Jak pozbyć się wełnowców ze storczyków: 3 proste wskazówki

Niezwykle ważne jest nauczenie się, jak pozbyć się wełnowców ze storczyków, aby zachować strukturę rośliny. Jednym z najczęstszych szkodników żywiących się storczykami, zwłaszcza storczykami Phalaenopsis, są wełnowce. Hodowcy muszą jak najszybciej zająć się tymi infestacjami, ponieważ oprócz tego, że trudno się ich pozbyć, mogą pożreć całą tkankę rośliny i ostatecznie doprowadzić do śmierci storczyków, jeśli nie zostaną natychmiast rozwiązane.

Wełnowce często pojawiają się jako puszysta bawełna na spodzie liści, korzeniach, kłączach i pseudobulwach storczyków. Wytwarzają wydzielinę podobną do spadzi, która sprawi, że zaatakowany obszar storczyków będzie lepki i bardziej podatny na inne szkodniki i wektory, powodując w ten sposób dalsze uszkodzenia rośliny.

Jak pozbyć się wełnowców ze storczyków: 3 proste wskazówki

3 sposoby leczenia inwazji wełnowców storczyków

Gdy hodowca zauważy inwazję wełnowców w swoich storczykach, powinien natychmiast zająć się inwazją szkodników, aby uniknąć szkód. Szybkie działanie jest niezbędne, ponieważ gdy wełnowce osiedlą się i zadomowią w strukturze storczyka, będą trudniej je wyeliminować. Przed zabiegiem należy trzymać z dala od niej również inne rośliny, ponieważ wełnowce również mogą przenosić się i osadzać na roślinach znajdujących się najbliżej zainfekowanych storczyków.

Jeśli masz do czynienia z plagą wełnowców, oto trzy sposoby na ich wyeliminowanie:

Wskazówka nr 1. Użyj alkoholu do wycierania (izopropylu)

Jedną z najczęstszych metod zwalczania wełnowców jest stosowanie alkoholu do nacierania. Możesz użyć bawełnianej końcówki, bawełny lub miękkiej szczoteczki do zębów, aby nałożyć alkohol izopropylowy na dotknięte liście. Pamiętaj, aby wcierać alkohol w określone miejsca, takie jak krocze, fałdy, podstawy roślin, korzenie i obszary nerwu głównego, ponieważ wełnowce uwielbiają się tam rozwijać.

Upewnij się, że podczas leczenia inwazji wełnowców ze storczyków używasz alkoholu izopropylowego. Etanol i metanol mogą przenikać do liści rośliny i powodować dalsze uszkodzenia. Po usunięciu widocznych wełnowców ze storczyków, musisz ponownie nasmarować je alkoholem, aby usunąć żółtawe plamy, ponieważ są to świeżo wyklute wełnowce.

Wskazówka 2. Użyj mydła i wody

Innym sposobem leczenia wełnowców, którego będziesz chciał spróbować, jest mydło i woda. Rozcieńczyć trzy części mydła w płynie (lub szamponu dla dzieci) co najmniej szklanką wody i pół szklanki spirytusu. Spryskaj storczyki roztworem wody z mydłem i powtarzaj procedurę przez 2-3 dni, aż wszystkie wełnowce znikną.

Mydło i woda należą do najskuteczniejszych środków do leczenia wełnowców, ponieważ pomagają przełamać barierę woskową, która chroni wełnowce. W miarę powtarzania zamgławiania ich ściana ochronna będzie stopniowo przerzedzać się i zabijać szkodniki.

Pamiętaj, aby spryskać nie tylko liść, ale także korzenie storczyków. Ponieważ wełnowce również uwielbiają rozwijać się na korzeniach rośliny, ważne jest, aby od czasu do czasu przesadzać storczyki i oczyścić ich korzenie, aby wykryć i wyeliminować plagę wełnowców na tym delikatnym obszarze.

Wskazówka nr 3. Używaj olejów ogrodniczych

Olejek Neem to olej ogrodniczy i wysoce skuteczny środek, który ludzie powszechnie stosują w celu wyeliminowania wełnowców ze swoich storczyków. Jednak w przeciwieństwie do innych metod leczenia szkodników, olejek neem niekoniecznie zabije robaka. Wchodzi w interakcję z hormonami zaangażowanymi w rozwój larw i poczwarek wełnowców, zapobiegając ich przekształceniu w dorosłe wełnowce.

Dlatego powinieneś używać oleju z miodli indyjskiej i innych środków kontroli, aby wyeliminować wszystkie szkodniki. Olejki z Neem są w postaci mgiełki i trzeba nimi spryskać całą orchideę. Musisz również powtórzyć procedurę po siedmiu dniach, aby upewnić się, że potraktowałeś wszystkie jaja, larwy i poczwarki, które mogłeś przegapić podczas pierwszej sesji zaparzania.

Czy powinieneś uprawiać storczyki w szklarni Semipro?

Wśród wielu korzyści płynących z uprawy storczyków w semipropolitunnelis ochrona przed inwazją szkodników. Z obszarem zamkniętym ochronną folią z włókna szklanego lub tworzywa sztucznego, szkodnikom, takim jak wełnowce, trudniej byłoby infiltrować i infekować rośliny wewnątrz szklarni. Poza tym semipropolitunnel może również oferować wiele korzyści hodowcom storczyków.

Lepsza kontrola wilgotności

Storczyki uwielbiają rozwijać się w wilgotnych obszarach. Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym przez cały rok jest głównie zimno, możesz sadzić storczyki w tunelu foliowym, gdzie możesz kontrolować temperaturę i wilgotność. Pomoże to zrekompensować utratę wody przez rośliny, gdy otwierają aparaty szparkowe do oddychania.

Lepsza wentylacja

W przypadku storczyków niezbędna jest również odpowiednia wentylacja. Umieszczenie storczyków w półtunelu z polipropylenu nie tylko ochroni je przed silnymi wiatrami, ale także pomoże im uzyskać odpowiednią wentylację przez wentylatory. Wentylatory mogą działać nieprzerwanie, aby zapewnić stały ruch powietrza w całej szklarni semipro.

Pielęgnacja storczyków będzie łatwiejsza

Wiadomo, że storczyki są trudne do utrzymania i pielęgnacji. Ale w przypadku szklarni pielęgnacja storczyków będzie łatwiejsza, ponieważ zadbamy o prawie wszystko, w tym o wilgotność, temperaturę, wilgotność, a nawet ilość światła słonecznego, jaką otrzymują storczyki. Dzięki temu ogrodnikom łatwiej będzie założyć i wyhodować piękne kwiaty orchidei.

Najważniejsze informacje o tym, jak pozbyć się wełnowców ze storczyków

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania w przypadku inwazji wełnowców jest natychmiastowe rozwiązanie problemu. Wełniaki mogą wyssać składniki odżywcze z korzeni i liści twoich storczyków, a jeśli nie zostaną zaadresowane, może to doprowadzić do śmierci twoich storczyków. Teraz, gdy masz już pomysł na pozbycie się wełnowców, nadszedł czas na wdrożenie metod w swoim ogrodzie lub półtunelu, aby Twoje storczyki rosły silnie i dawały piękne kwiaty.