Jak podlewać storczyki w mchu?

Jeśli chcesz nauczyć się podlewać storczyki w mchu, wiedz, że działają one tak samo jak zwykła roślina doniczkowa – musisz tylko znaleźć idealny czas na podlewanie swoich roślin. Jeśli włożysz za dużo lub za mało wody, twoje storczyki nie będą się rozwijać.

Uprawa storczyków może być dość trudna. Zamiast używać zwykłej ziemi doniczkowej, często uprawia się je przy użyciu kory lub mchu.

Jak podlewać storczyki w mchu?

Zamiast podlewać je zgodnie z harmonogramem (jak w każdy poniedziałek), częstotliwość podlewania zależy od użytego podłoża. Będziesz wiedział, że nadszedł czas na podlewanie, po tym, jak wygląda i w dotyku Twoje podłoże doniczkowe.

Storczyki w mchu torfowym

Jak wspomniano, niektóre storczyki są uprawiane w mchu torfowcowym. Istnieją dwa sposoby na podlewanie storczyków w mchu.

Pierwszą metodą jest podlewanie ich od góry, tak jak podlewasz inne rośliny uprawiane w glebie. Druga metoda jest wygodniejsza i skuteczniejsza w podlewaniu storczyków w mchu, ponieważ wystarczy namoczyć mech w misce na kilka minut.

Mchy lepiej zatrzymują wodę niż kora, dlatego należy pamiętać, że górna część rośliny może być sucha, ale mech nadal może być wilgotny. Przyłóż palec do kostki, aby sprawdzić, czy mech jest całkowicie suchy.

Uważaj, aby nie przelać storczyków, zwłaszcza jeśli są umieszczone w doniczce, która zatrzymuje wodę. Ponieważ korzenie storczyków potrzebują powietrza do wzrostu, jego zbyt duża ilość może prowadzić do gnicia korzeni.

Często zadawane pytania dotyczące podlewania storczyków

Oto niektóre z najczęściej zadawanych pytań, jeśli chodzi o podlewanie storczyków:

Kiedy jest najlepszy czas na podlewanie storczyków?

Idealny czas na podlewanie storczyków to poranek. W ten sposób woda pozostała na liściach wyschnie wieczorem. Woda, która pozostaje w doniczce lub na liściach, sprzyja problemom bakteryjnym lub grzybiczym. Dodatkowo podlewanie rano zapewnia nawodnienie roślin w ciągu dnia, kiedy tego najbardziej potrzebują.

Ile wody potrzebują storczyki?

Storczyki potrzebują dużo wody. Pamiętaj, aby podlać górną część rośliny, a następnie umieść mech w misce z wodą na kilka minut, aż zmoczy.

Jak często należy podlewać storczyki?

To, jak często podlewasz storczyki, zależy głównie od kilku czynników: rodzaju uprawianych storczyków, pory roku i wielkości doniczki. Nie musisz podlewać roślin, jeśli mech jest wilgotny w dotyku. Nie musisz podlewać storczyków w większych doniczkach tak często, jak w mniejszych pojemnikach. Zbliża się sezon zimowy i dni stają się krótsze, więc nie będziesz musiał tak często podlewać swoich roślin.

Jakie są różne rodzaje storczyków?

Istnieją różne rodzaje storczyków, ale najczęstsze z nich to:

Phalaenopsis

Są to jedne z najpopularniejszych rodzajów storczyków i należy je przez cały czas utrzymywać nieco wilgotne. W przeciwnym razie liście zostaną odwodnione i opadną. W przypadku phalaenopsis sadzonych w mchu trzeba podlewać rośliny co dwa tygodnie.

Cattleya

Te piękne storczyki wolą wyschnąć przed ponownym podlaniem. Liście Cattleya przechowują wodę w swoich długich pseudobulwach. Należy pamiętać, że te storczyki wolą być trochę suche niż mokre.

Odontoglossum i miltonie

Podobnie jak Cattleya, te storczyki mają również zdolność magazynowania wody. Ich pseudobulwy i cienkie liście mogą pomóc w magazynowaniu wody, co jest doskonałe, ponieważ te storczyki muszą być cały czas wilgotne. Sprawdź pseudobulwy. Jeśli zaczynają więdnąć, być może trzeba je jak najszybciej podlać.

Dlaczego warto używać mini szklarni?

Istnieje kilka powodów, dla których potrzebujesz mini szklarni. To doskonała inwestycja dla ogrodników, którzy chcą sadzić kwiaty lub rośliny. Oto kilka powodów, dla których możesz skorzystać z małego zestawu tunelowego:

Idealny dla osób z ograniczoną przestrzenią w ogrodzie

Jeśli interesujesz się uprawą ziół, warzyw i kwiatów, ale nie masz wystarczająco dużo miejsca, minitunel foliowy jest świetną alternatywą. Możesz je postawić w dowolnym miejscu – w salonie, na balkonach, na tarasach, a nawet na blatach. Mimo że są mniejsze niż zwykła szklarnia, oferują te same korzyści.

Chroń swoje rośliny przed owadami

Twoje rośliny, w tym storczyki, są podatne na nieznośne owady, gdy są na otwartej przestrzeni. Umieszczenie ich w apolitunelu chroni je przed stworzeniami, takimi jak mszyce, chrząszcze i inne szkodliwe robaki, które chcą zjeść twoje produkty.

Rozpocznij sadzenie wcześnie

Możesz użyć minitunelu foliowego, aby rozpocząć sadzenie jeszcze przed rozpoczęciem zimnej pory roku w twoim stanie. Jeśli masz ogród, możesz przesadzać rośliny do swojego minitunelowego, gdy pogoda się przejaśni.

Chroń swoje rośliny przed trudnymi warunkami pogodowymi

Mały tunel foliowy to bezpieczna przestrzeń dla Twoich roślin. W zamkniętej przestrzeni twoje rośliny są chronione przed surową pogodą, która może je zabić, jak mróz, śnieg, silne wiatry, nadmierne ciepło i ulewny deszcz. Możesz trzymać je w środku lub przesadzić do ogrodu, gdy nadejdzie wiosna.

Końcowe przemyślenia na temat podlewania storczyków w mchu

Niezbędna jest umiejętność podlewania storczyków w mchu, aby móc wyhodować piękne storczyki. Będziesz mógł cieszyć się kolorowymi kwiatami przez cały rok, jeśli posadzisz je w mini szklarni.