Jak leczyć bakteryjne plamy liści na papryce?

Być może zastanawiasz się, jak wyleczyć bakteryjne plamy na liściach papryki po zobaczeniu małych plamek na liściach. Niestety, nie ma lekarstwa na plamy na liściach, gdy pojawią się objawy, ale istnieją pewne działania, które możesz podjąć, aby przede wszystkim zapobiec zakażeniu roślin.

Zanim będziesz mógł zapobiec tej chorobie, musisz wiedzieć, co to jest. Bakteryjna plamistość liści to choroba liści, która może trwale uszkodzić rośliny papryki. Jest to jedna z najczęstszych chorób roślin papryki w Stanach Zjednoczonych.

Jak leczyć bakteryjne plamy liści na papryce?

Jakie są objawy bakteryjnych plam na liściach?

Gdy zauważysz małe nasiąknięte wodą plamki pod liśćmi pieprzu, może to być oznaką bakteryjnej plamistości liści. Plamy te mogą łatwo rosnąć, a liście brązowieją i stają się lekko podniesione. Zauważysz również, że niektóre plamy w górnej części liści mają beżowe środki i ciemnobrązowe krawędzie.

Kiedy nakrapiane liście zaczną żółknąć, zaczną opadać na ziemię. Utrata liści może narazić paprykę na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, powodując oparzenia słoneczne. Dodatkowo, bez wystarczającej ilości liści, twoje rośliny papryki nie będą w stanie prawidłowo rosnąć i rozwijać aromatycznych owoców.

Bakteryjna plamistość liści może również przenosić się na paprykę. Pozostałe owoce mogą nie nadawać się do zbioru, ponieważ zakażone papryki są mniejsze i czasami mają deformacje. Infekcja bakteryjna nie jest główną przyczyną próchnicy papryki, ale zmiany na owocach czynią je podatnymi na inne patogeny, które mogą powodować próchnicę i inne choroby.

Jak zapobiegać bakteryjnym plamom na liściach

Pamiętaj, że bakteryjna plamistość liści nie ma lekarstwa. Oznacza to, że jeśli objawy zaczną się rozprzestrzeniać, będzie za późno, aby je powstrzymać. Jak wspomniano, istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec rozwojowi bakteryjnych plam na liściach.

Jednym ze sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się bakteryjnej plamistości liści jest płodozmian. Upewnij się, że nie sadzisz papryki w tym samym miejscu w ciągu ostatnich czterech do pięciu lat.

Po całym sezonie wegetacyjnym wyrzuć wszelkie resztki pożniwne z grządek ogrodowych. Nie zamieniaj ich w kompost, ponieważ te szczątki mogą zawierać choroby zakaźne, które mogą zaszkodzić twoim nowym roślinom, gdy wszystko usuniesz, aż do gleby, aby pozbyć się pozostałych bakterii.

Bakteryjna plamistość liści jest zwykle powodowana przez wilgotną glebę dostającą się na liście, zwykle przez podlewanie z góry. Zapobiegaj nadmiernemu rozpryskiwaniu się, podlewając rośliny papryki za pomocą węża do namaczania lub odpowiedniego systemu nawadniającego. Ponadto, o ile to możliwe, nie podlewaj nad głową.

Choroba może również rozprzestrzeniać się poprzez skażone nasiona. Aby upewnić się, że Twoje nasiona i sadzonki są wolne od chorób, kup je w zaufanym lokalnym sklepie ogrodniczym. Nie używaj nasion papryki, jeśli miałeś wcześniej problemy z bakteryjną plamistością liści.

Inne sposoby zapobiegania bakteryjnym plamom ołowiu

Istnieją inne sposoby zapobiegania bakteryjnej plamistości liści. Należą do nich odmiany papryki odporne na sadzenie; stosowanie roślin mulczowych z materiałami organicznymi; przejście na nawadnianie kroplowe; eliminacja dodatkowej wilgoci; regularnie sprawdzaj rośliny papryki pod kątem chwastów i mocz nasiona w roztworze chloru przez dwie minuty.

Jeśli zastanawiasz się, czy nie wiesz, jak zrobić roztwór chloru, spróbuj zmieszać 1 część wybielacza i 9 części wody. Co więcej, musisz upewnić się, że twoje nasiona są dobrze spłukane i wysuszone przed ich zasianiem.

Dlaczego opłaca się uprawiać paprykę w szklarni

Istnieje kilka powodów, dla których uprawa papryki w tunelu apoliamidowym jest dobrym pomysłem. Oto niektóre z zalet minitunelowego ogrodnictwa:

Chroń swoje rośliny przed szkodnikami i chorobami

Chrząszcze pcheł, mszyce, mszyce, omacnica prosowianka i mączliki to tylko niektóre z błędów, które szkodzą twojej papryce. Oprócz bakteryjnej plamistości liści, inne choroby, takie jak zaraza południowa, mączniak prawdziwy i wirus mozaiki, mogą również być szkodliwe dla twoich roślin. Umieszczenie ich w zamkniętym tunelu foliowym zmniejsza ryzyko zwabienia szkodników i innych chorób zakaźnych.

Chroń swoje rośliny przed nieprzewidywalnym klimatem

Burza, zamieć, nadmierne upały i silne wiatry mogą z łatwością zniszczyć cały Twój ogród. Trudno uprawiać rośliny w nieprzewidywalnym klimacie, ale nie jest to niemożliwe. Minitunel foliowy ułatwia ogrodnikom uprawę roślin niezależnie od pogody na zewnątrz. Oznacza to, że nawet jeśli pada śnieg, możesz nadal uprawiać rośliny. (Możesz jednak potrzebować dodatkowych materiałów, takich jak oświetlenie do uprawy i izolacja).

Rozpocznij sadzenie wcześnie

Czy wiesz, że możesz wykorzystać mini-szklarnie, aby wcześnie rozpocząć wzrost roślin? Możesz zacząć sadzić swoje nasiona i sadzonki jeszcze przed nastaniem zimnej pory roku w Twojej okolicy. Gdy pogoda się poprawi i ociepli, możesz przesadzić swoje plony do swojego ogrodu i cieszyć się wczesnymi zbiorami.

Idealny dla osób z ograniczoną przestrzenią w ogrodzie

Jeśli zajmujesz się ogrodnictwem, ale nie masz podwórka, mały tunel foliowy jest idealnym rozwiązaniem. Możesz uprawiać prawie wszystko, a ponadto są kompaktowe i wygodne. Mimo niewielkich rozmiarów miniszklarnie oferują te same korzyści, co większe szklarnie.

Ostatnie przemyślenia na temat leczenia bakteryjnych plam na liściach papryki

Podsumowując, jak leczyć bakteryjne plamy na liściach papryki, pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że nie można jej wyleczyć, jeśli objawy zaczynają się rozprzestrzeniać. Jednak zdecydowanie można temu zapobiec. Pamiętaj, aby sadzić odporne odmiany papryki i upewnić się, że nasiona są czyste i wolne od chorób. Odizoluj swoje przeszczepy, zanim posadzisz je w swoim ogrodzie i sprawdź, czy nie mają żadnych objawów jakiejkolwiek choroby.