Jak pozbyć się wciornastków na różach w najlepszy sposób?

Wystarczą tylko trzy kroki, aby wiedzieć, jak pozbyć się wciornastków na różach. Wciornastki są prawdopodobnie jednym z najbardziej irytujących szkodników roślin doniczkowych, więc zobaczenie ich w ukochanych różach jest zniechęcające. Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz się martwić, ponieważ nadal możesz zapobiegać dalszym uszkodzeniom i ratować inne rośliny.

To, co sprawia, że ​​wciornastki są koszmarem ogrodnika, to fakt, że wpływają one na fizyczny wygląd rośliny. Powodują przebarwienia, przedwczesne opadanie i spowalniają wzrost zarażonego gatunku. Jednak wciornastki są łatwe do opanowania, co odkryjesz w trzech krokach.

Jak pozbyć się wciornastków na różach w najlepszy sposób?

Jak pozbyć się wciornastków na różach: 3 proste kroki

Krok 1. Sprawdź róże

Pierwszym krokiem do zwalczenia wciornastków jest inspekcja róż. Kontrola szkodników jest bardziej skuteczna, jeśli zapobieganie zawsze pozostaje w twoich praktykach zarządzania. A kiedy zauważysz, gdzie są one rozpowszechnione, możesz wykonać następny ruch, wykorzenić.

Jakie są oznaki inwazji wciornastków na różach? Zniekształcone liście, spuchnięte kwiaty i przebarwione płatki wskazują na obecność wciornastków na różach. Według University of Maryland wciornastki są aktywne w czerwcu, więc zawsze sprawdzaj swoje róże w tym sezonie.

Możesz użyć karteczek samoprzylepnych nad różami, aby potwierdzić swoje podejrzenia. Powinny skutecznie łapać dorosłe wciornastki, ponieważ trudno jest zobaczyć te małe owady. W szklarni zadbaj również o utrzymanie czystości, takiej jak usuwanie chwastów, ponieważ wciornastki mogą się w nich ukrywać.

Krok 2. Izoluj i usuwaj uszkodzenia wciornastków

Najczęstszym sposobem zwalczania wciornastków jest usuwanie porażonych roślin i przycinanie uszkodzonych części. Same rośliny mogą pozostać na innym obszarze, odizolowane od innych roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników. Pomoże to spowolnić ich aktywność i zmniejszyć populację podczas leczenia zainfekowanych róż.

Najlepiej byłoby również usunąć uszkodzenia wciornastków na liściach, łodygach i kwiatach i trzymać je razem w zamkniętej plastikowej torbie. Jest bardzo prawdopodobne, że te części mają nimfy i dorosłe wciornastki, więc najlepiej zrobić to, gdy tylko podejrzewasz inwazję wciornastków. Nie zapomnij jednak o odpowiedniej higienie, zwłaszcza przy użyciu sekatorów i innych materiałów, aby nie przynosić wciornastków na innych różach.

Krok 3. Traktuj środkiem owadobójczym

Po usunięciu wciornastków dochodzi do ostatniego etapu, jakim jest potraktowanie róż środkiem owadobójczym. Tunel foliowy tworzy odpowiednie środowisko do leczenia roślin ze szkodnikami, ponieważ łatwiej jest zastosować pestycydy i celować w zainfekowane części. Mimo to warto podkreślić, że najpierw należy przeczytać etykietę środka owadobójczego dla bezpieczeństwa Ciebie i Twojej rośliny.

Wielu ogrodników często marszczy brwi na myśl o zastosowaniu środków owadobójczych, ale czasami liczba wciornastków jest bardzo wysoka i trudna do kontrolowania. W końcu zastosowanie środka owadobójczego na wczesnym etapie oznacza, że ​​może on szybko zwalczyć wciornastki, a także można znacznie wcześnie przestać używać chemikaliów. A jeśli się nad tym zastanowić, wciornastki powodują szkody w tak krótkim czasie, że stosowanie insektycydów jest niewątpliwie mniejszym złem z tych dwóch.

Insektycyd o działaniu ogólnoustrojowym powinien dobrze działać w leczeniu wciornastków na różach. Pół szklanki tego można posypać ziemią, w której krzaki róż mają zabić poczwarki na ziemi. W ten sposób możesz zapobiec dodawaniu wciornastków dorosłych w nadchodzących dniach.

Po ziemi użyj środka owadobójczego na krzewach róż, aż produkt całkowicie pokryje roślinę. Ma to kluczowe znaczenie dla zapewnienia kontaktu środka owadobójczego ze wszystkimi wciornastkami. Następnie można zastosować środek owadobójczy raz w tygodniu przez cały sezon wegetacyjny, na wypadek gdyby niektóre wciornastki przeżyły.

Kontrolowanie i zapobieganie wciornastkom na różach

Kluczem do zarządzania szkodnikami jest zawsze dążenie do zapobiegania ich występowaniu. Na przykład możesz hodować róże w tunelu foliowym, aby stworzyć bardziej kontrolowane środowisko. Następnie należy utrzymywać czystość i warunki sanitarne, aby zapobiec wprowadzeniu i rozprzestrzenianiu się wciornastków.

Jeśli pamiętasz, krok pierwszy dotyczy inspekcji róż. Jest to niezbędna praktyka nie tylko w przypadku podejrzenia wciornastków, ale nawet jako środek zapobiegawczy. Przyzwyczajaj się co tydzień sprawdzać swoje róże, nie tylko w sezonie wciornastków.

Regularne inspekcje pozwolą Ci wyprzedzić wciornastki i szybciej je kontrolować. Być może proste usunięcie i przycięcie zainfekowanych róż wystarczy i nie będziesz musiał używać środków chemicznych. Co więcej, regularne przycinanie pomoże zapobiegać wciornastkom i jest przydatne nie tylko do zwalczania.

Możesz również rozważyć dodanie drapieżnych roztoczy do tunelu foliowego, które mogą żywić się wciornastkami we wczesnych stadiach. Jeśli infekcja nie jest tak poważna, ale widać uszkodzenia wciornastków, olejek neem stanowi doskonałe rozwiązanie przed natychmiastowym wypróbowaniem środków owadobójczych.

Wniosek

Nawet róże nie są bezpieczne przed szkodnikami. Jeśli zauważysz odbarwione płatki, zniekształcone liście i spuchnięte kwiaty, być może będziesz musiał nauczyć się jak najszybciej pozbyć się wciornastków na różach. Zacznij od sprawdzenia róż i usunięcia wciornastków.

Tunel foliowy ułatwia te kroki ze względu na przestrzeń, ale upewnij się, że masz inny obszar do izolowania zainfekowanych roślin. W zależności od nasilenia, możesz uciec od przycinania zainfekowanych części, używania oleju neem lub dodawania drapieżnych owadów. Jeśli jednak populacja jest trudna do kontrolowania, najlepszym wyborem byłby środek owadobójczy o działaniu ogólnoustrojowym.