Jak najlepiej pozbyć się ziemi doniczkowej?

Jeśli jesteś ciekawy, jak pozbyć się ziemi doniczkowej, jedyną odpowiedzią na to jest upcykling. Wbrew przekonaniom większości ludzi, wyrzucanie ziemi doniczkowej nie musi dosłownie oznaczać ich wyrzucania. Właściwa czystość jest niezbędna w szklarniach i ogrodach, aby zapewnić, że Twoje rośliny nie będą miały problemów, ale materiały ogrodnicze, takie jak zużyta ziemia doniczkowa, mogą być nadal przydatne.

W dzisiejszych czasach ogrodnicy mają wiele zasobów do różnych projektów DIY, które mogą pomóc im poprawić ich doświadczenia związane z uprawą. Różne rozszerzenia dostarczają nawet wskazówek i wskazówek dotyczących tworzenia podłoża do zalewania, żeby wymienić tylko przykład. Dzięki poniższym informacjom powinieneś być w stanie jak najlepiej wykorzystać używaną ziemię doniczkową.

Jak najlepiej pozbyć się ziemi doniczkowej?

Zrób to zamiast wyrzucać zużytą ziemię doniczkową

Być może łatwo jest założyć, że starą ziemię doniczkową można po prostu wyrzucić do kosza na śmieci lub kompost. Jednak najlepszy sposób na ich pozbycie się nie oznacza dosłownie usunięcia. Zamiast tego rozważ recykling zużytej ziemi doniczkowej i stwórz bardziej produktywny ogród, który jest również korzystny dla twoich roślin.

Upcykling

Dodaj głośność wstecz

Przetwarzając starą ziemię doniczkową, musisz dodać jej objętość, która z czasem została utracona. Wiąże się to z dodawaniem wypełniaczy i materiałów, które mogą poprawić zdolność drenażową gleby. Mogą to być łuski ryżowe, perlit, mech torfowy lub włókno kokosowe.

Możesz również dodać mączkę z wodorostów, mączkę rybną lub mączkę z lucerny, aby dodatkowo wspomóc strukturę gleby. Wymienione składniki poprawiają żyzność gleby, dzięki czemu będzie ona równie użyteczna następnym razem. Gdy będziesz zadowolony z objętości, dowiedz się, jak dodać drobnoustroje z powrotem do gleby.

Dodaj mikroby

Oprócz poprawy objętości używanej ziemi doniczkowej, chcesz dodać z powrotem drobnoustroje, aby uzyskać optymalną płodność i uniknąć niedoborów. Pamiętaj, że drobnoustroje pomagają glebie doniczkowej, ponieważ trawią materię organiczną w idealny pokarm roślinny, próchnicę. Ale jak dodać te pożyteczne drobnoustroje?

Kompost można kupić lub zrobić samemu z różnych źródeł naturalnych. Jednak nie wystarczy polegać na drobnoustrojach glebowych, aby zapewnić równowagę mineralną w przetworzonej ziemi doniczkowej. Musisz to również przetestować, aby w razie potrzeby wprowadzić poprawki.

Dodaj z powrotem minerały

Zapewnienie równowagi mineralnej zapewnia również, że pH gleby zawsze będzie w idealnym zakresie. Zawsze możesz dodać nawozy, aby wzmocnić glebę doniczkową, ale pamiętaj, aby używać produktów ekologicznych. W przeciwnym razie nie będą one korzystne dla drobnoustrojów, a także zwiększysz ryzyko uszkodzenia słonej gleby dla roślin.

W przeciwnym razie zawsze możesz przerobić ziemię doniczkową na inne sposoby. Możesz pracować z nimi w ogrodach i klombach lub używać ich do wypełniania dziur w swoich obszarach. Należy jednak pamiętać o ryzyku ponownego wykorzystania ziemi doniczkowej.

Chcesz je pasteryzować przed użyciem do zabijania szkodliwych pierwiastków. Aby to zrobić, umieść worki wypełnione ziemią doniczkową na słońcu, ale nigdy nie ryzykuj ponownego użycia ziemi doniczkowej, w której wcześniej znajdowała się chora roślina.

Jak oszczędzać ziemię doniczkową

Możesz ponownie wykorzystać ziemię doniczkową na wiosnę, mieszając ją z nową mieszanką w proporcji 50:50. Nie zapomnij jednak dodać kompostu lub nawozu o powolnym uwalnianiu, aby zapewnić, że podłoże jest optymalne dla planów. Przed użyciem chcesz również rozbić starą ziemię doniczkową, ponieważ z czasem może wyschnąć i zagęszczać.

W ten sposób korzenie mogą łatwo wyrosnąć z mieszanki pochodzącej z recyklingu. Co więcej, upewnij się, że w ziemi doniczkowej nie ma żadnych zanieczyszczeń ani owadów, zanim przechowujesz ją zimą w bezpiecznym miejscu.

O czym należy pamiętać podczas recyklingu ziemi doniczkowej

Właściwa utylizacja instalacji

Łatwiej będzie usunąć rośliny z gleby, jeśli pozwolisz im całkowicie umrzeć z pojemników. Wstrząśnij martwymi roślinami, aby usunąć ziemię doniczkową przyklejoną do systemu korzeniowego i wyrzuć je na stos kompostu. Ich rozkład stanowi doskonały dodatek do użytku przez pewien czas.

Zbieranie gleby i poprawki

Wylej ziemię i usuń zanieczyszczenia ręcznie lub przesiewając przez sito. Następnie możesz dodać mech torfowy, perlit i kompost do starej ziemi doniczkowej, aby przywrócić składniki odżywcze i strukturę. Przed pieczeniem dokładnie wymieszaj ziemię doniczkową, aby pozbyć się patogenów.

Pieczenie ziemi

Ułożyć ziemię na blasze do pieczenia i przykryć folią aluminiową przed pieczeniem przez pół godziny. Powinno to zabić patogeny i inne szkodliwe organizmy pozostawione w glebie. Uważaj, aby nie rozgrzać gleby, ponieważ może to prowadzić do toksyn roślinnych.

Pamięć

Schłodź glebę i przetestuj ją, aby poznać jej poziom pH. Możesz wprowadzić niezbędne poprawki, aby dostosować poziom pH do idealnego dla twoich roślin. Następnie umieść ziemię w szczelnie zamkniętym plastikowym pojemniku i przechowaj w chłodnym, suchym miejscu.

Wniosek

Jeśli Twoja ziemia doniczkowa zawierała wcześniej chorą roślinę, wyrzuć ją odpowiednio, aby uniknąć rozprzestrzeniania się. Możesz jednak również nauczyć się, jak pozbyć się ziemi doniczkowej, aby nie traktować jej jako bezużytecznych śmieci. Jeśli nie zawiera patogenów, możesz pasteryzować glebę na słońcu i przechowywać ją zimą do użytku na wiosnę.

Przed użyciem starej ziemi doniczkowej musisz również wiedzieć, jak ją przetworzyć. Obejmuje to dodawanie objętości, drobnoustrojów i minerałów z powrotem do gleby, aby nadal była optymalna dla wzrostu i zdrowia roślin. W przeciwnym razie możesz pracować w ogrodzie, klombie lub użyć starej gleby jako wypełniacza na podwórku.