Jak powstrzymać mamy przed przedwczesnym kwitnieniem?

Będziesz wiedziała, jak powstrzymać mamy przed przedwczesnym kwitnieniem, jeśli zrozumiesz, jakie czynniki wpływają na ich kwitnienie. W przeciwieństwie do innych kwiatów, mamy lub chryzantemy mają skłonność do przedwczesnego pączkowania, co sprawia, że ​​ich zakończenie jest krótkie i inicjuje pąki kwiatowe jeszcze przed etapem reprodukcji. Może to być stresujące dla ogrodników, ponieważ wpływa na produktywność, a rośliny nie będą dobrze funkcjonować.

Dobrą wiadomością jest to, że mamy są stosunkowo łatwe w uprawie, a ich optymalne warunki są łatwe do spełnienia, zwłaszcza w kontrolowanym środowisku, takim jak szklarnia. Ich strefy mrozoodporności wynoszą od 5 do 9, co czyni je jednym z najtrwalszych kwiatów do uprawy. Jednak najlepszy czas na ich kwitnienie to jesień, więc poświęć trochę czasu, aby zrozumieć ich czynniki kwitnienia i powstrzymać ich przed przedwczesnym.

Jak powstrzymać mamy przed przedwczesnym kwitnieniem?

Dowiedz się, jak powstrzymać mamy przed przedwczesnym kwitnieniem

Głównymi przyczynami wczesnego kwitnienia lub przedwczesnego pączkowania matek są temperatura, pora dnia i pielęgnacja. Jak widać, czynniki te są łatwe do kontrolowania, zwłaszcza w szklarni. Jest to również powód, dla którego komercyjni producenci uprawiają kwiaty w pomieszczeniach.

Temperatura

Narażenie na ekstremalne warunki, takie jak wysokie temperatury, nadmierny deszcz i niska wilgotność względna, może spowodować wczesne zakwitnięcie matki. Dlatego uprawa tych kwiatów w pomieszczeniach może chronić je przed tymi warunkami i zamiast tego utrzymać optymalne wymagania. Z tego samego powodu nie jest najlepiej sadzić lub przesadzać chryzantemy na zewnątrz zbyt wcześnie, ponieważ niskie temperatury na zewnątrz nieuchronnie wywołają wczesne kwitnienie.

Rośliny kończą zbyt krótko, zwłaszcza w fazie wegetatywnej. Nadmierny deszcz może również uszkadzać korzenie, a niska wilgotność względna powoduje stres, które są przyczyną przedwczesnego pączkowania u mam. Jeśli korzystasz ze szklarni, jakie są optymalne warunki dla mam?

Zalecane temperatury dla mam to 65-70°F, a wilgotność względna 70-90%. Ale co z porą przenoszenia mam na zewnątrz bez zachęcania do zbyt wczesnego kwitnienia? Będzie to zależeć od klimatu w Twojej lokalizacji, ale generalnie uważaj na mamy, które są wystawione na trudną pogodę.

Przedział dzienny

Manipulowanie porą dnia to także inny sposób na powstrzymanie mam przed zbyt wczesnym kwitnieniem. Na przykład, 4 godziny przerwy w nocy pozwolą utrzymać rośliny w fazie wegetatywnej. A jeśli jesteś na dalekim południu, rozmnażaj swoje sadzonki przez cały rok.

Stosowanie Florel może również pomóc w opóźnieniu kwitnienia, w zależności od twoich odmian. Zastosuj go tydzień po przesadzeniu lub gdy mamy są w pełni ukorzenione. Jednak ogrodnicy zalecają stosowanie oświetlenia i temperatury, aby zapobiec przedwczesnemu pączkowaniu ze względu na różne ograniczenia związane z Florelem.

Konserwacja

Jak wspomniano wcześniej, zarówno temperatura, jak i światło wpływają na czas kwitnienia mamy. Jednak pielęgnacja również odgrywa rolę w przedwczesnym pączkowaniu. Stresowi spowodowanemu ciepłem lub utratą korzeni z powodu trudnych warunków pogodowych można zapobiec poprzez zamglenie roślin.

Utrzymywanie mamy dobrze nawodnionej, aż osiągną 60% swojej ostatecznej wielkości, zapobiegnie wczesnemu kwitnieniu. Ponadto niska płodność ograniczy również wzrost wegetatywny Twoich roślin, zmuszając je do reprodukcji przed osiągnięciem idealnego rozmiaru. Dlatego utrzymywanie matek po przesadzeniu w dobrym stanie powinno sprzyjać wzrostowi wegetatywnemu i zapobiegać przedwczesnemu pączkowaniu.

Eksperci zalecają nawóz bogaty w fosfor, zwłaszcza gdy właśnie przesadziłeś chryzantemy. To będzie promować zakorzenienie i zachęci je do wzrostu i rozwoju przerw bocznych zamiast poddawania się rozmnażaniu. Należy jednak uważać na nawozy o kontrolowanym uwalnianiu, ponieważ wysoki poziom soli również zatrzymuje wzrost roślin i powoduje stres u roślin.

Jeśli zauważysz, że Twoje mamy rzeczywiście za wcześnie zaczynają kwitnąć, możesz uszczypnąć pąki kwiatowe i zastosować nawóz. Gdy zostanie to zrobione odpowiednio wcześnie, nie powinieneś odczuwać znacznego opóźnienia w ich wzroście.

Dlaczego jest to problem, gdy mamy za wcześnie kwitną?

Zbyt wcześnie kwitnące matki przyprawiają ogrodnika o ból głowy, ale dlaczego musimy zapobiegać przedwczesnemu pączkowaniu roślin? Załóżmy, że hodujesz mamy do użytku komercyjnego. Jeśli zakwitną zbyt wcześnie, będziesz również zbyt wcześnie od docelowej daty sprzedaży.

Może to być również stresujące, gdy niektóre mamy osiągają pąki wcześniej niż inne, zwłaszcza gdy masz harmonogram. Jeśli rośliny przestaną rosnąć wcześniej niż to konieczne, uzyskasz martwe kwiaty i gorszą jakość. Nawet jeśli nie umrą, masz mniejszą roślinę z krótkimi łodygami bez nawet rozwijających się liści.

Pamiętaj, że mamy znane są z pięknego, okrągłego wzrostu, a przedwczesne pączkowanie spowoduje zamiast tego krzywy kształt. Dobrą wiadomością jest to, że odpowiednia znajomość warunków mam i hodowanie ich w kontrolowanym środowisku w tunelu foliowym powinna zapobiegać przedwczesnemu kwitnieniu.

Wniosek

Jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości, zdrowe i zaokrąglone mamy, ważne jest, aby zapobiegać przedwczesnemu pączkowaniu. Nauczenie się, jak powstrzymać matki przed przedwczesnym kwitnieniem, jest dość proste w tym sensie, że rozumiesz trzy czynniki, które wpływają na pączkowanie kwiatów. Są to temperatura, okres dnia i odpowiednia konserwacja.

Wszystkie te kwestie są łatwe do kontrolowania w szklarni. Musisz zrozumieć, że niska temperatura, niesprzyjająca pogoda, niska wilgotność, oświetlenie, a nawet niewystarczająca ilość wody i nawozu przyczyniają się do przedwczesnego pączkowania. W szklarni można utrzymać optymalne warunki w pomieszczeniu, dzięki czemu mamy nie są narażone na stres, który może zachęcić ich do wczesnego kwitnienia.

Jeśli zostaną dobrze nawodnione i odżywione, będą nadal rosły, zamiast szybko przeżywać fazę rozrodu.