Jak pozbyć się kopaczy liści: 7 przydatnych wskazówek

Niezwykle ważne jest, aby wiedzieć, jak pozbyć się miniarek liści, ponieważ te szkodniki mogą spowodować poważne uszkodzenia roślin, jeśli pozwolisz im postawić na swoim.

Poszukiwacze liści to larwy lub larwy owadów, które żerują między dolną i górną powierzchnią liści roślin. Mogą znacznie obniżyć wartość plonów, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo i skutecznie się ich pozbyć.

Jak pozbyć się kopaczy liści: 7 przydatnych wskazówek

Dlaczego kopacze liści są trudne do zabicia

Kopacze liści są trudne do zabicia, ponieważ zjadają wewnętrzne liście roślin. Zwykle można je znaleźć na krzewach, krzakach i drzewach liściastych, takich jak osika, wiąz, topola i głóg.

Pomóc może opryskiwanie roślin pestycydami. Jednak efekt może nie trwać tak długo, ponieważ ta metoda pokrywa tylko powierzchnię liścia.

Jak pozbyć się kopaczy liści

Organiczne i naturalne metody sprawdzają się najlepiej, gdy masz do czynienia z łowcami liści, więc nie czekaj, aż znajdziesz kręte tunele na liściach swoich roślin. Jeśli chcesz pozbyć się nieletnich liści, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami tak szybko, jak to możliwe, aby uratować swoje rośliny wcześniej niż później.

Wskazówka 1: Odrzuć zainfekowane liście

Odłam zainfekowane liście i wyrzuć je do kosza. Powinieneś również sprawdzić nowe przeszczepy pod kątem jakichkolwiek oznak aktywności miniarek liści. Istnieją dwa sposoby radzenia sobie z miniarkami na nowych przesadzeniach: zwrócenie roślin do szkółki lub usunięcie zainfekowanych liści.

Wskazówka 2: Ściśnij liście

Gdy tylko zauważysz początek białych, falistych linii, powinieneś ścisnąć liście rośliny, aby zabić larwy. Ściskając liście, czerpiesz przyjemność z zabijania łowców liści bez konieczności ich dotykania.

Wskazówka 3: używaj upraw pułapkowych

Uprawy pułapkowe to rośliny, które wyglądają atrakcyjnie dla szkodników. Posadź rośliny pułapkowe w pobliżu, aby nie dopuścić do zarażenia roślin przez kopacze liści. Niektóre z najlepszych upraw pułapkowych to aksamit, orlik i ćwiartka jagnięca.

Wskazówka 4: używaj barier

Możesz użyć czarnego plastiku lub pływających osłon rzędów, aby powstrzymać kopacze liści przed inwazją twojego ogrodu. Tworzywo sztuczne zapobiega opadaniu dojrzałych larw do gleby i zakopywaniu się w niej, zakłócając tym samym ich cykl życiowy.

Z drugiej strony, pływające osłony rzędów uniemożliwiają dorosłym samicom owady lądowanie na roślinach w celu złożenia jaj. Należy przymocować końce i boki pokrowca do podłoża, aby nie dopuścić do przedostania się do środka owadów.

Wskazówka nr 5: uwolnij pożyteczne owady

Możesz wypuścić do swojego ogrodu pożyteczne owady, takie jak Diglyphus isaea, aby zabić miniarki. Jest to pasożytnicza osa, która żądli i paraliżuje miniarek. Samica złoży jaja w pobliżu miniarki, a wylęgające się larwy zjedzą sparaliżowanego żywiciela.

Wskazówka #6: Użyj lepkiej pułapki

Pułapki samoprzylepne pokryte są klejem. Karty są umieszczane na uchwycie na kije lub zawieszane w szklarni. Dorośli utkną na kleju, uniemożliwiając im krycie i składanie jaj.

Wskazówka nr 7: Spryskaj rośliny olejkiem neem

Olejek z Neem to ogólny pestycyd, którego można używać do kontrolowania aktywności miniarek liści. Pestycyd zabije dorosłe muchy i larwy. Musisz jednak zastosować pestycyd we właściwym czasie. Jeśli spryskasz rośliny zbyt wcześnie, pestycyd nie będzie skuteczny.

Aby uzyskać wyniki, musisz często, równomiernie i konsekwentnie nakładać pestycyd. Olejek z Neem zakłóci cykl życia kopaczy liści i uniemożliwi im dorosłość. Jednak możesz również skończyć zabijając przyjazną faunę w ogrodzie, więc bądź ostrożny.

Dlaczego warto uprawiać rośliny, kwiaty i inne rośliny w szklarni?

Uprawa roślin w tunelu apolitalnym to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swoich roślin. Jednak wielu ogrodników wciąż stoi na płocie, ponieważ uważają, że szklarnie to kosztowna inwestycja. Chociaż istnieją szklarnie ze szklanymi ścianami od podłogi do sufitu, niektóre są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które z pewnością zmieści się w Twoim budżecie.

Oto kilka powodów, dla których powinieneś spróbować uprawiać rośliny w szklarni:

Ochrona przed szkodnikami i większymi zwierzętami

Mszyce, dżdżownice, kopacze liści, wełnowce, gryzonie, krety, jelenie i inne szkodniki i zwierzęta pokochają smak twoich roślin. Będą żuć twoje liście, kwiaty i owoce, powodując zahamowanie wzrostu. Trzymanie roślin w tunelu foliowym chroni je przed tymi szkodnikami i zwierzętami. Możesz nawet dodać ekran lub pułapkę, aby jeszcze bardziej chronić swoje rośliny.

Chroń swoje rośliny przed złą pogodą

Zła pogoda, taka jak burze, ulewne deszcze, silne wiatry i ekstremalne upały, mogą łatwo uszkodzić twoje rośliny. Uprawa roślin w apolitunelu chroni je przed żywiołami, pozwalając im rosnąć zdrowo i silnie.

Kontrola temperatury

Dzięki szklarni będziesz w stanie kontrolować temperaturę wewnątrz niezależnie od pogody na zewnątrz. Możesz dostosować swój tunel foliowy, w tym systemy ogrzewania lub chłodzenia. W ten sposób będziesz w stanie dostosować temperaturę do potrzeb Twoich roślin.

Końcowe przemyślenia na temat pozbycia się kopaczy liści

Chociaż ważne jest, aby wiedzieć, jak szybko pozbyć się miniarek, nie powinieneś być agresywny w swoim podejściu. W końcu znacznie mądrzej jest postawić bariery w swoim ogrodzie i wypuścić pożyteczne owady, które mogą zabić miniarki.