Jak pozbyć się wątrobowców. Najlepsze rozwiązanie

Jeśli jesteś sfrustrowany wiedząc, jak pozbyć się wątrobowca, jest tylko jedno rozwiązanie: herbicydy. Wątrobowce są jednym z najbardziej frustrujących problemów dla ogrodników, ponieważ mogą rosnąć w szkółkach i szklarniach. W przeciwieństwie do innych traw, których można szybko pozbyć się w szklarni, wątrobowce są spokrewnione z mchami i nie mają korzeni, co utrudnia ich usuwanie i zwalczanie.

Zawsze możesz uprawiać rośliny w tunelu foliowym, aby stworzyć środowisko, które nie będzie wspierać wątrobowców, ale nadal jest świetnym pomysłem, aby wiedzieć, jak nimi zarządzać, gdy się pojawią. Co więcej, wątrobowce mogą powodować problemy z pobieraniem wody przez rośliny, a nawet stanowić idealne środowisko dla komarów. Poniżej znajduje się dyskusja na temat bezpiecznego stosowania herbicydów i tego, co można zrobić, aby zapobiec wzrostowi wątrobowców w ogrodzie z tunelem foliowym.

Jak pozbyć się wątrobowców. Najlepsze rozwiązanie

Kompletny przewodnik, jak pozbyć się wątrobowca: najlepsze rozwiązanie

Rozwiązanie: herbicydy

Zrozumiałe, że prawdopodobnie nienawidzisz pomysłu używania herbicydów w swoim środowisku uprawy. Staranność i ostrożność są niezbędne do stosowania wszelkich herbicydów, niezależnie od tego, czy są one uważane za „naturalne” czy „chemiczne”. Oregon State University kładzie nacisk na sprawdzanie etykiety produktu, zwłaszcza gdy używasz go w szklarni.

Naturalny

Omówmy najpierw naturalne sposoby na pozbycie się wątrobowców. Herbicydy te można nazwać naturalnymi ze względu na ich źródła. Oznacza to, że są ogólnie bezpieczniejsze dla środowiska i innych organizmów w okolicy.

Możesz szukać bioracjonalnych herbicydów, które zawierają co najmniej 20% kwasu octowego jako głównego składnika do zwalczania wątrobowców. Inne substancje używane przez ogrodników to 3% kwas pelargonowy i 2% ekstrakt z olejku z oregano. Możesz używać tych naturalnych herbicydów z opryskiwaczem, ale upewnij się, że stosujesz środki ostrożności z tymi produktami i sprawdź, czy są one bezpieczne dla innych roślin w Twojej okolicy.

Chemiczne

Oregon State University również odkrył skuteczność niektórych chemikaliów przeciwko wątrobicom. Obejmują one chinoklaminę, flumioksazynę i peroksyhydrat węglanu sodu. Należy jednak podkreślić, że niektóre z tych chemikaliów nie są zalecane do użytku w pomieszczeniach.

Peroksyhydrat węglanu sodu jest jedynym herbicydem chemicznym, którego można użyć w tunelu foliowym o wadze 0,1 funta na metr kwadratowy. Z drugiej strony chinoklamina i flumioksazyna nie są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach, ale ta ostatnia jest przydatnym rozwiązaniem dla roślin w pojemnikach w szkółce. Ogólnie rzecz biorąc, przed użyciem sprawdź instrukcje i etykietę produktu.

Co zrobić z roślinami z wątrobowcem?

Czasami na roślinach rosną wątrobowce i niestety nie można ich pozbyć się za pomocą środków chemicznych. Możesz ręcznie usunąć wątrobę, ale może to skończyć się uszkodzeniem samej rośliny, gdy inwazja jest silna. Jedyne rozwiązanie, które Ci pozostaje, to pomóc roślinie zachować zdrowie i wigor.

Zacznij od sprawdzenia gleby i sprawdzenia, czy roślina otrzymuje wystarczającą ilość wody i ściółki. Niektórzy ogrodnicy podają roślinie paszę na bazie wodorostów, aby pomóc w utrzymaniu jej siły. Jeśli zauważysz, że pomieszczenie jest przepełnione, musisz również usunąć nadmiar liści lub przycinać śliwki, aby poprawić cyrkulację powietrza.

Jak zapobiegać wzrostowi wątrobowców

Warunki i zarządzanie

Washington State University wspomniał, że idealnymi warunkami wzrostu dla wątrobowców są miejsca wilgotne i wilgotne. To jest powód, dla którego możesz zauważyć więcej wątrobowców w Twojej okolicy późną wiosną lub wczesną jesienią, kiedy jest wilgotno i chłodno. Można założyć, że zapobieganie tym idealnym warunkom wzrostu może pomóc w zapobieganiu i zarządzaniu wzrostem wątrobowców.

Uprawa w tunelu foliowym jest korzystna w zapobieganiu wzrostowi wątrobowców, ponieważ pogoda nie wpływa na ten obszar. Jednak musisz również sprawdzić swoje praktyki zarządzania, takie jak podlewanie i nawożenie, ponieważ ich nadmiar sprzyja wzrostowi wątrobowców. Chcesz pominąć nawadnianie z góry, a także pozwolić na wysychanie gleby między podlewaniami.

Popraw drenaż i przyspiesz suszenie szkółki lub powierzchni tunelu foliowego poprzez mulczowanie. Co więcej, zmniejsz wilgotność w okolicy, aby spowolnić wzrost wątrobowców, zapewniając odpowiednią przestrzeń i dobrą cyrkulację powietrza. I wreszcie, nie przesadzaj; dążyć do wprowadzenia nawozu do gleby, a nie tylko nanoszenia go na powierzchnię.

Usuwanie garnków i pojemników

Co powinienem zrobić z wątrobowcami rosnącymi na moich doniczkach i pojemnikach? W porównaniu do tego, jak będziesz zarządzać wątrobowcami na roślinach, możesz fizycznie usunąć je w pojemnikach za pomocą środków czyszczących na powierzchni. Szorowanie doniczek i pojemników może również rozwiązać problem wzrostu wątrobowców.

Wniosek

Będąc ogrodnikiem, będą dni, w których znajdziesz inne rośliny, których nie lubisz rosnąć w Twojej okolicy. Jednym z nich jest wątrobowiec, dlatego ważne jest, aby nauczyć się, jak pozbyć się wątrobowców, zanim wpłynie to na zdrowie pożądanych roślin. Można je szorować z doniczek i pojemników, ale jedynym sposobem na pozbycie się ich w szkółce lub tunelu foliowym są herbicydy.

Możesz wybierać między herbicydami naturalnymi i herbicydami chemicznymi, ale ważne jest, aby sprawdzić etykietę produktu, aby zachować środki ostrożności i uniknąć uszkodzenia innych roślin. Możesz także uprawiać w tunelu foliowym, aby stworzyć kontrolowane środowisko, które nie jest możliwe dla wzrostu wątrobowców.

Wątrobowiec rozwija się wszędzie tam, gdzie jest wilgotno i chłodno, co może być problematyczne przy pogodzie na zewnątrz. Możesz także sprawdzić cyrkulację powietrza wśród roślin oraz sposób ich karmienia i podlewania, ponieważ te czynniki mogą wpływać na wzrost wątrobowców.