Jak odciąć szałwię. Kompletny przewodnik dla początkujących

Aby wiedzieć, jak skutecznie odciąć szałwię, musisz pogrupować swoje rośliny. Zidentyfikuj, jakiego rodzaju gatunki szałwii musisz znać, aby poznać właściwą metodę ich cięcia. Pamiętaj, że szałwia to zróżnicowana grupa roślin, a identyfikacja ich rodzaju ma kluczowe znaczenie dla ich pomyślnego utrzymania.

Każdy ogrodnik musi wiedzieć, jak ciąć i usuwać szałwia, ale ich pielęgnacja nie kończy się na przycinaniu. Musisz także trzymać swoje szałwie w miejscu, które naśladuje ich naturalne środowisko. Jeśli w Twoim regionie panuje surowy klimat, hoduj szałwie w tunelu foliowym, aby zapewnić zdrowe i silne rośliny.

Jak odciąć szałwię. Kompletny przewodnik dla początkujących

Jak przycinać wszelkiego rodzaju rośliny szałwii dla początkujących

Salwia liściaste

Pierwsza grupa szałwii to gatunki liściaste i można je odróżnić, mając nowy wzrost u podstawy, który zastępuje martwy wzrost. W porównaniu z innymi szałwiami, rośliny te zimą zamarzają lub giną, co oznacza, że ​​trzeba je przycinać wiosną.

W ten sposób pozwolisz starym wzrostom chronić nowe, gdy nadejdą mrozy. Metoda przycinania szałwii liściastych jest prawdopodobnie najłatwiejsza w porównaniu z innymi grupami. Pamiętaj tylko, aby je odciąć, zanim łodygi zarosną i wyglądać niechlujnie, gdy martwe łodygi skręcają się ze sobą.

Przycinanie szałwii liściastych to coś więcej niż zapobieganie oczom, pozwala na energiczny rozwój nowego wzrostu, ponieważ żadne łodygi nie będą blokować dla nich światła i powietrza. Możesz również przyciąć gałęzie do ziemi po sezonie kwitnienia, aby uzyskać więcej kwiatów. Przycinanie ich do ziemi jest niepotrzebne, ale lepiej wyglądające kwiaty znajdziesz, jeśli przytniesz je w celu odmłodzenia.

Salwie drzewne

Kolejną grupą szałwii są rośliny zielne o zdrewniałych łodygach. W porównaniu do szałwii liściastych, te szałwia krzewiasta najlepiej radzi sobie, gdy przycina się je po kwitnieniu. Nie musisz jednak przycinać ich do ziemi jako pierwszej grupy.

Czasami szczypanie wystarczy, jeśli osiągniesz pierwszy zestaw liści na łodydze. Nie chcesz przycinać ich do ziemi, ponieważ te rośliny będą miały trudności z odrastaniem. A ponieważ mają wydłużony okres wegetacyjny, można je mocno przycinać późną jesienią lub wczesną zimą.

Niektórzy ogrodnicy wykonują również lekkie przycinanie późną wiosną lub w połowie lata. Lekkie przycinanie najlepiej nadaje się do kształtowania zdrewniałych szałwii, a także jako środek pielęgnacyjny do usuwania martwego narośla z zimy. Wycinając te szałwie, pamiętając o tych wskazówkach, nie powinieneś mieć problemów z zdrewniałym wzrostem, który nie zakwitnie zdrowo.

Salwia tworzące rozety

Ostatnią grupę szałwii stanowią wiecznie zielone rośliny zielne tworzące rozety. Te szałwie kwitną przez długi czas, a ich łodygi tworzą więcej liści i kwiatów niż inne gatunki. Najlepszy czas na ich przycięcie to jesień.

Chcesz przyciąć szałwie tworzące rozety do ziemi, aby pomóc im się odmłodzić. Jeśli zauważysz martwe liście, również je usuń.

Jak prawidłowo zagłuszyć salvia

Po zgrupowaniu szałwi musisz także znać kilka technik samego zagłady. Pokrój szałwie, gdy nie jest upalnie, najlepiej wcześnie rano, aby uniknąć stresu roślin. Rozpocznij przycinanie środkowej łodygi, która zakończyła kwitnienie.

Możesz również sprawdzić te z boku, jeśli mają wyblakłe kwiaty. Możesz zagłuszyć swoje szałwie, gdy zobaczysz zużyte łodygi, ale pamiętaj, aby nie przecinać tych, które dopiero tworzą pąki. Możesz także wzmocnić swoje rośliny, nawożąc je w okresie wegetacji, jeśli kwiaty są słabe.

Jak utrzymać szałwię

Utrzymywanie szałwii nie ogranicza się do ich wycinania i martwienia. Ważne jest również, aby znać ich idealne warunki i praktyki, aby zapewnić zdrowe rośliny i kwitnienie. I chociaż te rośliny nie są wrażliwe na wyzwania i problemy, pamiętaj, że ekstremalne warunki lub niewłaściwe praktyki mogą nadal powodować wady.

Lokalizacja

Pamiętaj, że szałwie najlepiej nadają się do uprawy w strefach od 5 do 10, w zależności od rodzaju. Daje to wyobrażenie o preferowanym miejscu uprawy tych roślin, więc musisz zapewnić im najlepsze środowisko. Jeśli w Twojej okolicy występują zmienne temperatury lub ekstremalne warunki klimatyczne, najlepiej hodować szałwię w szklarni.

Szałwie najlepiej rozwijają się w miejscach, gdzie jest pełne słońce i żyzna, dobrze przepuszczalna gleba. Najlepiej byłoby przetestować grunt na stronie i wprowadzić niezbędne poprawki w celu poprawy jego jakości. A zgodnie z Michigan State University nigdy nie trzymaj szałwii w temperaturze poniżej 50°F.

Nawóz i woda

W porównaniu z innymi roślinami szałwia nie wymaga karmienia. Jednak każdej wiosny można mulczować i kompostować rośliny, aby poprawić zatrzymywanie wilgoci w okolicy i powstrzymać chwasty. Salvia również skorzysta na utrzymywaniu wilgoci w glebie, ale pamiętaj, aby nie podlewać roślin, ponieważ może to spowodować gnicie.

Wniosek

Utrzymanie szałwii ma kluczowe znaczenie dla zachowania porządku na liściach, a także zachęca roślinę do wytwarzania większej liczby kwiatów. Możesz jednak nauczyć się, jak prawidłowo przycinać szałwię, jeśli potrafisz sklasyfikować swoje rośliny na trzy grupy. Są to gatunki liściaste, zdrewniałe i tworzące rozety, które różnią się technikami przycinania.

Możesz przyciąć szałwie liściaste do ziemi, aby zachęcić do zdrowego kwitnienia. Z drugiej strony chcesz przyciąć swoje zdrewniałe szałwia późną jesienią i wczesną zimą, aby zapobiec ich przerastaniu zdrewniałych łodyg. Wreszcie, szałwie tworzące rozety skorzystają na cięciu jesienią.