Jak podzielić paprocie w 3 prostych krokach

Wystarczą trzy kroki, aby nauczyć się dzielić paprocie. Ponieważ są długowieczne, musisz znać tę podstawową praktykę konserwacji, aby zapobiec przepełnieniu i wykorzystać to jako okazję do wyprodukowania większej liczby roślin. Rozszczepianie paproci to doskonały sposób na utrzymanie porządku w ogrodzie i rozmnażanie większej liczby roślin, które można sprzedać lub przesadzić.

Możesz również skorzystać, jeśli zaczniesz hodować paprocie w szklarni. Rozpoczęcie roślin w stabilnym środowisku, takim jak tunel foliowy, minimalizuje ryzyko wystąpienia wad. Co więcej, paprocie tworzą doskonałe rośliny domowe, a ich pielęgnacja nie jest skomplikowana. Są one na ogół łatwe w uprawie, nawet z nowych podziałów, które stworzyłeś z rozszczepienia dojrzałej rośliny.

Jak podzielić paprocie w 3 prostych krokach

Kompleksowy przewodnik dotyczący dzielenia paproci

Krok 1. Kopanie

Podlewanie gleby

Pierwszym krokiem do rozłupywania paproci jest wykopywanie ich z ziemi. Przydatną techniką do zapamiętania jest podlewanie gleby przez co najmniej dwa dni przed rozpoczęciem kopania. Ułatwia to wyciąganie ich z ziemi, a także zapobiega stresowaniu rośliny podczas ich dzielenia.

Pamiętaj, że paproć musi być zdrowa, zanim ją wykopie, a to obejmuje również upewnienie się, że jest dobrze nawodniona. System korzeniowy świeżo podzielonych paproci nadal będzie potrzebował jednego do dwóch tygodni, aby się zadomowić, więc chcesz, aby dobrze wchłonęły wilgoć przed kopaniem. Ci, którzy hodują paprocie w tunelu foliowym, mogą sprawdzić, czy warunki są stabilne, aby rośliny były zdrowe.

Unoszenie się z ziemi

Najlepszą porą na rozszczepianie paproci jest wczesna wiosna, tuż przed nowym wzrostem. Użyj łopaty, aby kopać wokół paproci w odległości co najmniej 6 cali, aby uniknąć uszkodzenia jej korzeni. Po obejściu rośliny delikatnie podnieś paproć końcówką łopaty.

Niektórzy ogrodnicy również dzielą roślinę na pół przed wsunięciem łopaty pod korzenie i podniesieniem jej. Najlepiej wyhodować korzenie z jeszcze przytwierdzoną ziemią. Generalnie nie powinieneś kopać głęboko, ponieważ paprocie mają płytkie korzenie.

Wysuwanie się z kontenera

A co z paprociami kontenerowymi? Roślina powinna się łatwo wysuwać, dlatego trzymaj ją u podstawy i przewróć pojemnik do góry nogami. Możesz go również poluzować, stukając w garnek o krawędź stołu.

Krok 2. Dzielenie

Drugim krokiem jest podzielenie samej paproci. Jak wspomniano wcześniej, możesz podzielić roślinę na pół przed podniesieniem jej z ziemi. Jeśli masz paproć doniczkową, po wyjęciu z pojemnika lepiej ją rozłupać.

Po prostu delikatnie zdejmuj go, aby uniknąć uszkodzenia korzeni.

Płukanie

Jednak chcesz określić system korzeniowy swojej rośliny przed podziałem, aby upewnić się, że nie uszkodzisz jej struktury. Usuń glebę z korzeni, spłukując ją pod kranem zapewniającym niski strumień wody. Co więcej, usuń martwe części i inne pozostałości, aby ułatwić cięcie.

Określanie systemu root

Paprocie mają trzy rodzaje systemów korzeniowych i są kłączowe, zbrylające się i rozprzestrzeniające. Paprocie kłączowe mają grubą strukturę z małymi włóknistymi korzeniami. Z drugiej strony paprocie zbite w grudki to wszystkie drobne, włókniste korzenie wyrastające ze środka, w porównaniu z paprociami rozpościerającymi się z włóknistymi korzeniami na całej spodzie.

Podział

Podziel kłączowy system korzeniowy tak, aby każda sekcja miała jeden kłącze i wystarczającą liczbę korzeni i liści. Zbita paproć będzie wtedy wymagała przecięcia korony, tak aby każdy kawałek miał część z korzeniami i liśćmi. Na koniec możesz ręcznie podzielić rozłożystą paproć, ale upewnij się, że każda sekcja ma wystarczającą ilość korzeni i odetnij te, które łączą się, jeśli to konieczne.

Krok 3. Sadzenie

Gdy już masz podziały, staraj się je posadzić natychmiast, ponieważ mogą dość szybko wyschnąć. Należy również unikać używania odcinków, które wykazują oznaki chorób i uszkodzeń, począwszy od papkowatych paproci kłączowych i martwych ognisk paproci zbitych. Używaj tylko zdrowych podziałów i obficie je podlewaj po zasadzeniu.

Zapewnij wilgotność

Możesz użyć apolitunelu do rozpoczęcia podziału paproci, aby uniknąć zmiennych warunków pogodowych. Aby zapewnić założenie, chcesz zapewnić stałą wilgotność gleby. Ogrodnicy często podlewają podłoże, aż spłynie, aby pomóc w zatrzymywaniu wilgoci, ale regularnie sprawdzaj powierzchnię, aby nie wyschła.

Ponieważ rozszczepienie paproci może zająć miesiąc, aby w pełni się zadomowić, można je codziennie spryskiwać, aby pomóc korzeniom odzyskać siły. Najlepiej robić to codziennie rano, aby zapobiec gniciu i pleśni, pozwalając roślinom całkowicie wyschnąć przed zimnymi temperaturami rano. Możesz również codziennie sprawdzać oznaki nadmiernego lub podlewania.

Wniosek

Utrzymanie i rozmnażanie paproci jest łatwe do osiągnięcia za pomocą jednej praktyki. Umiejętność dzielenia paproci pozwoli Ci podzielić te rośliny bez wad i uzyskać nowe sekcje nasadzeń. Jednak ważne jest, aby zidentyfikować system korzeniowy paproci, aby go prawidłowo podzielić.

Paprocie mogą mieć kłączowe, zbrylające się i rozłożyste systemy korzeniowe. Te dwa ostatnie są łatwe do pomylenia, ale rozprzestrzeniające się systemy korzeniowe będą miały włókniste korzenie wyrastające z całej spodniej strony, a nie tylko ze środka. Niezależnie od systemu korzeniowego paproci ważne jest, aby usunąć wszelkie uszkodzone lub papkowate części i upewnić się, że każda sekcja ma wystarczającą ilość liści i korzeni do rozwoju.

Po rozłupaniu należy zapewnić wilgotność gleby, aby pomóc im się zadomowić. Dlatego tak ważne jest podlewanie rośliny przed wykopaniem jej z ziemi. Później nie powinieneś mieć żadnych problemów z powiększaniem nowych sekcji.