

Wskazówka 2: Podlewaj prawidłowo

Wystarczy podlać glebę, gdy powierzchnia jest prawie sucha. Unikaj pozostawiania sadzonek w kałuży wody.

Wskazówka 3: zdejmuj kopułę nawilżającą na godzinę dziennie

Czy używasz kopuły nawilżającej? Jeśli tak, upewnij się, że kondensacja może wyparować. Możesz to zrobić, zdejmując kopułę nawilżającą raz dziennie na około godzinę.

Wskazówka 4: Zastąp torf drobnym pyłem z kory

Czy wiesz, że w doniczkach torfowych, a także w mieszance torfowej, częściej rosną na nich zielone glony? Z tego powodu najlepiej jest użyć drobnego pyłu z kory, aby zastąpić mieszankę startową torfu. Należy pamiętać, że stosowanie mieszanek o wysokich proporcjach torfu jest dużym nie-nie.

Wskazówka nr 5: Pozwól swoim sadzonkom uzyskać wystarczającą ilość światła słonecznego

Jednym z powodów, dla których zielone glony mogą dobrze się rozwijać na glebie do sadzenia, jest fakt, że twoje sadzonki nie mają wystarczającej ilości światła słonecznego. Przenieś swoje doniczki w jasne i słoneczne miejsce. Jeśli nie jest to możliwe, rozważ użycie lampek do roślin.

Uprawiaj swoje rośliny w hobbystycznej szklarni!

Zrób sobie przysługę, uprawiając swoje cenne rośliny w szklarni hobby. Jeśli nie wiesz, ogrodnictwo w tunelu foliowym oferuje wspaniałe korzyści dla twoich roślin i dla ciebie!

Korzyść nr 1: Możesz manipulować środowiskiem uprawy roślin

Ponieważ tunel hobbystyczny jest zamkniętą przestrzenią, łatwiej będzie kontrolować temperaturę, a także poziom wilgotności wewnątrz. Możesz nawet wprowadzić kilka pożytecznych owadów, w tym drobne pirackie robaki, chrząszcze Lady i wiele innych.

Korzyść nr 2: Ochrona przed trudnymi warunkami pogodowymi

Nie musisz się martwić o wpływ złej pogody na swoje rośliny, jeśli hodujesz je w szklarni hobbystycznej. Nie musisz przygotowywać się do sytuacji awaryjnych, aby chronić swoje rośliny przed silnymi wiatrami, ulewnymi deszczami i śniegiem.

Korzyść nr 3: utrzymuje z dala złe robaki i zwierzęta

Hobbytunnel służy jako bariera ochronna, która trzyma na dystans destrukcyjne robaki i zwierzęta.

Wniosek

Teraz, gdy już wiesz, jak pozbyć się zielonych alg z gleby, nadszedł czas, aby spróbować ogrodnictwa w tunelu foliowym. Nie będziesz rozczarowany wynikami.