Jak oddzielić trawy ozdobne w 2 prostych krokach

Możesz uprościć odpowiedź, jak podzielić trawy ozdobne na dwa kroki. Pamiętaj jednak, aby wiedzieć, jakie trawy ozdobne masz jako małe i duże. Będą mieli unikalne dla siebie techniki ułatwiające separację.

Dzięki odpowiedniemu zrozumieniu gatunków i ich nawyków wzrostu, łatwiej będzie ci je oddzielić i wyprodukować więcej roślin. Wiedza o tym, jak dzielić i hodować trawy ozdobne, to doskonały sposób na zrobienie większej liczby roślin z istniejących traw. Co więcej, dzielenie zmniejsza rozmiar kępy, co jest częścią praktyk utrzymania traw.

Jak oddzielić trawy ozdobne w 2 prostych krokach

Oddzielanie lub dzielenie traw ozdobnych pomaga im zachować zdrowie, a także zachować porządek.

Jak skutecznie oddzielać trawy ozdobne

Kluczem do skutecznego oddzielenia traw ozdobnych jest identyfikacja rodzaju roślin. Sam proces wymaga znajomości różnic między małymi i dużymi trawami ozdobnymi a trawami ciepłymi i chłodnymi. Co więcej, sprawdź gatunki, które masz, ponieważ mogą mieć określone wymagania dotyczące separacji.

Krok 1. Usuwanie

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno małe, jak i duże trawy ozdobne mają tę samą koncepcję usuwania. Skorzystasz na dokładnym podlewaniu traw, aby ułatwić ich podnoszenie za pomocą łopaty lub szpadla. Poniżej znajduje się jednak kilka dodatkowych wskazówek ułatwiających usuwanie i oddzielanie określonych traw.

Małe trawy ozdobne

Po podlaniu traw powinno być łatwo wykopać roślinę za pomocą łopaty. Luźną glebę można również obmyć wodą wokół korzeni i usunąć uszkodzone części z rośliny, w tym liście i korzenie.

Duże trawy ozdobne

Większe trawy ozdobne będą wymagały pewnego przycięcia przed wykopaniem kępy. W ten sposób wygodniej jest zobaczyć korzenie i wykopać trawę. Możesz całkowicie wykopać bryłę korzeniową, ale może ci się też okazać wygodniej podzielić ją na pół za pomocą łopaty przed podniesieniem.

Gdy masz sekcje, spryskaj je wężem, aby usunąć resztki brudu.

Krok 2. Dzielenie

Jak wspomniano wcześniej, większe trawy ozdobne można od razu podzielić bez podnoszenia bryły korzeniowej z ziemi. Proces oddzielania traw ozdobnych jest podobny w przypadku obu rodzajów traw, ale możesz skorzystać z poniższych technik, aby uczynić go wygodniejszym.

Małe trawy ozdobne

Możesz użyć rąk i podzielić kulę korzeniową na sekcje, a otrzymasz tyle podziałów w zależności od wielkości rośliny. Kiedy sadzisz działkę, upewnij się, że jest stabilna w pozycji pionowej, a korzenie rozpościerają się w nowym pojemniku. Następnie podlewaj nowe rośliny i utrzymuj wilgoć, aż po kilku tygodniach się zadomowią.

Duże trawy ozdobne

W przypadku dużych traw ozdobnych można natychmiast przeciąć bryłę korzeniową na pół w ziemi lub zrobić to po podniesieniu, w zależności od tego, co jest wygodniejsze. W przeciwieństwie do mniejszych traw, możesz potrzebować siekiery do oddzielenia większych traw. Kiedy już masz sekcje, musisz usunąć te znajdujące się blisko środka, ponieważ te podziały są stare i mogą nie być energiczne do przesadzania.

Musisz również usunąć długie korzenie i uszkodzone przed ich przesadzeniem, podobnie jak małe trawy ozdobne. Niezależnie od tego, jaki rodzaj trawy masz, może być również łatwiej założyć je w szklarni. Tunel foliowy stanowi doskonałe środowisko do rozmnażania, ponieważ jest stabilny dla młodych roślin.

Kiedy oddzielać trawy ozdobne

Nie wystarczy wiedzieć, jak oddzielić trawy ozdobne, ponieważ odpowiedni czas ma kluczowe znaczenie dla sukcesu. Po raz kolejny można wyróżnić dwa rodzaje, ale tym razem oddziel trawy ciepłe i chłodne. Wiedząc, kiedy aktywnie rosną, łatwiej je rozdzielić, ponieważ chcesz to zrobić przed tym okresem.

Trawy na ciepłe pory roku

Trawy o ciepłej porze roku należy podzielić na wiosnę, ponieważ właśnie rozpoczynają sezon wegetacyjny, a w tym okresie nie są już uśpione. Trawy o ciepłym sezonie jesienią są uśpione, a okres wegetacyjny rozpoczyna się, gdy wypuszczają nowe pędy. Wskazówką, że masz trawę na ciepły sezon, jest to, czy zazwyczaj kwitnie w środku lata lub wczesną jesienią.

Trawy na chłodny sezon

Wręcz przeciwnie, najlepiej oddzielać chłodne trawy ozdobne późną zimą i wczesną wiosną, ponieważ jest to czas, w którym mają one aktywnie rosnąć. Pamiętaj jednak, kiedy twoje trawy rosną, ponieważ te zalecane czasy mogą się różnić. Pamiętaj, że trawy chłodne rozwijają się jesienią lub zimą i przechodzą w stan uśpienia, gdy temperatura przekroczy 75°F.

Wniosek

Trawy ozdobne skorzystają na dzieleniu tu i tam. Nauka oddzielania traw ozdobnych jest ważna nie tylko dla rozmnażania nowych roślin, ale także dla utrzymania ich w zdrowiu i zadbania w ogrodzie. Sam proces jest tak prosty, jak usuwanie i dzielenie, a także określanie, kiedy należy oddzielić trawy.

Aby usunąć i podzielić, musisz najpierw określić, czy twoje trawy są małe czy duże. Te ostatnie mogą wymagać pewnego przycięcia przed wykopaniem, podczas gdy mniejsze trawy można łatwo podzielić ręcznie. Najlepiej byłoby również oddzielić trawy ciepłe i chłodne, aby wiedzieć, kiedy będą rosnąć i aktywnie dzielić się przed tymi czasami.