Jak pozbyć się wciornastków w domu: 5 niezbędnych wskazówek

Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się wciornastków w domu? Nie jesteś sam! Najwyraźniej wciornastki są częstym problemem wielu ogrodników i właścicieli domów. Zwykle można je znaleźć w szklarniach i ogrodach.

Wciornastki mogą łatwo uszkodzić rośliny, pozostawiając je postrzępione, blade i cętkowane. Może być trudno je dostrzec, ponieważ są tak małe – mają tylko około 1/25 cala długości, co utrudnia dostrzeżenie ich bez obiektywu. Wciornastki potrafią latać i skakać, a ponadto są bardzo szybkie i zwinne.

Jak pozbyć się wciornastków w domu: 5 niezbędnych wskazówek

Wciornastki są również nazywane muchami sztormowymi, thunderblights, thunderbugs, storm Bugs, wszy kukurydziane, pluskwy piegowe, pluskwy żniwne, pchły kukurydziane, muchy kukurydziane, kornik, terebrantia i fizjonogi.

Jak wciornastki dostają się do Twojego domu?

Wciornastki żywią się liśćmi i kwiatami. Owady te mogą dostać się do Twojego domu, gdy właściciele domów bez wiedzy wprowadzą porażone rośliny. Wciornastki również potrzebują wody, więc wędrują w pomieszczeniach, znajdując wilgotne miejsca. Nie będziesz w stanie ich zauważyć, dopóki nie zdewastują twoich roślin i nie zostawią kału na liściach twoich roślin.

Jak poważne są inwazje wciornastków?

Wciornastki mogą gryźć skórę i podrażniać palce i stopy, jeśli chodzisz po trawie boso. Te ugryzienia nie są poważne i nie mają żadnych długotrwałych skutków. Wciornastki w twoim domu żywią się twoimi roślinami, hamując ich wzrost, a nawet je zabijając.

Jak pozbyć się wciornastków

Na szczęście łatwo pozbyć się wciornastków i zapobiec ich nawrotom. Ale upewnij się, że nie używasz syntetycznych pestycydów, ponieważ te robaki mogą być łatwo odporne na pestycydy, pogarszając sytuację wciornastków.

Oto kilka wskazówek, jak organicznie pozbyć się wciornastków w domu:

Spłucz swoje rośliny

Zabierz swoje rośliny domowe na zewnątrz i spłucz je wodą. Może to łatwo usunąć błędy i zmniejszyć ich populację. Możesz również opłukać liście na zlewie lub pod prysznicem. Pamiętaj, aby używać letniej wody i uważać, aby nie przelać roślin, ponieważ może to prowadzić do innych problemów.

Umyj roślinę doniczkową rozcieńczonym łagodnym mydłem

Mycie roślin domowych łagodnym mydłem również może załatwić sprawę – po prostu nie zapomnij spłukać ich później wodą. Pamiętaj, aby umyć również spód liści, ponieważ wciornastki często tam chowają się. Jednak różne rośliny mają różne reakcje na mydło, więc najpierw przetestuj je na kilku liściach.

Użyj mydła owadobójczego

Oprócz łagodnego mydła rozcieńczającego można również użyć mydła owadobójczego. Mydło może natychmiast zabić wciornastki w kontakcie. Możesz użyć wstępnie zmieszanego mydła organicznego, które możesz kupić w lokalnych sklepach ogrodniczych lub możesz zrobić własne.

Spryskaj mydło bezpośrednio na dotknięte liście, aby zabić wciornastki. Te mydła nie mają efektu szczątkowego, więc możesz nakładać je na swoją roślinę tak często, jak chcesz, dopóki robaki nie zostaną zabite. Podobnie jak w przypadku rozcieńczonego łagodnego mydła, przetestuj mydło owadobójcze na kilku liściach, aby zobaczyć, jak reaguje twoja roślina.

Olejek z Neem

Olejek z Neem to naturalny środek owadobójczy, który może pomóc w zabijaniu wciornastków i zapobieganiu inwazji. Nałóż olejek neem lub spryskaj go bezpośrednio na dotkniętą część. Niektóre owady umrą w kontakcie, a niektóre umrą po zjedzeniu liści pokrytych olejem neem.

Możesz również użyć gorącego wosku w sprayu pieprzowym lub wstępnie zmieszanego oleju ogrodniczego, w zależności od tego, który jest dostępny. Obie te opcje działają również na pozbycie się wciornastków w roślinach domowych.

Używaj lepkich pułapek

Mimo że są naprawdę małe, wciornastki mogą przyczepiać się do twoich lepowych pułapek. Te owady przyciągają zielony, różowy, biały, żółty i niebieski, więc umieść lepkie pułapki tego koloru w pobliżu zainfekowanych roślin domowych, aby wciornastki mogły do ​​nich wlecieć. Jest to również skuteczny sposób monitorowania powagi porażenia lub sprawdzania, czy na innych roślinach doniczkowych nie ma wciornastków.

Korzyści z uprawy roślin w małej szklarni

Uprawa roślin w apolitunelu ma wiele zalet. Świetnie nadaje się do zapobiegania inwazji wciornastków, ponieważ umieszczasz swoje rośliny w zamkniętej przestrzeni. Poza tym, oto inne powody, dla których opłaca się hodować rośliny w mini szklarni:

Ochrona przed szkodnikami i chorobami

Mszyce, gąsienice, dżdżownice, wciornastki i inne rodzaje owadów mogą zaszkodzić twoim roślinom. Uwielbiają chrupać twoje liście, kwiaty i owoce. Umieszczenie ich w tunelu poliamidowym zmniejsza ryzyko inwazji szkodników i chorób, ponieważ rośliny są oddzielone od innych. Ogrodnikom łatwiej jest również zapobiegać wciornastkom, uważnie monitorując rośliny i przechowując je oddzielnie.

Stwórz mikroklimat wewnątrz szklarni

Dzięki mini szklarni możesz wcześnie rozpocząć sadzenie, niezależnie od pogody na zewnątrz. Twoje rośliny mogą pozostać ciepłe i szczęśliwe w pomieszczeniu dzięki systemom ogrzewania lub chłodzenia, oświetleniu i innym sposobom tworzenia mikroklimatu.

Chroń rośliny przed warunkami atmosferycznymi

Zamknięta przestrzeń może chronić Twoje rośliny przed mrozem, lodem, silnymi wiatrami, ulewnymi deszczami i suszą. Gdy pogoda się ociepli, możesz przesadzić swoje rośliny do swojego ogrodu.

Końcowe przemyślenia na temat pozbycia się wciornastków w domu

Jeśli w twoim ogrodzie lub szklarni jest inwazja wciornastków, pamiętaj o tych wskazówkach, jak pozbyć się wciornastków w domu. Po znalezieniu metody, która działa najlepiej dla Ciebie i Twoich roślin, będziesz w stanie skutecznie pozbyć się wciornastków i zapobiec przyszłym inwazjom.