Jak pomyślnie krzyżować storczyki rasy?

Zrozumienie, jak krzyżować storczyki, oznacza naukę zapylania krzyżowego lub korzystania z laboratorium. Krzyżowanie storczyków lub jakichkolwiek innych roślin nie jest czymś, czego wszyscy ogrodnicy są pewni, aby spróbować. W końcu nie jest to tak proste, jak rozmnażanie lub rozmnażanie ich z jednej rośliny rodzicielskiej.

Jednak jedynym sposobem na uzyskanie wyjątkowych storczyków jest użycie różnych roślin rodzicielskich. Istnieje ponad 24 000 gatunków hybrydowych, ale wciąż masz dużo miejsca na kreatywność i tworzenie unikalnych kombinacji. Jako ogrodnik musisz być otwarty na poszerzanie swoich umiejętności, takich jak krzyżowanie płodnych roślin, takich jak storczyki.

Jak pomyślnie krzyżować storczyki rasy?

Kompleksowy przewodnik dotyczący krzyżowania storczyków ras

Tworzenie własnych hybryd storczykowych jest możliwe, o ile prowadzisz badania i aktywnie postępujesz zgodnie z zaleceniami. Bez względu na to, którą z dwóch metod wybierzesz, najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem rośliny, które chcesz skrzyżować. Ponadto uzyskany kwiat przyniesie korzyści, jeśli środowisko jest optymalne dla jego wzrostu, więc rozważ uprawę go w szklarni.

Zapylenie krzyżowe

Zapylenie krzyżowe jest prawdopodobnie najprostszą techniką tworzenia storczyków hybrydowych. Ponadto zapylenie krzyżowe lub rozmnażanie płciowe to jedyny sposób na tworzenie odmian storczyków. Niezależnie od tego, czy krzyżujesz storczyki w celach hobbystycznych czy komercyjnych, zapylenie krzyżowe będzie łatwiejszą drogą między tymi dwiema metodami.

Kiedy zacząć?

Jak więc zapylić krzyżowo storczyki? Sprawdź swoje kwiaty, czy dojrzewają ich strąki nasienne. W tym momencie musisz usunąć kolce kwiatowe lub grupę kwiatów bez łodygi rosnącej na pionowej łodydze.

Jak się przygotować?

W ten sposób strąki nasienne nie będą konkurować o energię rośliny. Po przygotowaniu storczyków pamiętaj, że musisz użyć pyłku z innego gatunku storczyka. Dwie wybrane odmiany będą reprezentować rośliny żeńskie i męskie.

Jak zapylić krzyżowo storczyki?

Jedna odmiana storczyków zapewni słupek i będzie działać jako roślina żeńska, podczas gdy druga da pręcik lub pyłek jako roślina męska. Aby zebrać pyłek, znajdź kolumnę płatka na środku kwiatu. Pod górnym końcem powinna znajdować się nasadka z pylnikiem, którą możesz odsunąć, aby uzyskać pyłek.

Następnie można zapylić ręcznie pyłkiem i słupkiem. Aby odnieść sukces, musisz znać anatomię storczyków, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoja orchidea jest zarówno żeńska, jak i męska. Ta wiedza na temat części storczyków ułatwi zbieranie pyłku i zapylenie krzyżowe.

Jak sprawdzić, czy zapylanie krzyżowe się powiodło?

Zapylenie krzyżowe jest tak proste, jak się wydaje, dzięki czemu jest przyjazne dla początkujących, jeśli dopiero zaczynasz hodowlę storczyków krzyżowych. Pomyślnie otwór na znamieniu powinien się zamknąć, a płatki zaczną wysychać. Łodyga kwiatowa lub szypułka zamieni się następnie w torebkę nasienną.

W laboratorium

Pierwsza metoda krzyżowania storczyków jest stosunkowo łatwa, o ile znasz anatomię storczyków. Możesz jednak pójść o krok dalej i stworzyć hybrydy w laboratorium. Chociaż ta metoda jest bardziej skrupulatna, jest doskonałym wyborem do tworzenia unikalnych kombinacji między gatunkami i rodzajami.

Jedną z rzeczy, które utrudniają krzyżowanie w laboratorium, jest produkcja storczyków z nasion. Nasiona storczyków są bardzo małe i wybredne w środowisku uprawy. Doświadczeni hodowcy używają sterylnych kolb na czystym podłożu do uprawy tych nasion.

Co komplikuje tę metodę?

Proces wymaga określonych materiałów i metodologii, ale zaczniesz od wysiania nasion orchidei w kolbie matki, aby uzyskać ogólny pogląd. Po pewnym czasie można przenieść z tej kolby do innej kolby matki przypominające protokormy storczyki. Gdy sadzonki się rozwiną, możesz przenieść te protokoły sadzonek do nowej kolby.

Najważniejsze wymaganie

Należy podkreślić, że jest to uproszczone wyjaśnienie i że konsekwentna sterylizacja materiałów jest konieczna na wszystkich etapach. Będziesz także musiał użyć dodatkowych materiałów, przechodząc przez proces krzyżowania. Na koniec przenieś zielone plamy do innej kolby przed ostatnim krokiem, którym jest deflask.

Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z laboratorium do krzyżowania storczyków nie jest dla kogoś, kto nie ma odpowiedniego środowiska i materiałów. Jednak ta metoda jest idealna, jeśli ostatecznie chcesz złożyć wniosek i spróbować zarejestrować swoją nową hybrydę w Królewskim Towarzystwie Ogrodniczym.

Wniosek

Chociaż rozmnażanie to doskonały sposób na klonowanie storczyków, można być zainteresowanym stworzeniem własnych hybryd. Dlatego możesz zbadać, jak krzyżować storczyki, czy to poprzez zapylenie krzyżowe, czy też w laboratorium. Jak można się spodziewać, pierwsza metoda byłaby najłatwiejsza i bardziej idealna dla początkujących.

Jej głównym wymaganiem byłaby znajomość anatomii storczyków, aby można było rozdzielić rośliny męskie i żeńskie. Dodatkowo trzeba zapoznać się z częściami storczyków, aby zebrać pyłek i sprawdzić, czy hybrydyzacja się powiodła. Ale co, jeśli chcesz zarejestrować swoją hybrydę storczykową?

W laboratorium można krzyżować nasiona storczyków. Jednak ze względu na ich niewielkie rozmiary i skrupulatne sterylne środowisko potrzebne do odniesienia sukcesu, ta metoda jest zarezerwowana dla hodowców, którzy chcą zagłębić się w procedury i wymagania gwarantujące sukces. Niemniej jednak można śmiało powiedzieć, że hodowanie i krzyżowanie storczyków jest wykonalne i wygodne dla tych, którzy zamierzają włożyć w to pracę.