Jak korzystać z pompy wodnej. Kompleksowy przewodnik

Umiejętność korzystania z pompy wodnej jest łatwa i wystarczy zrozumieć tylko cztery kroki. Pomogłoby jednak rozróżnienie różnic w stosowaniu pompy wodnej do ogrodów i grządek warzywnych od mniejszych ogrodów i roślin doniczkowych. Pamiętaj, że system wodny twoich roślin powinien zawsze działać płynnie, aby zapewnić, że twoje rośliny będą stale otrzymywać swoje zapotrzebowanie na wodę.

Niezależnie od tego, czy podlewasz w szklarni, czy na zewnątrz, pompa wodna jest jednym z najczęstszych systemów nawadniania. Chociaż tunel foliowy zapewnia optymalne środowisko do uprawy, sukces w produkcji zależy od zaopatrzenia w wodę. Dodatkowo zaopatrzenie w wodę obejmuje nawadnianie, przygotowanie podłoży uprawowych, czyszczenie, stosowanie pestycydów, a nawet chłodzenie wyparne.

Jak korzystać z pompy wodnej. Kompleksowy przewodnik

Jak korzystać z pompy wodnej dla początkujących

Potrzebujesz tylko czterech kroków, aby użyć pompy wodnej, ale musisz znać różnicę między używaniem pomp do ogrodów lub grządek warzywnych a mniejszymi ogrodami i roślinami doniczkowymi. Dodatkowo, zidentyfikuj różnice między pompami wodnymi a systemami pompowania, aby wybrać idealny dla twojego obszaru i roślin.

Do ogrodów i grządek warzywnych

Pompa idealna do ogrodów i grządek warzywnych to pompa nawadniająca. Możesz użyć zbiornika na deszczówkę, jeziora lub źródła wody i nie musisz się martwić o powolny pobór wody, nawet jeśli jest to daleko ze względu na konstrukcję pompy. Dystrybucja wody między roślinami jest niezawodna i można to zrobić nad lub pod glebą.

Przewodnik korzystania z pompy wodnej w 4 krokach

Aby korzystanie z pompy wodnej było wydajne, należy wziąć pod uwagę wielkość obszaru, odległość od źródła wody, szybkość przepływu i potrzeby roślin. Następnie wybierz idealną pompę irygacyjną i wykonaj następujące cztery kroki:

 • Podłącz pompę do źródła wody za pomocą węża spiralnego ze złączami bezpiecznie
 • Umieść filtr na rurze ssącej, aby upewnić się, że nie będzie żadnych zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić pompę
 • Połącz port dostawy z łącznikami i sprawdź połączenia z rurą wylotową
 • Przygotować lub zalać pompę, napełniając ją wodą, aby usunąć powietrze z pompy
 • Do małych ogrodów i roślin doniczkowych

  Chociaż pompa nawadniająca nadaje się do ogrodów i grządek warzywnych, możesz mieć mniejszą powierzchnię, a system nawadniający jest niepotrzebny. Zamiast konewki możesz użyć pompki w postaci opryskiwacza plecakowego. Pozwoli to zaoszczędzić czas dzięki większemu zbiornikowi na wodę, który ogranicza uzupełnianie, a jednocześnie zapewnia lepsze natężenie przepływu i moc wyjściową.

  Jeśli nie chcesz ręcznej interwencji, użyj pompy kroplowej z automatycznym zegarem, aby wykonać podlewanie za Ciebie. System ten jest stosunkowo łatwy w montażu i można to zrobić samemu, zwłaszcza w małym ogrodzie. Użyj kombinacji emiterów kroplówki na zegarze, aby uzyskać niedrogi, ale wydajny sposób automatycznego nawadniania.

  Rodzaje pomp wodnych do ogrodu

  Podwodny kontra powierzchowny

  Pompy wodne można podzielić na zatapialne i powierzchowne. Obydwa różnią się sposobem, w jaki pobierają wodę ze źródła. Mając to na uwadze, wydobywanie powierzchni jest najlepsze, jeśli źródło znajduje się blisko ogrodu lub jeśli znajduje się na dnie studni.

  Z drugiej strony możesz zdecydować się na bardziej złożoną pompę zanurzeniową, jeśli źródło znajduje się na głębokości około 80 metrów. Ogólnie rzecz biorąc, powszechnym źródłem wody dla szklarni byłyby zanurzalne pompy odśrodkowe, a jeśli tak jest, jedyną konserwacją jest czyszczenie części. Zdemontuj pompę i wyczyść zawór, ekran i przewody silnika, aby utrzymać przepływ i ciśnienie wody, zwłaszcza jeśli używana woda jest bogata w chemikalia, cząstki stałe lub żelazo.

  Dodatkowo wyłącznik ciśnieniowy jest również narażony na przepalenie i wyładowanie łukowe, więc sprawdź również tę część.

  Co to są systemy pompujące?

  Później najlepiej byłoby zrozumieć różne rodzaje systemów pompowania w celu ewentualnego rozwiązywania problemów. Na przykład należy upewnić się, że źródło dostarcza czystą wodę, aby uniknąć uszkodzenia pompy za pomocą wiru lub wibracji do zasysania wody. Jeśli jednak używasz odśrodkowego systemu pompowania, zanieczyszczenie źródła nie powinno stanowić problemu kosztem bardziej złożonej instalacji.

  Możesz również rozważyć wybór między zależnymi, autonomicznymi i benzynowymi metodami zasilania pomp. W ogrodach i szklarniach zazwyczaj stosuje się nawadnianie kroplowe, więc powinno wystarczyć zależne źródło zasilania. Możesz jednak zaoszczędzić wysiłek, korzystając z autonomicznych lub benzynowych systemów zasilania, jeśli chcesz zwiększyć koszty.

  Wniosek

  System, który wybierzesz do zaopatrzenia w wodę, odgrywa znaczącą rolę w wydajności twoich roślin. Dlatego nauka obsługi pompy wodnej jest obowiązkową umiejętnością każdego ogrodnika. Kroki są stosunkowo proste: podłączasz do źródła wody, filtrujesz rurkę ssącą, podłączasz do portu tłocznego w kierunku wylotu i zalejesz pompę.

  Najlepiej byłoby dobrać odpowiednią pompę wodną do szklarni, grządek ogrodowych i warzywnych oraz małych ogrodów i roślin doniczkowych. Szklarnie działają najlepiej z zatapialnymi pompami odśrodkowymi, podczas gdy pompa nawadniająca jest odpowiednia do grządek warzywnych. Z drugiej strony, mniejsze powierzchnie lub rośliny doniczkowe dobrze poradzą sobie z opryskiwaczem plecakowym lub pompą kropelkową.