Jak jest zapylana trawa

Ogrodnik czy nie, ciekawość sprawi, że będziesz się zastanawiać: „Jak zapylana jest trawa?” a szybka odpowiedź na to jest przez wiatr. Trawy należą do rodziny Poaceae z obszerną listą 10 000 gatunków. Ich rozmnażanie zależy od zapylania przez wiatr i jeśli chcesz je hodować, musisz zrozumieć kilka podstawowych kwestii związanych z tym procesem.

Podczas gdy niektórzy uważają trawy za problem w szklarni i ogrodzie, my, ludzie, odnosimy korzyści z ich innych członków. Obejmują one jadalne źródła żywności, takie jak ryż i pszenica, trawy ozdobne do kształtowania krajobrazu oraz te, których używamy jako materiałów do mebli i domów. Dowiedzenie się, jak zapylają się trawy, pomoże Ci je efektywnie uprawiać i czerpać z ich zalet.

Jak jest zapylana trawa

Jak zapylana jest trawa: czy jest tylko jeden sposób?

Trawy ulegają zapyleniu przez wiatr. Najprostszym wyjaśnieniem tego jest fakt, że te rośliny nie mogą efektywnie wykorzystywać nasion w porównaniu z innymi gatunkami. Trawy mogą wytwarzać wiele kwiatów, ale jest małe prawdopodobieństwo, że te kwiaty staną się źródłem nasion.

Mając to na uwadze, nie dziwi fakt, że ogrodnicy mają problemy z niewystarczającym zapyleniem i wydajnością. I chociaż niektórzy zapylają krzyżowo swoje trawy, rozsądniej byłoby zrozumieć zapylanie przez wiatr, aby zapobiec stratom podczas uprawy tych roślin.

Zapylenie wiatrem traw

Trawy są zapylane przez wiatr, jak można się spodziewać po gatunkach, które mają zielone kwiaty bez działek i płatków. Innym charakterystycznym znakiem, że gatunek jest uzależniony od wiatru, jest brak zapachu i koloru, które w przeciwnym razie przyciągałyby owady zapylające. Części są również bardziej przystosowane do łapania wiatru i pyłków.

Dzieje się tak, ponieważ przetrwanie zależy od tego, ile pyłku może wytworzyć roślina i czy ma struktury, które mogą pomóc w przenoszeniu pyłku na duże odległości. Możesz zauważyć, że kwiaty traw mają duże pylniki i pierzaste znamiona, które nadrabiają rozmnażanie bez wysiłku. Pamiętaj, że pylniki wytwarzają pyłek, a znamiona wychwytują pyłek.

Kiedy trawy zapylają?

Zapylanie traw rozpoczyna się głównie w maju, ale różni się w zależności od gatunku. Na przykład niektóre trawy będą wytwarzać pyłek tylko od lata do jesieni, ale niektóre rośliny zapylają wiosną. Warto również zauważyć, że zapylanie może nastąpić wcześniej w ciągu roku, jeśli wiosna jest ciepła, ale nastąpi później, jeśli wiosna jest chłodna.

Zamiast polegać na konkretnej porze roku, łatwiej będzie zrozumieć typowy schemat zapylania traw. Na przykład zapylenie może zająć od 4 do 10 dni na skupisku kwiatów. Uwalnianie pyłku rozpoczyna się na kwiatach proksymalnych, a kończy na kwiatach dystalnych.

Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak długo może trwać zapylanie na polu trawiastym, może to zająć 21 dni lub dłużej. Co więcej, sucha pogoda może skrócić ten okres, a chłodna pogoda wydłuży zapylenie. Pamiętaj, że wysokie temperatury wpływają na żywotność pyłków traw, więc szczyt osiąga rano, a po południu spada.

Co wpływa na zapylanie trawy?

Jak wspomniano wcześniej, temperatura wpływa na zapylanie traw, ponieważ wydłuża lub skraca okres i dyktuje, jak wcześnie lub jak długo ma się rozpocząć zapylanie. Może to oznaczać zmianę liczby dni lub tygodni od zapylenia w zeszłym roku lub kiedy pyłek będzie wysoce żywotny. Można jednak założyć, że stres wywołany wilgocią, suszą i podażą azotu również wpłynie na zapylanie.

Tunel foliowy może być użytecznym narzędziem w zapylaniu traw, ponieważ badania wykazały stosowanie glazurowanych toreb papierowych i ich pozytywne skutki w zapylaniu traw. Możesz także chronić uprawy przed niską wilgotnością, suszą i opadami deszczu, zmniejszając plon nasion i zapylanie za pomocą szklarni.

Jak rozmnażają się trawy?

Zanim się pomylisz, trawy mogą nadal rozmnażać się płciowo przez nasiona, a ogrodnicy mogą je również zapylić krzyżowo. Trawy można również rozmnażać za pomocą rozłogów, kłączy, węzłów i pąków w rozmnażaniu wegetatywnym. Ale jeśli chcesz skupić się na samozapyleniu i krzyżowaniu, należy wziąć pod uwagę pewne kwestie.

Nie wszystkie trawy są samozgodne, ale niektóre mają kleistogamiczne różyczki traw, takie jak ziarna zbóż, które łatwo ulegają samozapyleniu. Z drugiej strony zapylenie krzyżowe jest możliwe dla traw jednopiennych i dwupiennych, ale nie dla gatunków dwupiennych. Wreszcie, roślina powinna mieć system chasmogamii, jeśli chcesz mieć gatunki, które umożliwiają zarówno samozapylenie, jak i zapylenie krzyżowe.

Wniosek

Nauka o rozmnażaniu roślin jest kluczem do posiadania wydajnego ogrodu. Ale jeśli masz trawy, możesz się zastanawiać, w jaki sposób trawa jest zapylana pod nieobecność owadów. Zauważysz, że kwiaty w trawach nie są kolorowe i pachnące, by przyciągnąć owady zapylające, ale zamiast tego mają określoną strukturę.

Jeśli zsumujesz te obserwacje, możesz założyć, że trawy wykorzystują zapylanie przez wiatr. Wytwarzają dużą ilość pyłku, który powinien przetrwać duże odległości, aby zagwarantować produkcję. Jednak nadal warto zauważyć, że niektóre badania i ogrodnicy stosują nasiona i zapylanie krzyżowe traw.

Jedyną zaletą nauki zapylania przez wiatr jest to, że jest to łatwe i w pewnym stopniu niezawodne, z mniejszym miejscem na błędy po stronie ogrodnika. Co więcej, możesz użyć apolitunel do ochrony traw przed czynnikami wpływającymi na zapylanie. W końcu długość okresu i moment zapylania zależy od warunków, takich jak temperatura, wilgotność i opady.