Jak korzystać z miernika EC. Najlepszy przewodnik w 2 krokach

Są tylko dwa przystanki, aby nauczyć się korzystać z licznika EC lub jak czytać licznik EC. Znajomość prawidłowego korzystania z tego urządzenia przyniesie korzyści Twojemu ogrodowi, ponieważ pozwoli Ci zobaczyć ilość składników odżywczych w roztworze lub podłożu. Dzięki temu możesz dostosować podłoże do specyficznych potrzeb Twoich roślin.

Korzystanie z materiałów takich jak mierniki EC i mierniki pH może szybko rozwiązać Twój problem, jeśli zauważysz, że produkujesz nieoptymalne rośliny. Michigan State University wspomniał nawet, że te czynniki są powszechnymi problemami w szklarni. Jeśli masz problemy z nawożeniem, być może będziesz musiał użyć miernika EC.

Jak korzystać z przewodnika dla początkujących mierników EC

Przede wszystkim najlepiej podkreślić znaczenie kalibracji miernika EC. Zapewni to uzyskanie dokładnych wyników, a sama praktyka nie jest nawet wyczerpująca. Możesz sprawdzić szczegółowe instrukcje producenta, a po długim okresie nieużywania może być konieczne zanurzenie sondy w roztworze do przechowywania.

Następnie wypłucz go wodą destylowaną i skalibruj przy użyciu roztworu wzorcowego. Zauważysz, że miernik wymaga regulacji, aby dokładnie pokazać EC rozwiązania. Przepłucz sondę wodą destylowaną pomiędzy odczytami przed kalibracją do znanego EC i powinieneś być gotowy do użycia miernika.

Krok 1. Przygotuj filiżankę

Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z miernika EC jest proste i zajmuje tylko dwa kroki. W tym artykule omówimy kilka innych informacji dotyczących pomiaru różnych próbek, ale te dwa kroki powinny je obejmować, aby dać szybki pomysł. Zacznij od opłukania kubka wodą demineralizowaną, a następnie napełnij go płynem, którym chcesz zmierzyć EC.

Krok 2. Włącz miernik EC

Włącz miernik i pozostaw go w filiżance na kilka minut. Upewnij się jednak, że temperatura jest prawidłowa, ponieważ może to wpłynąć na odczyty. Gdy odczyt się ustabilizuje, można wyłączyć miernik i spłukać wodą demineralizowaną.

Pomiar EC próbek cieczy i gleby

Jak już wcześniej przeczytałeś, korzystanie z miernika EC jest łatwe i wykonalne w ciągu kilku minut. Jednak w publikacji „Życie mikroorganizmów — zasoby edukacyjne” omówiono również kilka cennych wskazówek dotyczących pomiaru zarówno próbek gleby, jak i cieczy. Wcześniejszy przewodnik wykorzystuje próbkę cieczy i jest to najczęstszy sposób pomiaru EC.

W przypadku tej próbki potrzebujesz ilości wystarczającej do zanurzenia końcówki sondy. Poczekaj, aż miernik się ustabilizuje i dokonaj niezbędnych korekt, jeśli miernik nie koryguje się automatycznie wraz z temperaturą. Z drugiej strony ogrodnicy mogą używać miernika EC również do próbek gleby.

Elektrody włożysz w ziemię, podobnie jak przy użyciu miernika pH. Jednak może być łatwiej wyodrębnić wodę z gleby za pomocą lizymetru. Jeśli masz studnię, możesz opuścić do niej sondę i zmierzyć również wodę gruntową.

Korzystanie z miernika EC w hydroponice

Więcej niż zapobieganie nadmiernemu nawożeniu, czy wiesz, że miernik EC jest równie przydatny w systemach hydroponicznych, ponieważ pomaga w kontroli klimatu? Szybkim i łatwym do zapamiętania faktem jest to, że najlepiej jest zacząć rośliny z niskim EC i powoli je odbudować w miarę wzrostu.

Co więcej, ci, którzy uprawiają konopie hydroponicznie, mogą użyć miernika EC, aby wiedzieć, ile jedzą twoje rośliny, co ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia. Na przykład pamiętaj, że EC będzie wysokie, jeśli roztwór ma dużą ilość soli. Dlatego użycie miernika pozwala hodowcy ocenić, czy konieczne jest dokonanie pewnych korekt.

Rośliny łatwo mogą cierpieć na problemy z substancjami odżywczymi. Najlepszym sposobem monitorowania potencjalnego nadmiaru i niedoboru składników odżywczych jest użycie miernika EC na zbiorniku lub spływu z pożywki.

Znaczenie używania miernika EC dla ogrodników

Głównym wnioskiem płynącym z nauki korzystania z miernika EC i innych typów sprzętu jest dostosowanie środowiska i praktyk do potrzeb Twoich roślin. Odczyty informują o niedoborach i nadmiarze składników odżywczych lub problemach z kontrolą klimatu w hydroponice. EC lub przewodność elektryczna w niezawodny sposób informuje o zawartości soli w medium lub o wzroście temperatury.

Wniosek

Gdy zdobędziesz więcej doświadczenia w uprawie roślin, odkryjesz różne techniki tworzenia dla nich zrównoważonego środowiska i cyklu produkcyjnego dla Ciebie. Jedną z umiejętności, w którą musisz się wyposażyć, jest nauczenie się prawidłowego korzystania z miernika EC. Na początku trzymanie unikalnego urządzenia może być zniechęcające, ale sam proces jest tak prosty, jak kalibracja miernika i zanurzenie lub włożenie końcówki sondy do próbki cieczy lub gleby.

Musisz jednak zrozumieć, że temperatura również odgrywa rolę w odczytach, dlatego lepiej jest używać mierników, które automatycznie dostosowują się do temperatury. Dzięki dostępnym odczytom może dać ci wyobrażenie, czy masz problemy z substancjami odżywczymi w tunelu foliowym, jeśli system hydroponiczny wymaga lepszej kontroli klimatu. Rzeczywiście, wiedza o tym, jak korzystać z miernika EC, jest stosunkowo prosta w zamian za korzyści, które z niego zyskasz.