Jak łatwo rozmnażać rośliny?

Ogólnie rzecz biorąc, można zrozumieć, jak rozmnażać rośliny w tkankach w czterech etapach. Opiera się to na przewodniku mikropropagacji University of Florida, University of Kentucky i Texas A&M University. Nauczenie się tej bezpłciowej metody rozmnażania może być przytłaczające dla każdego ogrodnika ze względu na wymagania i szczegółowe kroki.

Mimo to rozmnażanie tkanek jest użytecznym rozwiązaniem, jeśli masz ograniczenia z innymi technikami, a także otwiera tak wiele możliwości dla ogrodników. Obecnie rośnie nawet zainteresowanie rozmnażaniem bananów tą metodą ze względu na jej wydajność. W pewnym sensie, ponieważ rośliny te powstały w laboratorium, warto je również hodować w tunelu apolietylenowym, dopóki nie będą gotowe do uprawy na zewnątrz.

Jak łatwo rozmnażać rośliny?

Jak skutecznie rozmnażać rośliny

Zwróć uwagę, że istnieje wiele metod rozmnażania roślin w tkankach. Więcej informacji można znaleźć w bardziej szczegółowym i technicznym przewodniku Amerykańskiego Towarzystwa Fitopatologicznego. Niemniej jednak cztery poniższe etapy stanowią podstawową koncepcję rozmnażania tkanek, a zrozumienie jej powinno pomóc w szybkim nauce bardziej technicznych procedur.

Etap 1

Pierwszym etapem mikrorozmnażania jest założenie, w którym wysterylizujesz eksplantat. Pamiętaj, że rozmnażanie tkanek jest trudniejsze od innych metod, ponieważ wszystko powinno być czyste i wysterylizowane. Aby rozpocząć namnażanie pędów, eksplantat powinien zostać poddany sterylizacji detergentem i wybielaczem lub alkoholem oraz środkiem grzybobójczym.

Etap 2

Po założeniu, drugi etap nazywa się rozmnażaniem pędów. Z samej nazwy dążysz do stworzenia wielu pędów z eksplantu. W tym miejscu zauważysz, jak duża jest liczba pędów wytworzonych w propagacji tkankowej w porównaniu z innymi metodami.

Aby to zrobić, weź porcję kultury i umieść ją na sterylnym ręczniku papierowym. Będzie to twoja subkultura, w której możesz ciąć mniejsze kawałki skalpelem i kleszczami. Przenieś je do innego słoika i użyj cytokinin do wywołania tworzenia pędów.

Etap 3 

Trzeci etap rozmnażania się tkanki polega na tym, że wytworzone wcześniej pędy ukorzenią się, tworząc nową sadzonkę. Typowe jest nakładanie auksyny na mikrosadzonki w celu pobudzenia tworzenia korzeni, zarówno in vitro, jak i ex vitro. Ta pierwsza jest prawdopodobnie najbardziej preferowaną metodą tworzenia roślin, które łatwo dostosowują się do normalnego środowiska.

Sama technika jest prosta, polega na manipulowaniu sadzonkami kleszczami, a następnie umieszczaniu ich w podłożu ukorzeniającym. Poza tym okresowe opryskiwanie są niezbędne, aby sadzonki nie wysychały.

Etap 4

Ostatnią metodą rozmnażania tkanek jest aklimatyzacja ukorzenionych sadzonek. Jak krótko wspomniano we wstępie, częstym problemem związanym z roślinami z tej metody jest to, że przed sadzeniem będą wymagały aklimatyzacji w kontrolowanym środowisku. Możesz użyć apolytunnelor lub zamkniętego namiotu z polietylenu na sadzonki i każdorazowo je spryskiwać i stopniowo przesuwać w miejsce na świeżym powietrzu o zmniejszonej wilgotności i świetle.

Czego potrzebujesz do rozmnażania tkanek?

Po zapoznaniu się z koncepcją tej metody propagacji następnym krokiem jest poznanie wymagań i typów sprzętu, które musisz mieć, aby pomyślnie przeprowadzić proces. Po pierwsze, potrzebujesz obszaru, który możesz łatwo kontrolować i sterylizować. Dlatego możesz potrzebować autoklawu do dezynfekcji, ale kuchenka mikrofalowa lub szybkowar również powinny działać dobrze w mniejszych ogrodach.

Następnie przedmioty, których będziesz potrzebować oprócz materiału dezynfekującego, to środki czyszczące, takie jak wybielacz i nadtlenek wodoru. A do samych pojemników niektórzy używają szklanych butelek z recyklingu, ale zawsze możesz użyć innych pojemników, takich jak probówki i garnki, w zależności od etapu.

Jakie są wymagania dotyczące propagacji tkanek?

Propagacja tkankowa jest dość drobiazgowa. Jak wspomniano wcześniej, warunki sanitarne są niezbędne ze względu na rośliny, materiały i lokalizację. Powinieneś również sprawdzić się, aby uniknąć wad związanych z zanieczyszczeniem podczas hodowli i podobnie jak w przypadku innych metod rozmnażania, ważne jest, aby używać zdrowej rośliny.

Będziesz potrzebować pudełka lub starego akwarium, aby stworzyć środowisko z czystym powietrzem dla środowiska i medium. Będziesz także musiał przygotować i wysterylizować podłoże uprawowe oraz upewnić się, że będzie stabilne i dostarczy roślinom składników odżywczych. Istnieją różne podłoża do rozmnażania tkanek, takie jak agar.

Wniosek

Będą sytuacje, w których jako ogrodnik będziesz musiał wyjść poza normę i poszerzyć swoją wiedzę o inne metody rozmnażania. Jednym z nich jest nauka rozmnażania roślin przez tkanki, co może być przydatne i korzystne w ciągle zmieniającej się scenie ogrodniczej. Sam proces może być drobiazgowy i mieć wymagania, których musisz przestrzegać, ale możesz go lepiej zrozumieć na czterech etapach.

Ogólnie rzecz biorąc, rozmnażanie tkanek składa się z ustanowienia, namnażania, ukorzeniania i aklimatyzacji. W całej tej metodzie rozmnażania wszystko musi być sterylne i stabilne, aby zagwarantować sukces. A jak już przeczytałeś, ostatni etap, czyli aklimatyzacja, jest niezbędny do przygotowania „wyhodowanych w laboratorium” roślin do typowego środowiska uprawy.

Czytając ten przewodnik i inne szczegółowe informacje z wiarygodnych źródeł, rozmnażanie tkanek może być procedurą DIY. Zawsze możesz wykazać się kreatywnością w zakresie materiałów, a korzyści, jakie uzyskasz, obejmują wysoki plon wysokiej jakości roślin. Głównym wnioskiem z rozmnażania tkanek lub mikrorozmnażania jest ćwiczenie higieny i staranności przez cały czas.