Jak pozbyć się łusek z poduszek bawełnianych. 2 metody

Masz dwie metody, jak pozbyć się łusek z poduszek bawełnianych. Zauważenie tych szkodników w twoich roślinach może być zniechęcające, ale pociesz się wiedząc, że masz biologiczne i chemiczne rozwiązania, które im pomogą. Jednak pozbycie się i kontrolowanie tych szkodników nie wystarczy, konieczna jest również profilaktyka.

Możesz rozważyć uprawę roślin w tunelu foliowym, ponieważ wygodniej jest zapobiegać owadom w pomieszczeniach. Pamiętaj, że im łatwiej jest kontrolować populację owadów, tym szybciej je wytępić. A jako bonus masz kontrolę nad warunkami w tunelu foliowym, które mogą powstrzymać szybkie namnażanie się bawełnianych łusek.

Jak pozbyć się łusek z poduszek bawełnianych. 2 metody

Jak kontrolować i usuwać łuskę bawełnianej poduszki

Metoda nr 1. Biologiczne

Według Uniwersytetu Kalifornijskiego, możesz wykorzystać dwóch naturalnych wrogów łuski bawełnianej na swoją korzyść, aby je kontrolować. Jest to idealna opcja dla tych, którzy nie mogą polegać na chemikaliach w celu wyeliminowania tych owadów. Możesz użyć chrząszczy vedalia lub much pasożytniczych.

Chrząszcz Vedalii

Ten pierwszy jest prawdopodobnie najczęstszym biologicznym sposobem na pozbycie się łuski bawełnianej. Te chrząszcze okazały się nawet skuteczne w ratowaniu przemysłu cytrusowego w Kalifornii w latach 90. XIX wieku. W jaki sposób chrząszcze vedalia pomagają pozbyć się łusek bawełnianych?

Zarówno larwy, jak i dorosłe chrząszcze żywią się owadami. Dojrzałe samice chrząszczy składają jaja nawet pod żeńską łuską, pomagając kontrolować populację łuski. A co najważniejsze, chrząszcze będą żywić się na wszystkich etapach życia skali.

Mucha pasożytnicza

Drugim naturalnym wrogiem, którego możesz użyć do rozwiązania problemu z łuską, jest pasożytnicza mucha. Owad ten składa jaja na różnych etapach życia, w tym na łuskach dorosłych samic. Dorosła mucha wynurzy się wtedy z łuski.

Niezależnie od tego, który owad wybierzesz, powinieneś być zadowolony, że mają krótki czas generacji. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w szybkim kontrolowaniu łusek bawełnianych, nie martwiąc się o inne pożyteczne owady.

Metoda nr 2. Chemia

Drugim sposobem na pozbycie się łuski bawełnianej jest użycie środków chemicznych. Potraktuj to jednak jako ostatnią opcję walki ze szkodnikami. Mimo to będą się zdarzać przypadki, że łuskę bawełnianą można kontrolować tylko za pomocą chemikaliów, więc wiedz, jak prawidłowo używać środków owadobójczych.

Przede wszystkim zrozum, że ten szkodnik jest już trudny do wyleczenia w porównaniu z innymi. Worek chroni dorosłą łuskę, a nawet jaja, więc insektycydy nie mogą się z nimi tak skutecznie kontaktować. Zamiast tego możesz użyć oleju ogrodniczego podczas spoczynku, aby ułatwić kontrolę.

Chemikalia, których należy używać i nigdy nie używać

Ogrodnicy używają również insektycydów w sprayu na liście, aby leczyć młodsze łuski, gdy samice są już martwe. Najlepszy czas na spryskiwanie jest wtedy, gdy pełzacze się wylęgają i możesz poznać ten czas, umieszczając pułapki z taśmy klejącej, aby złapać te owady. Idealnymi chemikaliami byłby acefat i malation fosforoorganiczny.

Konieczne jest podkreślenie, że nie można używać acefatu na innych roślinach z wyjątkiem roślin ozdobnych. Z drugiej strony malation fosforoorganiczny może szkodzić innym pożytecznym owadom, takim jak pszczoły. Dlatego używaj środków chemicznych z ostrożnością i uważnie czytaj ich etykiety.

Jakie chemikalia nie przydadzą się w przypadku łusek bawełnianych? Imidaklopryd nie zabija owadów, ale może zaszkodzić pożytecznym chrząszczom wedalii. Co więcej, po użyciu tego środka owadobójczego ryzykujesz wybuchem epidemii.

Uszkodzenia spowodowane łuską bawełnianej poduszki

Zawsze zwracaj uwagę na oznaki inwazji łusek bawełnianych. Na początek zobaczysz sadza pleśń na liściach i kwiatach swojej rośliny, ponieważ pozostawiła spadź. Ta pleśń w końcu stanie się czarna i zapobiegnie wchłanianiu światła słonecznego.

Wszyscy wiemy, że światło słoneczne jest niezbędne dla roślin, więc przyjmowanie pod ich zapotrzebowanie na światło spowoduje problemy we wzroście i rozwoju młodych pędów. Dlatego typowe jest obserwowanie utraty lub żółknięcia liści, gdy na twoich roślinach występuje łuska bawełniana. University of Arizona zaleca monitorowanie roślin wczesną wiosną, aby jak najszybciej zająć się tymi szkodnikami.

Co więcej, pamiętaj, aby podejmować środki zapobiegawcze przez cały rok, aby uniknąć zachęcania tych szkodników w Twojej okolicy. Zwróć uwagę na nowe rośliny, które przyniesiesz, i warunki środowiskowe, które mogą wspierać skalę. Możesz użyć apolytunnel, aby stworzyć kontrolowany obszar uprawy, jednocześnie ćwicząc higienę i przycinanie, aby poradzić sobie z ciężkimi infestacjami.

Wniosek

Watowana łuska poduszkowa to jeden z najbardziej irytujących szkodników, jakie można znaleźć w ogrodzie. Możesz jednak nauczyć się, jak pozbyć się bawełnianej łuski poduszkowej za pomocą kontroli biologicznych i chemicznych. Należy jednak pamiętać o znaczeniu profilaktyki i kontrolować populację tych szkodników, aby leczenie było wygodniejsze.

Możesz skorzystać z chrząszczy vedalia i much pasożytniczych, ponieważ są naturalnymi wrogami skali. Ale jeśli populacja szkodników jest zbyt trudna do opanowania, używaj chemikaliów z najwyższą ostrożnością i starannością. Niektóre pestycydy szkodzą pożytecznym owadom, podczas gdy inne są przeznaczone tylko dla roślin ozdobnych.

Co więcej, niektóre pestycydy nie będą działały skutecznie na łuskę bawełnianą. Dlatego staraj się utrzymać stabilne środowisko, które nie sprzyja inwazji. Ćwicz odpowiednią czystość, aby uniknąć wprowadzania szkodników do ogrodu.