Jak leczyć zgniliznę korzeni w glebie. 2 najlepsze rozwiązania

Jeśli chcesz leczyć zgniliznę korzeni w glebie, masz dwa rozwiązania, które pomogą twoim roślinom przetrwać. W tym artykule omówimy również, w jaki sposób można określić zgniliznę korzeni, aby jak najszybciej rozwiązać problem. Pamiętaj jednak, że grzyby zazwyczaj powodują gnicie korzeni, więc inne praktyki zapobiegawcze mają kluczowe znaczenie dla twoich roślin.

Jeśli środowisko jest niestabilne, może sprzyjać rozwojowi organizmów takich jak grzyby. Być może właśnie dlatego uprawa w tunelu foliowym może być korzystna w unikaniu takich problemów. Co więcej, niewłaściwe praktyki, takie jak podlewanie, mogą również zatrzymać korzenie roślin w stojącej wodzie, prowadząc do tej choroby.

Jak leczyć zgniliznę korzeni w glebie. 2 najlepsze rozwiązania

Jak naprawić zgniliznę korzeni w glebie

Rozwiązanie nr 1. Przesadź

Pierwszym rozwiązaniem, które możesz również rozważyć jako pierwszy krok w leczeniu zgnilizny korzeni w glebie, jest przesadzenie roślin. To zawsze powinna być Twoja pierwsza opcja, aby ustalić, czy nadal możesz uratować swoją roślinę. Pamiętaj, że w niektórych przypadkach cały system korzeniowy jest już uszkodzony i nie ma sensu utrzymywać rośliny.

Co więcej, usunięcie dotkniętych roślin z tego obszaru pomoże ci kontrolować rozprzestrzenianie się zgnilizny korzeni. Niektóre rośliny, które całkowicie uschły, również będą konkurować ze zdrowszymi, więc najlepiej je wykorzenić. Następnie kompostuj otwory, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się grzyba.

Sprawdź zdrowe korzenie

Zdrowy system korzeniowy nadal ma jędrne i białe korzenie, ale w pełni uszkodzony jest papkowaty i ciemny. Po wykopaniu rośliny sprawdź jej korzenie, aby zobaczyć, czy nadal możesz ją uratować, przesadzając. Jeśli nadal istnieją żywotne korzenie, przesadzenie ich w nowej glebie z dobrym drenażem może pomóc w ich odzyskaniu.

Oczyść system korzeniowy i usuń uszkodzone korzenie

Przed sadzeniem chcesz przepuścić korzenie pod czystą wodą, aby pozbyć się gleby. Usuń te uszkodzone przez zgniliznę korzeni i użyj sterylnych i ostrych nożyczek, aby zapobiec ich kontaktowi ze zdrowymi korzeniami. Należy jednak położyć nacisk na wykorzystanie dobrze przepuszczalnej gleby do przesadzania, ponieważ grzyby rozwijają się w wilgotnym środowisku.

Twoja roślina będzie miała trudności z regeneracją, jeśli gleba nie jest idealna dla jej zdrowia. A jeśli ziemia jest zbyt sucha, może to również utrudniać rozwój zdrowego systemu korzeniowego. Na koniec nie zapomnij wysterylizować narzędzi, ponieważ zarodniki grzybów mogą przenosić się do nowego środowiska lub innych roślin.

Rozwiązanie nr 2. Odmłodzić rośliny

Drugim rozwiązaniem lub krokiem po wykorzenieniu i przesadzeniu roślin jest upewnienie się, że praktyki i warunki wspierają ich regenerację. Na początek, chroń rośliny przed stresem spowodowanym zmiennym klimatem. Można je hodować w tunelu foliowym, dopóki warunki na zewnątrz się nie ustabilizują i będą wystarczająco energiczne, aby poradzić sobie ze zmianami klimatu.

Idealna strona

Podczas przesadzania chcesz, aby rośliny znajdowały się na tej samej głębokości, co ich poprzednia lokalizacja. W ten sposób roślina może szybciej wyzdrowieć z gnicia korzeni, ponieważ korzenie mogą wysychać i nie pozostawać papkowate. Niektórzy ogrodnicy również przepychają się między rzędami, aby pomóc nowym korzeniom w kontakcie z glebą.

Czy powinieneś używać fungicydów? Nadmierne podlewanie i grzyby są sprawcami zgnilizny korzeni, więc można założyć, że traktowanie gleby fungicydami może pomóc w leczeniu tego stanu. Istnieje jednak wiele rodzajów fungicydów, a stosowanie ich na ślepo uszkodzi tylko rośliny.

Nie chcesz również zanieczyszczać gleby przez używanie zbyt dużej ilości produktu, ponieważ może to sprawić, że roślina będzie bardziej podatna na gnicie korzeni. Jeśli fungicyd nie wejdzie prawidłowo w kontakt z korzeniami roślin, substancja chemiczna będzie tylko nieskuteczna. Przetestuj swoje rośliny pod kątem grzyba powodującego gnicie korzeni i używaj fungicydów tylko wtedy, gdy jest to odpowiedni ostatni sposób działania.

Nawożenie i podlewanie

Nawożenie roślin pomoże im odzyskać siły i zachęci do rozwoju korzeni. Doświadczeni ogrodnicy uprawiają azot między rzędami w tempie odpowiednim dla obszaru. Pamiętaj, że azot wspomaga wzrost korzeni, a możesz wybierać spośród saletry potasowej, saletry amonowej lub siarczanu amonu.

Nadmierne podlewanie i rozmoczona gleba sprzyjają gniciu korzeni i rozwojowi grzybów, dezorientując Cię w kwestii podlewania roślin, które wracają do zdrowia po tym stanie. Jednak zgnilizna korzeni zwykle zaczyna się w koronie rośliny, więc zamiast celowania w podstawę należy podlewać roślinę. W ten sposób roślina nadal ma dostęp do wody, aby się odmłodzić, ale korona nie zostaje przelana.

Oznaki zgnilizny korzeni

Musisz także znać objawy zgnilizny korzeni, aby jak najszybciej rozwiązać problem. Oczywiście najlepszym sposobem na to jest sprawdzenie papkowatych i czarnych korzeni o silnym, rozkładającym się zapachu. Jednak roślina może również wykazywać żółknące liście i liście, które przestają rosnąć.

Dzieje się tak, ponieważ roślina nie może tak skutecznie wchłaniać składników odżywczych z powodu uszkodzonych korzeni. Z kolei liście więdną, a kwitnące rośliny mogą nawet opóźnić kwitnienie. Z biegiem czasu roślina może umrzeć po dziesięciu dniach.

Wniosek

Gdy zauważysz żółknące liście i wolno rosnące liście, może to być oznaką zgnilizny korzeni. Ale zanim zaczniesz się martwić, możesz nauczyć się, jak leczyć zgniliznę korzeni w glebie w dwóch krokach. Zacznij od wyrwania rośliny i usunięcia uszkodzonych korzeni papkowatych.

Jeśli cały system korzeniowy jest uszkodzony, najlepiej wyrzucić roślinę, ponieważ jest mało prawdopodobne, że wyzdrowieje. W przeciwnym razie przesadź ponownie w dobrze przepuszczalnym miejscu na głębokości podobnej do ostatniego dołka rośliny i nakarm azotem. Można również podlewać okolice rośliny, ale stosowanie fungicydów rozważ tylko w ostateczności.