Jak podzielić goździk w 3 prostych krokach

Ci, którzy chcą nauczyć się dzielić goździk (Dianthus gratianopolitanus) zastanawiają się, czy cały proces jest łatwy, czy też inny. Jeśli jesteś jedną z niezliczonych osób, które zakochały się w wiecznie zielonych liściach tej rośliny i słodko-korzennym zapachu jej żywych kolorów, to z przyjemnością dowiesz się, że proces ich dzielenia jest szybki i bezbolesny.

Szybkie fakty na temat wieloletniego goździka

Jeśli mieszkasz w strefach 4a do 8a Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, możesz oczekiwać, że wieloletnia goździka będzie dobrze rozwijać się w Twojej okolicy. Jeśli jednak planujesz hodować odmiany uprawne, w tym goździk gratianopolitanus (Dianthus gratianopolitanus) w domu lub w szklarni hobbystycznej, najlepszym sposobem na to jest zastosowanie podziałów.

Jak podzielić goździk w 3 prostych krokach

Bez względu na rodzaj goździka, którego uprawiasz, upewnij się, że jest ono w pełnym słońcu i posadzisz je w wilgotnej i dobrze przepuszczalnej glebie, która w okresie jesiennym jest wzbogacona kompostem. Zapobiegnie to obumieraniu centrum rośliny. W większości przypadków rośliny te prezentują swoje wspaniałe białe, różowe i czerwone kwiaty pod koniec wiosny i lata.

3 proste kroki do wykonania podczas dzielenia wieloletniego goździka

Jeśli chodzi o dzielenie wieloletnich goździków, liczy się czas. Jeśli przegapisz czas, nie oczekuj, że twoje rośliny będą rosły energicznie i zdrowo. Najlepszą porą na rozmnażanie goździka jest wczesna wiosna, kiedy rośliny te aktywnie rosną.

Co więcej, zanim wykopiesz rośliny, aby utworzyć podziały, musisz poczekać, aż zobaczysz wzrost na końcach liści. Eksperci zalecają tworzenie i przesadzanie dywizji rano. Przestrzegają również przed dzieleniem goździka zbyt wcześnie lub zbyt późno wiosną.

Aby zacząć, zapoznaj się z tymi 3 prostymi krokami w dzieleniu wieloletniego goździka

Krok 1. Wykop roślinę

Pierwszym krokiem jest wykopanie twojej rośliny. Następnie upewnij się, że wytrząsasz nadmiar ziemi, zanim ją odwrócisz, aby zobaczyć jej naturalne podziały. Te naturalne podziały powinny służyć jako wskazówka, ale jeśli nie są jasne, możesz rozdzielić korzenie rękami, aby podzielić roślinę na tyle części, ile chcesz.

Krok 2. Posadź ponownie kawałki

Po dokonaniu tylu podziałów, ile chcesz, ze swojej wieloletniej rośliny goździka, możesz przesadzić te kawałki w swoim ogrodzie. Zacznij od wykopania dziury, która jest około 3 cale głębsza niż kula korzenia rośliny i posyp łyżeczką limonki dolną część wykopanego dołka. Jeśli nie wiesz, te rośliny dobrze rosną w glebie alkalicznej.

Następnie możesz umieścić kulę korzeniową swojej rośliny w dołku, zanim ponownie zasypiesz go ziemią. Nie zapomnij mocno ubić wokół wieloletniego goździka.

Krok 3. Podlewaj i nakarm

Na koniec możesz podlać roślinę goździka i dodać około 2 warstw kompostu wokół niej, aby gleba była wzbogacona.

