Jak nawozić paprykę

Nauka nawożenia papryki jest pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli chcesz zebrać obfite plony. Jest to niezwykle ważne, jeśli nie masz pewności co do swoich nawyków nawozowych. Każdy miłośnik zieleni wie, że nie każda marka nawozów na rynku jest dobra dla wszystkich rodzajów roślin, ponieważ wszystko zależy od ich wzorców wzrostu i okresu wzrostu.

Jednak z przyjemnością dowiesz się, że jeśli chodzi o środki nawozowe, papryka jest ogólnie standardem w porównaniu z większością roślin warzywnych. Oznacza to, że papryka nie wymaga nawozu, który można stosować tylko w przypadku kilku rodzajów roślin.

Jak nawozić paprykę

Doświadczeni hodowcy papryki przez cały sezon wegetacyjny stosują dwa rodzaje nawozów. Pierwszy rodzaj nawozu stosuje się w celu hartowania uprawy warzyw i zapewnienia jej ulistnienia. Z drugiej strony drugi rodzaj nawozu stosuje się w celu zwiększenia produkcji strąków papryki.

Co musisz wiedzieć o klasach nawozów

5-5-5, 3-5-5 lub 2-3-1 – prawdopodobnie zauważyłeś te 3-cyfrowe numery, które znajdują się na opakowaniach większości marek nawozów, które możesz znaleźć w najbliższym sklepie. Oprócz tego, że liczby te są krajowym standardem dla gleby używanej do celów ogrodniczych, reprezentują one również klasy nawozów, które informują o elementarnych składnikach odżywczych zawartych w produkcie.

Trzy podstawowe składniki odżywcze w nawozach

Podczas gdy pierwsza cyfra klasy nawozu odnosi się do zawartości azotu, druga cyfra oznacza zawartość fosforanów, a trzecia cyfra oznacza zawartość potasu w glebie. Każdy z tych elementów ma do odegrania kluczową rolę w całym procesie wzrostu roślin papryki. Aby bliżej przyjrzeć się tym trzem podstawowym elementom odżywczym, sprawdź to:

Azot

Twoje rośliny papryki potrzebują azotu, aby wspomóc proces fotosyntezy, zwiększyć produkcję liści i poprawić ogólny stan zdrowia rośliny.

Fosforan

Dzięki fosforanom Twoje rośliny papryki mogą zawierać fosfor, niezbędny składnik odżywczy, który jest powszechny w większości form życia. Jeśli się zastanawiasz, fosfor zwiększa zdolność twoich roślin do przyjmowania energii, którą mogą uzyskać ze słońca.

Potas

Innym składnikiem odżywczym, który ma kluczowe znaczenie dla życia roślin, jest potas. Odgrywa ważną rolę w ruchu wody i składników odżywczych przez tkankę rośliny. Co więcej, twoje rośliny papryki nie będą mogły regulować procesu fotosyntezy bez potasu.

Chociaż każde nasionko papryki zawiera wymagane składniki odżywcze do kiełkowania, musisz zrozumieć, że w pewnym momencie roślina będzie potrzebowała więcej składników odżywczych z gleby lub powietrza, aby się rozwijać. Ponieważ pieprz jest rośliną warzywną należącą do rodziny psiankowatych, preferują nawozy mineralne stosowane do gleby.

Podczas wczesnego wzrostu rośliny papryki potrzebowałyby dużej ilości azotu, aby wytworzyć zdrowy wzrost liści. W późniejszej fazie wzrostu potrzebują mniej azotu, ale większych ilości fosforanów i potasu, aby wytworzyć więcej strąków papryki. Aby to osiągnąć, możesz użyć nawozu o równej jakości przez cały sezon lub możesz zmienić nawóz w środku sezonu wegetacyjnego.

Kiedy i jak często należy nawozić rośliny papryki

Nie możesz oczekiwać obfitego zbioru papryki, jeśli nawozisz ją tylko wtedy, gdy o tym pamiętasz. Bez regularnego stosowania nawozu przez cały sezon wegetacyjny, możesz skończyć z niedożywieniem lub przekarmieniem. Możesz uzyskać jak najwięcej ze swoich upraw tylko wtedy, gdy pilnujesz swojego harmonogramu nawożenia i trzymasz się go.

Pierwsza aplikacja nawozu

Jeśli nie jesteś tego świadomy, gleba, z której zaczynasz nasiona, której używasz, nie zawiera składników odżywczych, których twoja roślina potrzebowałaby na najwcześniejszych etapach wzrostu. Z tego powodu twoje rośliny papryki muszą być karmione lekkim nawozem, gdy tylko zauważysz pierwszy zestaw prawdziwych liści – lekkie nawożenie oznacza użycie połowy normalnej dawki wskazanej w wytycznych dotyczących pakowania nawozu.

Możesz zacząć nawozić większość odmian papryki w drugim tygodniu po kiełkowaniu nasion. Ponieważ systemy korzeniowe roślin są w tym momencie ograniczone, należy zachować światło przy pierwszej aplikacji. Nawóz, którego używasz, ma kluczowe znaczenie dla tworzenia zdrowych korzeni, łodyg i liści twojej papryki.

Częstotliwość stosowania nawozów

W większości przypadków nawozy stosuje się co tydzień lub co dwa tygodnie. Będziesz musiał wprowadzić niektóre z tych nawozów do gleby, zanim przesadzisz rośliny papryki po raz pierwszy. Pamiętaj, aby trzymać się spójnego harmonogramu nawożenia, aby uniknąć nadmiernego lub niedostatecznego nawożenia upraw warzyw. Pamiętaj, że twoje rośliny papryki potrzebują stałych dostaw składników odżywczych, a nie obfitych dostaw jednorazowo.

Czy HobbypolytunnelGardening to świetny pomysł dla hodowców papryki?

Poważni hodowcy papryki powinni rozważyć sadzenie tych roślin w szklarni hobbystycznej. Wśród jego zalet są wydłużone sezony wegetacyjne, ochrona przed trudnymi warunkami pogodowymi, szkodnikami i szkodnikami i wiele więcej.

Końcowe przemyślenia na temat nawożenia papryki

Skoro już wiesz, jak nawozić paprykę, może spróbujesz swoich sił w ogrodnictwie tunelowym? Poczuj radość z zakładania własnego tunelu hobbystycznego już dziś!