Jak nawozić dalie w 3 prostych krokach

Nauka nawożenia dalii jest łatwa i można ją podzielić na trzy proste kroki. Obejmują one znajomość najlepszego nawozu, kiedy nawozić i jak prawidłowo nawozić dalie. Nie musisz czuć się przytłoczony informacją o nawożeniu tych kwiatów, bo i tak generalnie są one łatwe w uprawie.

Jednak, podobnie jak w przypadku wszystkich roślin, znajomość potrzeb i praktyk nawozowych dla dalii ma kluczowe znaczenie dla ich wzrostu i przetrwania. Możesz również rozważyć ich uprawę lub rozpoczęcie w szklarni, aby utrzymać idealne warunki wzrostu. W ten sposób nie musisz się martwić o zmienną pogodę i temperatury, które mogą wpłynąć na ich tempo wzrostu i zdrowie.

Jak nawozić dalie w 3 prostych krokach

Jak prawidłowo nawozić dalie

Najczęściej najważniejszym czynnikiem, o którym należy pamiętać podczas nawożenia dalii, jest sama gleba. Warto również zauważyć, że rośliny nie wymagają nawozu, gdy dopiero co je rozpoczęliśmy, ponieważ nie mają jeszcze korzeni, które mogłyby wykorzystać nawóz. A jeśli dopiero zakładasz dalie, czy to na zewnątrz, czy w szklarni, wystarczy wilgotna gleba i mulczowanie, a dodawanie wody jest niepotrzebne, ponieważ nadmierne podlewanie może spowodować gnicie.

Poznaj najlepszy nawóz

Według American Dahlia Society najlepszym sposobem określenia odpowiedniego nawozu dla dalii jest sprawdzenie gleby. Być może jest to jeden z powodów, dla których wzrost w tunelu foliowym daje ci przewagę, ponieważ możesz modyfikować środowisko dalii. Po sprawdzeniu pH i składu gleby możesz zdecydować, jaki nawóz zastosujesz.

Dalie mogą używać nawozu wysokoazotowego przez cały sezon, ale pamiętaj, aby zminimalizować azot pod koniec sezonu. Azot będzie stymulował wzrost krzewów i duże kwiaty, ale musisz kontrolować jego ilość, ponieważ zbyt duża ilość może prowadzić do słabego wzrostu i niskiej jakości bulw. Zamiast tego potas jest bardziej istotny w tworzeniu energicznych dalii, a jednocześnie szybciej rozwija ich korzenie.

Oregon State University zaleca również 5 funtów nawozu 0-20-20 na 100 stóp kwadratowych dla dalii. Należy położyć nacisk na monitorowanie azotu i skupienie się na potasie i fosforze. Jeśli jesteś nowy w sadzeniu, znajdziesz formuły, w których pierwsza liczba jest niższa niż ostatnia.

Kiedy nawozić

Rozszerzenie Uniwersytetu Vermont wspomniało o dodaniu obornika lub kompostu do gleby przed sadzeniem. Następnie po miesiącu możesz dodać ćwierć funta zrównoważonego nawozu na 10 stóp kwadratowych. Powodem, dla którego odniesiesz korzyści z nawożenia dalii 30 dni po posadzeniu, jest to, że zachęca to bulwy do produkcji kiełków i łodyg.

Można również nawozić po wzejściu roślin, a następnie co cztery tygodnie od połowy lata do początku jesieni. W ten sposób dalie mogą wzmocnić swój system korzeniowy i mieć wystarczająco dużo energii, aby zwiększyć produkcję kwiatów. Dalie są ciężkimi żywicielami i przestrzeganie tych harmonogramów powinno zapewnić im ich wymagania, aby dobrze się rozwijały.

Jak nawozić

Po pierwsze, chcesz wiedzieć, ile nawozu dasz swoim daliom. Nawozy często pokazują zalecane ilości na metr kwadratowy, więc najpierw sprawdź to, aby uniknąć przekarmienia lub niedożywienia. Ale ogólnie możesz mieć pół szklanki nawozu wokół swoich roślin, aby stworzyć dwustopowy pierścień, który będziesz pracował w glebie.

Najlepiej, gdy dopiero zaczynasz, a następnie podlej go, aby wspomóc wchłanianie, a także zapobiec spaleniu korzeni. Chociaż dalie są ciężkimi zwierzętami, może to być mylące, ponieważ niektórzy ogrodnicy przysięgają, że nawet nie potrzebują nawożenia. Dlatego wcześniejsze sprawdzenie gleby powinno dać ci sedno potrzeb żywieniowych twojej rośliny.

Kolejną wskazówką, którą prawdopodobnie przeczytałeś o nawożeniu dalii, jest traktowanie jej podobnie jak pomidora. Oznacza to, że dalie będą dobrze współpracować z uniwersalnym nawozem, gdy je posadzisz, a następnie raz w miesiącu przestawią się na płynny nawóz o niskiej zawartości azotu, gdy zaczną kwitnąć. Jeśli taką praktykę wybrałeś, pamiętaj o zaprzestaniu nawożenia na początku września, jeśli chcesz użyć bulw później.

Dodatkowo, możesz promować lepszy wzrost w powietrzu, jeśli nawozisz wczesnym latem co trzy tygodnie paszą o wysokiej zawartości fosforu. Możesz wtedy przestać karmić, gdy dalie umrą późnym latem, ponieważ zimą rośliny wkrótce przejdą w stan spoczynku. Chcesz zniechęcić dalie do produkcji liści do końca sezonu, aby miały wystarczająco dużo składników odżywczych w swoich bulwach.

Wniosek

Możesz zapewnić zdrowy wzrost i kwitnienie roślin kwitnących, takich jak dalie, niezależnie od lokalizacji, używając szklarni. Jednak znaczna część ich sukcesu zależy od ciebie, w tym wiedzy, jak prawidłowo nawozić dalie. Zacznij od określenia najlepszego nawozu, kiedy jest odpowiedni czas na nawożenie i jak nawozić dalie.

Jeden ogrodnik może powiedzieć, że dalie są ciężkimi zwierzętami żywiącymi się, podczas gdy inny może przysięgać, że są mało wymagające w utrzymaniu, jeśli chodzi o karmienie. Mając wiele wskazówek dotyczących nawożenia dalii od różnych ogrodników, koncepcje mogą być sprzeczne. Aby uniknąć przytłoczenia, pamiętaj, że pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest gleba i dopóki nie ma jeszcze wykształconych korzeni, nawożenie nie ma sensu.

Dlatego sprawdź jakość gleby, aby odpowiednio dostosować karmienie. Możesz również traktować dalie w ten sam sposób, w jaki nawozisz pomidory i od tego zacząć.