Najważniejsze powody, dla których warto hodować rośliny w hobbystycznej szklarni

Chociaż tradycyjne ogrodnictwo na świeżym powietrzu nie jest złym pomysłem, skłamalibyśmy, gdybyśmy powiedzieli Ci, że nie sprzedasz się zbyt krótko, jeśli nie spróbujesz swoich sił w ogrodnictwie tunelowym. Większość miłośników zieleni, którzy chcą przenieść swoje umiejętności ogrodnicze na wyższy poziom, decyduje się zainwestować w hobbystyczny tunel foliowy z następujących powodów:

Ich rośliny mogą rosnąć w kontrolowanym środowisku

W przeciwieństwie do roślin uprawianych w tradycyjnych ogrodach zewnętrznych, rośliny z tunelu foliowego nie są na łasce kaprysów Matki Natury. Dzięki tunelowi hobbystycznemu łatwiej byłoby stworzyć idealne środowisko do uprawy owoców, warzyw, ziół i kwiatów, ponieważ ogrodnik będzie mógł manipulować temperaturą, wilgotnością i oświetleniem w zamkniętej przestrzeni botanicznej, aby dopasować je do swoich roślin wyjątkowe potrzeby.

Chroni ich rośliny przed niszczącymi owadami i szkodliwymi zwierzętami

Ponieważ rośliny z tunelu foliowego są uprawiane w zamkniętej przestrzeni, w przeciwieństwie do tych, które są uprawiane na zewnątrz, są mniej podatne na ciągłe zagrożenie inwazją szkodników, a także ataki zwierząt, które mogą całkowicie zniszczyć wszystkie twoje wysiłki ogrodnicze.

Ponieważ trzymasz te nieznośne szkodniki na dystans, masz również możliwość umieszczenia pożytecznych owadów w swojej szklarni hobby. Dobrymi robalami, które możesz wprowadzić do swoich roślin z tunelu foliowego, mogą być biedronki, chrząszcze biegaczowate, drobne pluskwiaki pirackie, zielone złotooki, muszki mszyce, pluskwiaki dziewczęce i osy brakoniczne.

Ochrania Twoje rośliny przed trudnymi warunkami pogodowymi

Każda osoba, która zajmuje się ogrodem na świeżym powietrzu, stale wypatruje trudnych warunków pogodowych, ponieważ musi poczynić niezbędne przygotowania, aby chronić swoje rośliny. Posiadanie tunelu foliowego hobby eliminuje taką potrzebę, ponieważ możesz spać spokojnie, wiedząc, że tunel foliowy może chronić Twoje rośliny przed silnymi wiatrami, ulewnymi deszczami, śniegiem, zamiecią, deszczem ze śniegiem i gradem.

Twój tunel foliowy może pełnić funkcję miejsca do przechowywania

Oprócz tego, że jest miejscem, w którym uprawiasz swoje ulubione rośliny, Twój minitunel foliowy może również służyć jako miejsce do przechowywania wszystkich Twoich potrzeb ogrodniczych – od materiałów eksploatacyjnych po narzędzia i akcesoria. Przechowywanie sprzętu ogrodniczego w tym samym miejscu, w którym będziesz go używać, jest bardzo wygodne.

Będziesz mieć kontrolę nad sposobem uprawy żywności

Kiedy uprawiasz własną żywność, możesz być pewien, że do jej produkcji nie użyto żadnych szkodliwych chemikaliów ani pestycydów. Ponadto posiadanie własnego hobbystycznego tunelu foliowego pozwala przedłużyć okres wegetacji rośliny.

Zaoszczędzisz więcej pieniędzy na zakupach spożywczych

Jedną z najlepszych rzeczy w zakładaniu hobbystycznego tunelu foliowego jest to, że przez cały rok możesz mieć pewny dostęp do swoich ulubionych owoców, warzyw i ziół. Przekłada się to na większe oszczędności na zakupach spożywczych.

Końcowe przemyślenia o tym, jak podzielić goździk

Wiedza o tym, jak podzielić goździk za pomocą prostych kroków, o których wspomniano powyżej, to pewny sposób na uczynienie twoich ulubionych bylin zdrowszymi i piękniejszymi. Przy okazji rozważ zainwestowanie w hobbystyczny tunel foliowy, abyś mógł doświadczyć niesamowitych korzyści płynących z ogrodnictwa w tunelu foliowym.