Jak leczyć brązowe plamy na liściach bluszczu

Jeśli nie masz pewności, jak leczyć brązowe plamy na liściach bluszczu, nie panikuj, ponieważ czystość, warunki sanitarne i fungicydy powinny pomóc Ci rozwiązać ten problem. Uprawa roślin jest satysfakcjonująca, ale częścią życia ogrodnika jest dostrzeganie znaków, które są odbiegające od normy. Zwykle boisz się, gdy zauważysz brązowe plamy na liściach bluszczu, ale nauczenie się, jak je leczyć i co powoduje, powinno przywrócić ci pewność siebie.

Aby dodatkowo zapobiec potencjalnym problemom z twoimi roślinami bluszczu, możesz rozważyć hodowlę ich w szklarni. W ten sposób możesz wygodniej unikać, a nawet kontrolować problemy. Możesz także naśladować warunki wzrostu tej rośliny, która dobrze rośnie w strefach od 4 do 9.

Jak leczyć brązowe plamy na liściach bluszczu

Nie panikuj, przeczytaj, jak leczyć brązowe plamy na liściach bluszczu

Jak leczyć brązowe plamy na liściach bluszczu?

Czystość i warunki sanitarne

Czy wiesz, że prosta odpowiedzialność ogrodnicza, odpowiednia i stała czystość i warunki sanitarne mogą leczyć brązowe plamy, które widzisz na liściach bluszczu? Często pomijamy proste praktyki, takie jak usuwanie martwych liści i łodyg, myśląc, że dzień lub dwa z nimi stojące nie powinny powodować problemów dla naszych roślin.

Jednak czystość i warunki sanitarne powinny być stałym elementem tego, co robisz w swoim ogrodzie i szklarni. Nie tylko zapobiegną infekcji wśród twoich roślin bluszczu, ale mogą sprawić, że brązowe plamy będą łatwiejsze do opanowania i wygodniejsze do usunięcia. Kiedy zauważysz zainfekowane liście z plamami lub nawet pozornie niewinnymi szczątkami, usuń je z obszaru, aby spowolnić ich rozprzestrzenianie się wśród roślin, i możesz to zrobić każdej wiosny, zanim rozwiną się nowe wzrosty.

Ta praktyka ma zastosowanie bez względu na przyczynę powstawania brązowych plam, o czym w dalszej części artykułu. Możesz również zniszczyć wszystkie chore rośliny bluszczu jesienią lub przycinać ich zainfekowane części w ramach jesiennych czynności. Pomoże to nie tylko w leczeniu brązowych plam, ale także zapobiegnie chorobie, ponieważ rośliny lepiej wysychają.

Niski ruch powietrza i stale wilgotne liście są istotnymi czynnikami rozprzestrzeniania się organizmów powodujących brązowe plamy na liściach bluszczu. Podlewanie z góry i nadmierne podlewanie są częstymi winowajcami, o których należy pamiętać. Dodatkowo nie pozwól, aby woda stojąca na Twoich roślinach była podlewana wcześnie rano, aby rośliny były suche na noc.

Środki grzybobójcze

Jak omówimy później w tym artykule, jedną z potencjalnych przyczyn brunatnych plam są grzyby. Dlatego opryski fungicydami powinny leczyć twoje rośliny. Missouri Botanical Garden zaleca stosowanie miedziowych środków grzybobójczych na plamistość liści bluszczu, ponieważ można ich używać do leczenia i profilaktyki.

Skąd wiesz, czy brązowe plamy na liściach bluszczu pochodzą od grzybów? Skuteczność fungicydów przeciwko brązowym plamom będzie satysfakcjonująca tylko wtedy, gdy to, co zwalczasz, to naprawdę grzyby. Brązowe plamy na liściach nie powinny mieć czerwonych brzegów i możesz rozpoznać, że sama roślina ma wygląd nakrapiany, co wskazuje, że masz do czynienia z infekcją grzybiczą.

Warto również przedyskutować, że należy przywiązywać wagę do wskazówek produktu, jeśli chodzi o ponowne aplikacje. Pamiętaj, że fungicydy to substancje chemiczne, więc używaj zarejestrowanych produktów, aby chronić siebie i rośliny. Niemniej jednak fakt, że fungicydy miedziowe mogą być przydatne w przypadku patogenów grzybiczych i bakteryjnych, już teraz stawia je jako najlepszą opcję zwalczania brązowych plam na liściach bluszczu.

Jakie są brązowe plamy na moich liściach bluszczu?

Brązowe plamy bakteryjne

American Ivy Society wymieniło dwie możliwe przyczyny brązowych plam na liściach bluszczu: bakterie i grzyby. Możesz odróżnić dwie plamy na liściach, przyglądając je bliżej. Na przykład bakteryjna plamistość liści zaczyna się jako tłuste plamy, które mogą zmienić kolor z jasnozielonego na ciemnobrązowy, który z czasem pęka.

Oprócz zrakowaceń na łodygach mają również czerwone lub żółte brzegi, które ostatecznie zabiją łodygi. Niestety, brązowe plamy bakteryjne są trudniejsze do opanowania. Dlatego zapobiegaj infekcji, zapewniając suche liście i kontrolowane środowisko, które nie jest zbyt ciepłe i wilgotne.

Brązowe plamy grzybicze

Z drugiej strony, plamy na liściach grzybów są jasnobrązowe do brązowych z własnymi kropkami, a brzegi liści będą miały brązowe brzegi. To w końcu będzie postępowało, aż cały liść umrze, więc ważne jest, aby szybko wytępić zainfekowane rośliny, ponieważ zarodniki, które rozprzestrzeniają grzyba, to kropki, które widziałeś na samych plamach.

W przypadku brązowych plam grzybiczych podręcznik Texas Plant Disease zaleca zrywanie zainfekowanych liści, a następnie ich spalanie. Następnie możesz użyć fungicydu zgodnie z jego instrukcjami, aż plamy zostaną całkowicie usunięte.

Wniosek

Zastosowanie apolitunelu ułatwi pielęgnację i pielęgnację roślin takich jak bluszcz. Jednak nawet najbardziej odpowiedzialny ogrodnik może nadal mieć problemy, więc powinieneś wiedzieć, jak przygotować brązowe plamy na liściach bluszczu. Czystość, warunki sanitarne i fungicydy to najlepsze metody leczenia tych plam, a nawet działają jako środki zapobiegawcze.

Chcesz im zapobiec i spowolnić rozprzestrzenianie się, dzięki czemu masz czas na odzyskanie roślin i ochronę tych, które jeszcze ich nie mają. Dodatkowo pomogłoby poznać różnicę między brązowymi plamami bakteryjnymi i grzybiczymi. Fungicyd miedzi powinien działać na każdą przyczynę, a czystość i warunki sanitarne będą również najlepszą ochroną przed tymi organizmami.